Աննա Հակոբյանը խաղաղության ուղերձ հղեց ԼՂ հակամարտության կողմերին 10/08/2018   10:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կանայք հանուն խաղաղության» նախաձեռնության շրջանակներում ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի ուղեկցությամբ Արցախում էին Ռուսաստանի հասարակական, քաղաքական, գրական, մեդիա ոլորտների ականավոր գործիչներ։ Նրանք մեկնել էին առաջնագիծ` խաղաղության իրենց ուղերձը հղելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին։ Ներկայացնում ենք վարչապետի տիկնոջ ուղերձն ամբողջությամբ.
«Սիրելի, շատ հարգելի հյուրեր,
Ըստ տրամաբանության՝ ես, իհարկե, պետք է սկսեմ շնորհակալությամբ, պետք է ձեզ շնորհակալություն հայտնեմ այն բանի համար, որ մենք հիմա գտնվում ենք այստեղ՝ Լեռնային Ղարաբաղում, ըստ էության՝ պատերազմի գոտում, ավելին՝ առաջնագծում։
Բայց ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ ձեզ շնորհակալություն ասել, որովհետեւ այն, ինչ դուք արեցիք, վեր էր ամեն տեսակի շնորհակալություններից։ Դուք Ռուսաստանի Դաշնությունից եկել հասել եք ղարաբաղյան առաջնագիծ՝ «ոչ» ասելու պատերազմին, եւ բացի այդ, ձեզանից յուրաքանչյուրն այնպիսի կենսագրության տեր է, որ ես ինձ շատ փոքր եմ համարում ձեզ նույնիսկ շնորհակալություն հայտնելու համար։
Երբ ես մոտ 2 ամիս առաջ Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում ազդարարեցի «Կանայք հանուն խաղաղության» իմ նախաձեռնության մասին, ներկայացրեցի դրա իմաստն ու նպատակները եւ ասացի, որ մեր ձայնն ավելի լսելի դարձելու համար լավ կլիներ այն հնչեցնել պատերազմի դաշտից՝ զինվորների կողքին կանգնած։ Բայց ես այն ժամանակ վստահ էլ չէի, որ այդ նպատակը հնարավոր կլինի իրագործել՝ հաշվի առնելով, թե որքան խոչընդոտներ կան դրա ճանապարհին։ Բայց ահա մենք գտնվում ենք այստեղ, ինչը հնարավոր եղավ միմիայն ձեզնից յուրաքանչյուրի մայրական եւ մարդկային բարձր զգացումի եւ մեծ խիզախության շնորհիվ։
Ի՞նչ ենք մենք ասում։ Մենք հորդորում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ ներգրավված կողմերին եւ միջնորդ երկրներին՝ խնայել սահմանի այս ու հակառակ կողմերում կանգնած հայ եւ ադրբեջանցի 18-20 տարեկան զինվորների կյանքերը, չդժբախտացնել նրանց ծնողներին եւ երեխաներին, չխաղալ հարյուրավոր ընտանիքների ճակատագրերի հետ, հրաժարվել հակամարտության լուծման ռազմական ճանապարհից եւ հարցի կարգավորումը փնտրել բացառապես բանակցությունների սեղանի շուրջ։
Մենք կոչ ենք անում ադրբեջանցի կանանց եւ մայրերին՝ միանալ այս արշավին եւ նույն ուղերձը հղել քաղաքական որոշումներ կայացնողներին։ Ադրբեջանում, սակայն, առայժմ չեն շտապում նման քայլի գնալ, ինչն իսկապես տարակուսելի է։ Նշանակո՞ւմ է դա, արդյոք, որ այնտեղ մայրերն անտարբեր են իրենց որդիների կյանքի հանդեպ։ Իհարկե՝ ոչ, չի կարող նման բան լինել։ Ադրբեջանից ստացվող արձագանքները վկայում են, որ նրանք պարզապես անվստահությամբ են մոտենում այս նախաձեռնությանը, դրա տակ փնտրում են քաղաքական տարբեր ենթատեքստեր, եւ ոչ միայն իրենք չեն միանում այս արշավին, այլեւ փորձում են մյուսներին հետ պահել այդ քայլից։
Բայց որպեսզի ամեն ինչ հստակ լինի, ուզում եմ եւս մեկ անգամ շեշտել՝ մենք չենք խոսում հակամարտության ծագման, դրա լուծման տարբերակների մասին, մենք այդ ծանր աշխատանքը հաճույքով զիջում ենք տղամարդկանց, բայց մենք վստահաբար հորդորում ենք նրանց՝ այդ ընթացքում խնայել հայաստանցի եւ ադրբեջանցի երիտասարդների կյանքերը, չմեծացնել սեւազգեստ մայրերի բանակները երկու կողմից էլ։
