Բագրատյանը կարծում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը ավելի մեղմ կարող էր լինել 07/31/2018   14:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ Ազգային կոնգրես կուսակցության խմբակցությունից Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը կարծում է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը ավելի մեղմ կարող էր լինել: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է Հրանտ Բագրատյանը:
Գրառումը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ռ.Քոչարյանի քրգործը բոլորին իրար է խառնել։ Ծայրահեղություններ կան։ Ոմանք ասում են դա քաղաքական հաշվեհարդար է։ Այդպես չէ՚ 10 զոհ կա: Այդ մարդկանց սպանել են։ Նրանք հո ինքնասպան չեն եղել։ Մյուսներն էլ դժգոհում են պրոցեսը ձգձգելուց։ Այդպես էլ չէ։ Պետք է պարզել, թե այդ ամենի մեջ 2-րդ նախագահը կոնկրետ ինչ մասնակցություն է ունեցել։ Կարծես թե քրեական գործը հենց այս ուղղությամբ էլ գնում է։
Ամեն ինչ կորոշի դատարանը։ Անձամբ ես կարծում եմ, 2-րդ նախագահի խափանման միջոցը ավելի մեղմ կարող էր լինել (օրինակ, տնային կալանքը)։ Բայց ադպիսին է դատարանի որոշումը։ Երեկ Քոչարյանի գործով շատ հավասարակշիռ հարցազրույց էր տվել Արցախի խորհրդարանի պատգամավոր, Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ, իշխող Ազատ Հայրենիք կուսակցության ղեկավարներից մեկը՝ Արթուր Թովմասյանը։
Ես լիովին կիսում եմ այդ հարցազրույցում արծարծված մտահոգություններից մեկը՝ ՀՀ-ում որոշ արկածախնդիր քաղաքական ուժեր Քոչարյանի դեպքով հաշիվներ են ուզում մաքրել ծագումով ղարաբաղցի ՀՀ քաղաքացիներից։ Սա չլինելու բան է, սրիկայություն։ Այստեղ կա կոնկրետ քրգործ։ Ղարաբաղցի հայաստանցի չկա։ Ղարաբաղը Հայաստան է, Հայաստանն էլ Ղարաբաղ է։ Թշնամուն եք հաճոյանում»,- գրառել է Բագրատյանը։

Грант Багратян считает, что второму президенту Армении можно было выбрать более мягкую меру пресечения 07/31/2018   16:03  |  Лента новостей
Бывший премьер-министр Армении и экс-депутат парламента РА Грант Багратян прокомментировал арест второго президента РА Роберта КочарянаСуд в Ереване удовлетворил ходатайство об аресте экс-президента Армении Роберта Кочаряна."Уголовное дело против Р. Кочаряна всполошило всех. Есть крайности. Некоторые утверждают, что это политическая расправа. Это не так, погибли 10 человек. Этих людей убили. Они же не совершили самоубийство? Другие же возмущаются затягиванием процесса. Но это тоже не так. следует выяснить, какое именно участие принял во всем этом второй президент РА. Кажется, уголовное дело в этом направлении и ведется. Всё решит суд", - написал Багратян на своей странице в социальной сети Facebook.
Лично он считает, что мера пресечения в отношении второго президента Армении могла бы быть более мягкой: к примеру, домашний арест.
"Но таково решение суда. Вчера по делу Кочаряна очень взвешенное интервью дал депутат парламента Арцаха, экс-председатель НС Арцаха, один из руководителей правящей партии «Свободная Родина» Артур Товмасян. Я полностью разделяю  высказанную в ходе интервью обеспокоенность по поводу того, что в Армении некоторые авантюристские политические силы посредством дела Кочаряна хотят свести счеты с арцахцами–гражданами РА. Такого быть не может, это подлость. Здесь речь идет о конкретном уголовном деле. Нет деления на армян и карабахцев. Карабах – это Армения, Армения же – это Карабах. Вы что угождаете противнику?" – написал он.