Հայաստանը ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փոփոխության հարց չի դնում. Նիկոլ Փաշինյան 10/11/2018   12:07  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փոփոխության հարց չի դրել և չի դնում: France 24 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է նաև ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպման և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Իլհամ Ալիևի հետ խոսել են ոչ թե հակամարտության կարգավորման տարբերակների, այլ՝ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար անհրաժեշտ մթնոլորտի ձևավորման մասին:
«Անհնար է խոսել հակամարտության կարգավորման մասին, եթե չկա խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ մթնոլորտ: Մենք պայմանավորվել ենք մի քանի կետերի շուրջ, որպեսզի նվազեցնենք լարվածությունը ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին»,- ասել է Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև ընդգծել է, որ այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է խոսել Լեռնային Ղարաբաղի հետ, բացահայտում է այդ երկրի իրական նպատակը, իսկ նպատակն այն է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքն առանց այնտեղ ապրող մարդկանց: «Նրանց նպատակը տարածքը մաքրելն է այնտեղ ապրող մարդկանցից»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
11:53 29/09/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄամեդյարովը միջազգային հանրությանը կոչ է արել ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա

Пашинян: Армения не ставит вопроса об изменении переговорного процесса по карабахскому урегулированию 10/11/2018   12:50  |  Интервью
Армения не ставила и не ставит вопроса об изменении процесса переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью France 24.
"Процесс переговоров должен продолжаться в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении также коснулся встречи  с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в кулуарах недавнего саммита СНГ и достигнутых договоренностей.
Пашинян подчеркнул, что они  с Алиевым обсуждали не только о варианты урегулирования нагорно-карабахского конфликта, но и  создание необходимой атмосферы для достижения мирного урегулирования.
"Нельзя говорить об урегулировании конфликта, если нет необходимой атмосферы для мирного решения. Мы договорились о нескольких проблемах, чтобы снизить напряженность на азербайджано-арцахской линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе", - сказал Пашинян.
Пашинян также подчеркнул, что тот факт, что Азербайджан отказывается вести переговоры с Нагорным Карабахом, раскрывает истинную цель Азербайджана —   вернуть территорию Нагорного Карабаха без людей, которые там живут.