Ռոբերտ Քոչարյանի որդին հայց է ներկայացրել ԱԱԾ տնօրենի դեմ 09/22/2018   14:02  |  Քաղաքացիական իրավունք
ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի դեմ հայց է ներկայացվել դատարան. հայցվորը Սեդրակ Քոչարյանն է՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին:
Ինչպես տեղեկացանք դատական համակարգից, հայցվորը պահանջել է զրպարտության դիմաց փոխհատուցում ստանալ և հրապարակայնորեն հերքել, իսկ թե ինչն է պահանջել հերքել դեռևս չհաջողվեց պարզել։
Սակայն ուշագրավ է, որ ԱԱԾ տնօրենը երեկ որոշ խմբագրումներ է կատարել ավելի վաղ Քոչարյանի վերաբերյալ արված հայտարարություններում և դրանք ներկայացրել՝ որպես արագ խոսելու հետևանք:
«Ես միայն մի ճշտում եմ ուզում անել․ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ես հայտարարեցի վեց միլիոն կաշառքի մասին, հիշո՞ւմ եք (խոսքը Քոչարյանի՝ 6 միլիոն «կաշառքով» հյուրանոց ձեռք բերելուն է վերաբերում)։ Դա մի քիչ արագ խոսելու արդյունք էր։ Ոչ թե կաշառք, այլ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գումարների արդյունքում գնում ա կատարված»,- հայտարարել է Վանեցյանը:
Միևնույն ժամանակ նա «Հրապարակ»-ին տված հարցազրույցում ասել է, թե չի արդարանում երբևիցե, «որևէ բան չեմ արել, որի համար պետք է արդարանամ։
Եթե իմ արարքի մեջ կլինի իրավական խախտում, քննչական մարմինը, ԱԺ-ում ստեղծված քննիչ հանձնաժողովը գնահատական կտան։ Եթե ես կյանքում երբևիցե մի հատ օրենք խախտեմ, պատրաստ եմ միշտ պատասխանատվություն կրել»,- ասել է Վանեցյանը։

Сын Роберта Кочаряна подал иск против главы СНБ Армении 09/22/2018   14:28  |  Гражданское право
Сын второго президента Армении Роберта Кочаряна – Седрак Кочарян - подал в суд иск против директора Службы национальной безопасности РА Артура Ванецяна.
Как сообщает судебная информационная система, истец потребовал выплатить компенсацию за клевету и публично опровергнуть заявление. При этом, не указывается о каком заявлении речь идет.
Однако, примечательно, что глава СНБ Армении накануне прояснил ряд сделанных им ранее заявлений о Кочаряне, представив их как “следствие быстрой манеры речи”.
“Я хочу внести лишь одну поправку: в ходе пресс-конференции я заявил о взятке в 6 млн., (речь идет о приобретении Кочаряном гостиницы за взятку в 6 млн.)Помните? Это было “результатом быстрой манеры речи”. Речь не о взятке, а о добытых преступным путем средствах”, - заявил Ванецян.
При этом в своем интервью изданию “Грапарак” заявил, что он никогда не  оправдывается. “Я не делал ничего такого, за что мне пришлось бы оправдываться”, - заявил он.
По его словам, если в его действиях будет выявлено правонарушение, то следственный орган, созданная в НС комиссия дадут оценку.