Արդեն մոտ 30 տարի հակամարտությունը չի լուծվում, ամեն տարի սահմանի այս ու այն կողմում տասնյակ զինվորներ են զոհվում, իսկ 2016-ի ապրիլին հարյուրներ զոհվեցին։ Եվ ի՞նչ ունենք մենք արդյունքում։Արդյո՞ք հարցի լուծումը թեկուզ մեկսանտիմետրով մոտեցել է։
Իհարկե՝ ոչ։Մենք ունենք երկու կողմից էլ ընդհատված երիտասարդ կամ ոչ երիտասարդ կյանքեր, դժբախտացած ընտանիքները, սեւազգեստ մայրեր եւ հակամարտություն, որը գտնվում է այն նույն կետում, ինչ մեկ տարի առաջ, հինգ տարի առաջ, տասը տարի առաջ։ Եվ արդյո՞ք որեւէ մեկը կշահի, եթե եւս 30 տարի այսպես շարունակվի, արդյո՞ք ժամանակը չէ փոխել իրերի դրությունը եւ նոր բան մտածել։
Սահմանից այն կողմ մտավախություն ունեն, որ ռուս հարգարժան տիկնանց այցը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահման հայկական կողմից նշանակում է աջակցել հայկական կողմի դիրքորոշմանը։ Ուզում եմ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավը նպատակ չունի մտնել բովանդակային կարգավորման տիրույթ։ Այն նպատակ ունի պաշտպանել բացառապես ինչպես հայ, այնպես էլ ադրբեջանցի երիտասարդ կյանքերը։ Եվ որպեսզի այս հարցում տարընթերցումներ չլինեն, առաջարկում եմ, որ դուք այցելեքնաեւ շփման գծի հակառակ կողմ եւ նույն ուղերձը հղեք նաեւ այնտեղից։
Ես հասկանում եմ, որ սա դժվար է, որ դուք բազմազբաղ կանայք եք, որ դժվար էր հասնել այստեղ, բայցեթե մենք կարողանանք նույնիսկ մեկ տասնութամյա երիտասարդի կյանք փրկել...
Ես տեղեկացված եմ նաեւ, որ այս ընթացքում ձեր նկատմամաբ ճնշումներ են գործադրվել, եւ մեծ հարգանքիէ արժանի այն, որ դուք հաղթահարել եք եւ չեք տրվել այդ ճնշումներին։ Եվ ես ուզում եմ հուսալ, որ նույն կերպ կհաղթահարեք սահմանի այն կողմում հայտնվելու այդ արգելքը եւ կկարողանաք սահմանի այն կողմից հասցնել այն։
Ճնշումների մասին. ես տեղեկացված եմ, եթե ճիշտ չեմ, ներողություն եմ խնդրում, որ այս այցին ցանկացել է միանալ նաեւ ռուսական РТР ալիքում աշխատող կանանցից մեկը, որին ղեկավարությունը թույլ չի տվել դա անել։ Սա, իհարկե, տարօրինակ է։Տարօրինակ է նաեւ, որ,օրինակ, «Միր»հեռուստաընկերությունը, «Սպուտնիկ» լրատվամիջոցը թույլ չտվեցին իրենց ստեղծագործական խմբերին այցելել եւ այս այցը լուսաբանել։ Առհասարակ, որեւէ ռուսաստանյան լրատվամիջոց չարձագանքեց եւ հիմա ներկա չէ՝ Ռուսաստանի հանրության շրջանում շատ հայտնի կանանց այս այցին հետեւելու,  երբ որ այդ կանանց ուղերձը խաղաղություննէ։
Սա տարօրինակ է, որովհետեւ երբ որ 2016-ի ապրիլին պատերազմ սկսվեց այս նույն դաշտում, այն լայնորեն լուսաբանվեց հայկական, ռուսական, ադրբեջանական, նաեւ այլերկրների լրատվամիջոցների կողմից։ Պատերազմի ահասարսուռ կադրերը չէին իջնում հեռուստատեսային էկրաններից, էլեկտրոնային եւ տպագիր լրատվամիջոցների էջերից։ Բայց ահա միջոցառումը, որի նպատակը հնարավոր այդ պատերազմները կանխելն է, նման հետաքրքրություն չի առաջացրել։ Հասկանում եմ, իհարկե, որ հնարավոր նոր պատերազմը եւս սենսացիոն նյութեր է բերելու իր հետ՝ զոհեր, գլխատված դիեր, ցիրուցան եղած մարմիններ, եւ լրատվամիջոցները կատաղի մրցակցության մեջ են մտնելու դեպքի վայրից առաջինն այդ կադրերը ցուցադրելու համար։ Բայց ուզում եմ բոլորիս հիշեցնել, որ այդ սենսացիոն եւ էքսկլյուզիվ կադրերի հետեւում մարդկային կյանքեր են, խեղված ճակատագրեր, դժբախտացած մայրեր եւ երեխաներ։ Ուզում եմ պարզապես կոչ անել լրատվամիջոցներին՝ վերանայել իրենց առաջնահերթությունները եւ մասնագիտական պարտքը կատարելիս կատարել հավասարապես ինչպես մարդկային կյանքերի դաժան կորստի, այնպես էլ այդ կյանքերը փրկելուն ուղղված ջանքերի պարագայում։ Ի վերջո, մարդկային դժբախտության վրա հենված սենսացիաների պակաս աշխարհում, կարծես, չի զգացվում։
