Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի նկատմամբ հարուցվել է քրգործ 09/20/2018   17:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդան համայնքում տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունների կիրարկման նկատմամբ իրականացվել է իրավական և մասնագիտական հսկողություն, որի արդյունքում արձանագրվել են մի շարք թերություններ և իրավախախտումներ, որոնց վերաբերյալ 2018թ.-ի օգոստոսի 13-ին Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը Կոտայքի մարզի դատախազին հաղորդում էր ուղարկել նշված իրավախախտումները քննության առարկա դարձնելու և օրինական կարգով ընթացքը լուծելու համար, այս մասին Facebook-յան իր էջում գրևել է Կոտայքի մարզպետ Ռոմանոս Պետրոսյանը։
«Գործի քննությունը հետագայում հանձնվել է ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության Հրազդանի բաժնին, որտեղ էլ ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով կայացված որոշմամբ՝ քրեական գործ հարուցելը մերժվել էր:
Սակայն Կոտայքի մարզպետը բողոքարկել է վերոնշյալ որոշումը Կոտայքի մարզի դատախազին: Արդյունքում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով Հրազդանի նախկին համայնքապետ Արամ Դանիելյանի նկատմամբ Կոտայքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ և ուղարկվել նախաքննության», - գրել է մարզպետը:

Уголовное дело возбуждено против экс-мэра Раздана Арама Даниеляна 09/20/2018   17:28  |  Криминальная хроника
Прокуратура Котайкской области Армении возбудила уголовное дело в отношении бывшего мэра города Раздана Арама Даниеляна. Об этом сообщил губернатор Котайкской области Романос Петросян на своей странице в соцсети Facebook.
Он сообщил, что по результатам контроля за исполнением полномочий органов местного самоуправления были зафиксированы ряд недочетов и правонарушений, о которых 13-го августа с.г. он уведомил прокурора области для их расследования и дачи заявлению хода в установленном законом порядке.
Расследование было поручено разданскому отделу Полиции, где по решению, принятому  на основании пункта 1 части 1 статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса РА, было отказано в возбуждении уголовного дела.
Однако, как отмечается в сообщении, губернатор Котайкской области обжаловал вышеупомянутое решение прокурору. В результате в отношении экс-мэра Раздана было возбуждено уголовное дело.
Дело заведено по пункту 1 части 179("Присвоение или растрата") и части 1 статьи 308("Злоупотребление должостными полномочиями") УК РА и направлено на расследование.