Ռուսաստանում տեղի ունեցած զինված հարձակման մեջ կասկածում են ծագումով հայաստանցիներին 09/08/2018   11:22  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանությունը հետախուզում է հայտարարել 3 տղամարդու նկատմամբ, ովքեր սեպտեմբերի 5-ին կրակահերթ են արձակել Audi A8 ավտոմեքենայի ուղղությամբ։
66.RU-ն հղում կատարելով իր աղբյուրներին՝ նշում է, որ իրավապահների կարծիքով հարձակմանն առնչություն են ունեցել 1990-ականներին հայտնի «հեղինակություններ» Հասայան եղբայրների միջավայրի մարդիկ։
Մասնավորապես՝ «գրոհայինների» շարքերում եղել են եզդիներ՝ Հայաստանից, որոնց անվանում են հայկական եզդիներ։ Միաժամանակ՝ Սվերդլովի շրջանի եզդիների համայնքի ներկայացուցիչը հերքել է այդ կասկածները։
Եկատերինբուրգում Հասայան ընտանիքը, որը Մոսկվայում սպանված «օրենքով գող» Ասլան Ուսոյանի (Դեդ Հասան) գերդաստանի մի ճյուղն է, պայքարել է «Ուրալմաշի» խմբավորման հետ։ Միաժամանակ 90-ականների սկզբներին՝ Հասայան եղբայրները սերտ համագործակցել են «կենտրոնականների» հետ։ Նրանք զբաղվել են ավազակային հարձակմամբ և հափշտակություններով ամբողջ Ռուսաստանի տարածքում։Տեղական հանցավոր կլանի հետքի վրա դուրս գալուց հետո իրավահները դաշնային հետախուզում են հայտարարել Հասայանների 18 հարազատների նկատմամբ։
Ավելի ուշ հակասություններ են առաջացել նաեւ ընտանիքի ներսում և ազդեցության համար պայքարել միմյանց դեմ։ 2001 թվականին Եկատերինբուրգում գնդակահարվել է Նորիկ Հասայանը, ինչից հետո համարվում էր, թե ընտանիքի ներկայացուցիչները հեռացել են կրիմինալից և օրինական բիզնեսով են զբաղվում։
Հիշեցնենք,որ Audi A8 -ի վրա հարձակումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 5-ի երեկոյան։ ВАЗ-2112 ավտոմեքենայի ուղեւորները Կալաշինկով ինքնաձիգից կրակահերթ են արձակել Audi-ի ուղղությամբ, որի վարորդն ու ուղեւորը պաշտպանվել են տրավմատիկ զենքի կիրառմամբ։ Արդյունքում տուժել է միայն վարորդը, ում տեղում ցուցաբերել են անհրաժեշտ օգնություն։ ВАЗ-2112 դեպքի վայրից հեռացել է, որն ավելի ուշ հայտնաբերվել է, սակայն առանց ուղևորների։
Ռուսական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Audi ուղեւորը տեղափոխելիս է եղել առանձնապես խոշոր չափերի գումար, որի ծագումն անօրինական է։
15:45 30/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ կալանավայրերից մեկում մահացած ազգությամբ հայ երիտասարդի քույրը պնդում է՝  եղբայրը խոշտանգվել է և սպանվել
17:30 08/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայում կալանավորվել է դոնբասյան մետալուրգիայի սեփականատերերից մեկը, հայզգի գործարար Օլեգ Մկրտչյանը
15:21 21/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՌԴ Արմավիր քաղաքում սպանության կասկածանքով երկու հայի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել
13:53 16/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայի կենտրոնում 44-ամյա հայաստանցի Է սպանվել
12:41 30/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՄագնիտոգորսկում հայ ձեռնարկատեր է սպանվել
14:10 17/08/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍախալինում ձերբակալվել է Հայաստանի քաղաքացուն սպանած ադրբեջանցին
09:28 15/07/2017  |  ՄամուլՌԴ-ում հայկական վարորդական իրավունք ունեցողներին 10 հազար ռուբլիով տուգանում են. «Հայկական ժամանակ»
17:14 20/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայում սպանվել է հայազգի խոշոր գործարար
15:05 08/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՊարզվել է, որ «Մերսեդես»-ում սպանվածները հանցագործ աշխարհի ներկայացուցիչներ են եղել
16:12 04/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՄերձմոսկովյան Լենինյան շրջանում «Մերսեդես»-ի բեռնախցիկում երկու հայի դի են գտել

В расстреле Audi в Екатеринбурге заподозрили родню «вора в законе» Деда Хасана 09/08/2018   11:38  |  Криминальная хроника
Полиция ведет розыск трех мужчин, расстрелявших в минувшую среду в Екатеринбурге Audi A8. Как пишет crimerussia.com со ссылкой на местный портал 66.RU, правоохранители полагают, что к нападению причастны выходцы из окружения знаменитых в лихие 90-е «авторитетов» братьев Гасаян.
В частности, в рядах «боевиков» был представитель армянских езидов, утверждает собеседник портала. При этом официальные представители езидов в Свердловской области пока отрицают все подозрения.В Екатеринбурге неизвестные расстреляли Audi, в котором находились бизнесмены из Армении В Екатеринбурге семейство Гасаян, являющееся отдаленной родней застреленного в Москве «вора в законе» Аслана Усояна (Дед Хасан), боролось с «Уралмашевской» группировкой. При этом в начале 90-х братья Гасаян тесно сотрудничали с «центровыми». Выходцы из Армении занимались разбоями и грабежами на территории всей России. После того как силовики вышли на след преступного клана, в федеральный розыск были объявлены 18 родственников Гасаян.
Дела расстроились и в самом семействе, представители которого в борьбе за влияние стали убивать друг друга. Так, в 2001 году в Екатеринбурге застрелили Норика Гасаяна. Однако в последнее десятилетие считается, что представители семейства якобы отошли от криминала и занялись легальным бизнесом.
Издание напоминает, что перестрелка произошла вечером 5 сентября на перекрестке Космонавтов — Завокзальная. Пассажиры ВАЗ-2112 открыли огонь по Audi из автомата Калашникова, а водитель и пассажир Audi отстреливались от них из травматического оружия. В результате пострадал водитель иномарки, помощь ему оказали на месте. ВАЗ-2112 уехал с места происшествия. Позже автомобиль нашли в одном из дворов, однако самих нападавших в нем уже не было.
По неофициальным данным, пассажир Audi перевозил крупную сумму денег, происхождение которой незаконно.