Սիրելի հյուրեր, ուզում եմ իմանաք, որ դուք առաջինն եք, որ խաղաղության ուղերձով եղաք ղարաբաղյան հակամարտության դաշտում։ Եվ դուք ձեր այդ քայլով ինձ ոգեշնչեցիք էլ ավելի մեծ ջանքերով շարունակել արշավը։ Եվ ես վստահ եմ, որ կանանց ու մայրերի միասնական ձայնը չի կարող իր ազդեցությունըչունենալ, եւ ես հավատում եմ, որ մայրերի տիեզերական սիրո առջեւկհալվեն աշխարհի բոլոր փամփուշտները։
Օրինակ՝ դրանք կվերածվեն այնպիսի զարդերի, որ ես այս պահին կրում եմ։ Ներկայում իմ կրած զարդերը հալված փամփուշտից են պատրաստված։ Պարզվում է՝ Երեւանում կա մի վարպետ, որը զարդեր է պատրաստում հալված փամփուշտներից։ Ես չգիտեի, դրա մասին իմացա վերջերս։ Բայց հենց իմացա, մտածեցի, որ դրանք կդառնան «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի սիմվոլը։ Եվ յուրաքանչյուր կին, որ կմիանա արշավին, կունենա նմանզարդ։
Սա նշանակում է, որ որքան շատ կին միանա արշավին, այնքանշատ փամփուշտ կվերանա աշխարհից, կկորցնի իր նախնական նշանակությունը եւ կդառնա ընդամենը զարդ։ Իսկ դա, իր հերթին, նշանակում է, որ այդքան շատ կյանք հնարավոր կլինի փրկել։ Սա, իհարկե, սիմվոլիկայի լեզու է, բայց համաձայնեք, որ ռեալությունից հեռու չէ»։
14:19 25/09/2018  |  ՀարցազրույցՔաղաքական գործիչների կանայք չպետք է խորհուրդներ տան իրենց տղամարդկանց. Աննա Հակոբյանի հարցազրույցը  «Мир 24» հեռուստատեսությանը
09:20 25/09/2018  |  ՄամուլՔՊ-ում կուլիսային քննարկման առարկա է Փաշինյանի տիկնոջ արտաքաղաքական այցերի, իր հետ մի ողջ «էսկադրիլիա» տանելու թեման. «Իրատես de facto»
18:32 24/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Հակոբյանը Կանանց եվրասիական համաժողովի մասնակիցներին կոչ արեց միանալ խաղաղության իր արշավին
09:52 22/09/2018  |  ՄամուլԱննա Հակոբյանն ու Արփինե Հովհաննիսյանը Սանկտ Պետերբուրգ են մեկնել տարբեր ինքնաթիռներով, մնացել են տարբեր հյուրանոցներում. «Հրապարակ»
11:40 08/09/2018  |  ԱնցուդարձՎարչապետի կինը հրապարակել է Փարիզում կատարած գնումների ցուցակը
20:54 07/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Հակոբյանն այցելել է Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոն
22:08 02/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Հակոբյանն այցելել է Ադրբեջանում գերեվարված Կարեն Ղազարյանի ծնողներին
17:27 25/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլն ինձ սիրահարվեց առաջին հայացքից, իսկ ես… մի փոքր ուշ. Աննա Հակոբյանը «Экспресс газета»-ին պատմել է իր ընտանիքի, աշխատանքի ու երազանքների մասին
17:24 25/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Մոսկվայում հայտարարել է «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի մեկնարկը

Участники акции "Женщины во имя мира" побывали на передовой в Арцахе 10/08/2018 13:05 | Лента новостей
В рамках инициативы «Женщины во имя мира», в сопровождении супруги премьер-министра РА в Арцахе побывали выдающиеся деятели общественной, политической, литературной, медийной сфер России. Они отправились на передовую, откуда обратились к сторонам конфликта со своим призывом к миру.
