Ուր է անհետացել Մեղրի-Կապան հատվածի երկաթգիծը. քննչական կոմիտեն ստուգում է նշանակել 10/08/2018   18:30  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող քրեական գործով իրականացվում  են մեծածավալ քննչական գործողություններ՝ Երևան–Բաքու երկաթուղու Մեղրի-Կապան հատվածի երկաթգիծն ապամոնտաժելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև կնքված կոնցեսիոն պայմանագրի հիման վրա՝ 01.06.2008թ. հանձնման-ընդունման ակտերի համաձայն՝ Երևան-Բաքու երկաթգծի Մեղրի-Կապան հատվածը՝ շուրջ 40 կմ. երկարությամբ, հանձնվել է ընկերությանը՝ 126.590.817 դրամ մնացորդային արժեքով, սակայն 2010-2011 թվականների ընթացքում երկաթգծի նշված հատվածն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել և հափշտակվել է:
Հաշվի առնելով քրեական գործի նախաքննության նկատմամբ հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ պատճառված հնարավոր նյութական վնասի առկայությունն ու դրա չափը, ինչպես նաև քրեական գործով նշանակություն ունեցող այլ հանգամանքներ պարզելու համար վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ՍՊԸ-ում նշանակվել է ստուգում, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեին:

СК Армении выясняет обстоятельства демонтажа участка железной дороги Мегри-Капан 10/09/2018   14:47  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому в Управлении по расследованию особо важных дел Главного военного следственного управления Следственного комитета РА, проводятся крупномасштабные следственные действия, направленные на установление обстоятельств демонтажа участка железной дороги Мегри-Капан железнодорожной ветки Ереван-Баку. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По данным предварительного следствия, на основе заключенного между Министерством транспорта и связи РА и ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” концессионного договора от 1-го июня 2008 года, согласно актам приема-сдачи, участок железной дороги Мегри-Капан протяженностью почти 40 километров был передан компании с остаточной стоимостью в 126.590.817 млн. драмов, однако в 2010-2011 годах железнодорожное полотно на указанном участке было полностью демонтировано и похищено.
"С учетом общественного интереса к предварительному расследованию уголовного дела, сообщаем, что для установления наличия причиненного возможного материального ущерба и его размера, а также других обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, органом, осуществляющим производство, в ООО назначена проверка, проведение которой поручено Комитету государственных доходов при Правительстве РА. Предварительное расследование уголовного дела продолжается", - отмечается в сообщении.