Կանադայի վարչապետը ԼՂ հակամարտության կարգավորումը տեսնում է միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով 10/13/2018   13:44  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Կանադան կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցային գործընթացի միջոցով: Այս մասին հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ վարչապետի ու Կանադայի վարչապետի համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն:
«Կանադան կոչ է անում շարունակել խաղաղ բանակցությունները: Հուսով ենք, որ հարցը խաղաղ կհանգուցալուծվի: Կոչ ենք անում նաև շարունակել միջազգային գործընթացը: Հուսանք, որ խնդիրը կլուծվի ի շահ տարածաշրջանի ժողովուրդների»,- ասաց Թրյուդոն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Կանադայի վարչապետի հետ զրույցում նրան հայտնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած պայմանավորվածությունների մասին:
«Ես Կանադայի վարչապետին տեղյակ պահեցի Ալիևի հետ մեր ունեցած պայմանավորվածությունների վերաբերյալ: Ղարաբաղի հարցի շուրջ, իհարկե, բանակցությունները տեղի են ունենում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, բայց կարևոր է, որ մեր գործընկերներն էլ տեղյակ լինեն այդ գործընթացներին: Մենք հակամարտության լուծումը տեսնում ենք միայն բանակցությունների ու խաղաղ կարգավորման ճանապարհով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
11:53 29/09/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄամեդյարովը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա

Премьер Канады видит урегулирование карабахского конфликта только путем мирных переговоров 10/13/2018 14:17 | Карабахский конфликт
Канада призывает решать карабахский конфликт мирным путем, посредством переговорного процесса. Об этом заявил премьер-министр Канады Джастин Трюдона совместной пресс-конференции с главой правительства Армении Николом Пашиняном в Ереване.
"Канада призывает продолжить мирные переговоры. Надеюсь, что вопрос будет урегулирован мирным путем. Призываем также продолжить международный процесс. Надеюсь, что проблема будет решена в интересах народов региона", - сказал Джастин Трюдо.
В свою очередь премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что в беседе с премьером Канады рассказал ему о достигнутых с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым договоренностях вокруг карабахского урегулирования.
"Конечно, переговоры проходят в рамках Минской группы ОБСЕ, но важно, чтобы наши партнеры были в курсе этого процесса. Мы видим решение конфликта только мирным путем, посредством переговоров", - заявил Пашинян.