В числе прибывших из России гостей были писатель, переводчик и сценарист Людмила Улицкая, заслуженный мастер спорта России, конькобежка, депутат Государственной думы Светлана Журова, действительный государственный советник РФ III класса, лидер партии «Женский диалог» Елена Семерикова, президент благотворительного фонда «Волонтеры в помощь детям-сиротам» Елена Альшанская, общественный деятель Анна Федермессер, журналист, телерадиоведущая Кира Альтова, журналист, кинодокументалист Екатерина Гордеева, продюсер Элина Арзуманова, руководитель фонда «Лыжи мечты» Анна Шилова.
В Арцахе группу сопровождали супруга президента Республики Арцах Анаит Саакян, супруга министра обороны Сусанна Мнацаканян, супруга посла Армении в России Мери Тоганян. По окончании визита с групой за обеденным столом встретился президент Арцаха Бако Саакян.
Ниже приводим полный текст выступления Анны Акопян:
"Любимые, многоуважаемые гости!
По логике вещей я, конечно, должна начать с благодарности, должна выразить вам благодарность за то, что мы сейчас находимся здесь, в Нагорном Карабахе, по сути – в зоне военных действий, более того – на передовой.
Но я не могу себе позволить сказать вам спасибо, потому что то, что вы сделали, выше любого рода благодарностей. Вы из Российской Федерации приехали на карабахскую передовую, чтобы сказать «нет» войне, и, кроме того, биографии каждой из вас таковы, что я чувствую себя слишком ничтожной даже для того, чтобы выражать вам благодарность.
Когда, около двух месяцев назад, в Третьяковской галерее в Москве я объявила о своей инициативе «Женщины во имя мира», представила ее смысл и цели, то сказала, что для того, чтобы с большей вероятностью быть услышанными, мы должны говорить с поля боя, стоя рядом с солдатами. Но в то время и я не была уверена, что эту цель удастся осуществить, имея в виду, как много препятствий есть на пути ее осуществления. Но вот мы находимся здесь, что стало возможным только благодаря высоким материнским и человеческим чувствам и большому мужеству каждой из вас.
Что мы говорим? Мы призываем участников Нагорно-Карабахского конфликта и представителей стран-посредников беречь жизни 18-20-летних армянских и азербайджанских солдат, стоящих по эту и противоположную стороны границы, не делать несчастными их родителей и детей, не играть с судьбами сотен семей, отказаться от военного пути разрешения конфликта и искать пути улаживания вопроса исключительно за столом переговоров.
Мы призываем азербайджанских женщин и матерей присоединиться к этой компании и обратиться с тем же призывом к тем, кто принимает политически решения. В Азербайджане, однако, пока не торопятся идти на такой шаг, что действительно вызывает сомнения. Означает ли это, что там женщины равнодушны к жизням своих сыновей? Конечно же нет, такого не может быть. Получаемые из Азербайджана отклики свидетельствуют о том, что они просто с недоверием относятся к этой инициативе, ищут в ней различные политические подтексты, и не только сами не присоединяются к этой кампании, но и пытаются удержать других от этого шага.
Но, чтобы все было ясно, хочу еще раз подчеркнуть: мы не говорим о возникновении конфликта, вариантах его разрешения, мы с удовольствием уступаем эту тяжелую работу мужчинам, но мы твердо призываем их беречь в процессе жизни армянских и азербайджанских молодых ребят, не увеличивать число одетых в траур женщин с обеих сторон.
Уже около 30 лет конфликт не разрешается, каждый год по ту и эту сторону границы погибают десятки солдат, а в апреле 2016 г. погибли сотни. И что мы имеем в итоге, приблизились ли мы к решению вопроса хотя бы на один сантиметр?
Конечно же нет, мы имеем с обеих сторон прерванные молодые или не молодые жизни, ставшие несчастными семьи, одетых в траур матерей и конфликт находится в той самой точке, что и год назад, пять лет назад, десять лет назад. И выиграет ли кто-нибудь, если так продолжится еще 30 лет, не наступило ли время изменить положение вещей и додуматься до чего-то нового?
По ту сторону границы опасаются, что визит влиятельных, уважаемых женщин на армяно-карабахскую границу с армянской стороны означает поддержку армянской стороны. Еще раз хочу подчеркнуть, что целью инициативы «Женщины во имя мира» не является вмешательство в сферу содержательного разрешения вопроса. Ее целью является исключительно защита жизней как армянских, так и азербайджанских молодых солдат. И для того, чтобы в этом вопросе не было разночтений, я предлагаю вам посетить и противоположную сторону линии соприкосновения и обратиться с тем же призывом также оттуда.
Я понимаю, что это сложно, что вы занятые женщины, что сюда сложно было добраться, но если мы сможем спасти жизнь хотя бы одного восемнадцатилетнего парня…
Я знаю также, что за это время на вас оказывалось различного рода давление, и излишне говорить о том, какое огромное уважение вызывает то, что вы не поддались этому давлению. И я хочу надеяться, что подобным же образом вы сумеете преодолеть и это препятствие, оказаться по ту сторону границы и обратиться с этим призывом и оттуда.
О давлении. Мне известно, – прошу прощения, если я ошибаюсь – что к этому визиту собиралась присоединиться также одна из женщин, работающих на российском канале РТР (прим.: во время выступления было по ошибке названо ОРТ), которой руководство не позволило это сделать. Это, конечно, странно. Странно и то, что, например, телекомпания «Мир», новостное агентство «Спутник» не позволили своим творческим группам приехать и освещать этот визит. Вообще ни одно российское СМИ не откликнулось, и их представители не присутствуют здесь сейчас с тем, чтобы следить за этим визитом очень известных в российском обществе женщин, в то время как посланием этих женщин является мир.
Это странно и потому, что, когда в апреле 2016 года на этой же территории началась война, она широко освещалась различными СМИ: армянскими, российскими, азербайджанскими и СМИ различных стран мира. Ужасающие военные кадры не сходили со страниц телевидения и со страниц электронных и печатных СМИ. Но вот мероприятие, целью которого является предотвращение возможности подобных войн, не вызывает такого интереса. Я понимаю, конечно, что новая возможная война принесет с собой новые сенсационные материалы – жертвы, обезглавленные трупы, расчлененные тела – и СМИ вступят в яростное соперничество за возможность первыми показать эти кадры с места событий. Но я хочу всем напомнить, что за этими сенсационными и эксклюзивными кадрами человеческие жизни, искалеченные судьбы, сделанные несчастными матери и дети. Хочу просто призвать масс-медиа пересмотреть свои приоритеты и, выполнять свои профессиональный долг равным образом: как при жестоких потерях человеческих жизней, так и по отношению к усилиям, направленных на спасение этих жизней. В конце концов, в мире как будто не наблюдается недостатка в сенсациях, в основе которых лежит человеческое несчастье.
Дорогие гости, я хочу, чтобы вы знали, что вы первыми оказались с призывом к миру в регионе карабахского конфликта. И этим своим шагом вы воодушевили меня на то, чтобы продолжать эту кампанию с новыми усилиями. И я уверена, что объединенный голос женщин и матерей не может не оказать своего влияния, и я верю, что перед вселенской материнской любовью расплавятся все патроны на свете.
Например, они превратятся в украшения, как те, что сейчас на мне. Эти украшения сделаны из расплавленных патронов. Оказывается, в Ереване есть мастер, который делает украшения из расплавленных патронов. Я не знала об этом, узнала совсем недавно. Но как только узнала, решила, что они станут символом движения «Женщины во имя мира». И каждая женщина, которая присоединится к кампании, получит такое украшение.
Это означает, что чем больше женщин присоединится к кампании, тем больше патронов исчезнет в мире, потеряет свое первоначальное назначение и превратится всего лишь в украшение. А это, в свою очередь, означает, что так много жизней удастся спасти. Это, конечно, язык символов, но, согласитесь, что это недалеко от реальности.