Դիտորդի դերն ուղղակի անընդունելի է. ՔԿ նախագահի խիստ հանձնարարականը վարչության պետերին 07/27/2018   10:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հուլիսի 26-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Արմավիրի մարզ՝ ծանոթանալու աշխատանքային պայմաններին և խնդիրներին։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի մարմինների և ստորաբաժանումների աշխատանքների ուսումնասիրության համաձայն՝ մարզային ստորաբաժանումներից ամենամեծ ծանրաբեռնվածությունն ունի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունը. քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 31 քրեական գործ։  Հուլիսի 26-ի դրությամբ վարչության վարույթում գտնվում է 323 քրեական գործ, որից 117-ը քննվում է Արմավիրի մարզային քննչական վարչության, իսկ 206-ը՝ Վաղարշապատի քննչական բաժնի վարույթում։
ՀՀ ՔԿ նախագահը տեղում ուսումնասիրել է պատճառները և տվել կոնկրետ հանձնարարականներ՝ աշխատանքի կազմակերպման և քննության արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
«Այսօրվա ստեղծված իրավիճակում նկատվում է քրեական գործերի, հետևապես նաև՝ քննիչների ծանրաբեռնվածության աննախադեպ աճ։ Նման պայմաններում ստորաբաժանումների ղեկավարները տեղերում պետք է վերանայեն աշխատանքի կազմակերպման ընդունված, ստանդարտ մեթոդները»,- ասել է ՔԿ նախագահը՝ հանձնարարելով, որ վարչությունների, բաժնի պետերը, տեղակալները ևս քրեական գործեր վարույթ ընդունեն և անձամբ քննություն իրականացնեն։
«Վարչության պետերն անմիջական պատասխանատվություն են կրում նախաքննության կազմակերպման արդյունավետության համար։ Անընդունելի է, երբ վարչության քննիչի վարույթում քննվում է 11, իսկ նույն վարչության այլ բաժնի քննիչի վարույթում՝ 33 քրեական գործ։ Դա չի կարող անհետևանք մնալ։ Պետը միայն մակագրություններ կատարելու համար չէ։ Վերլուծությունները պետք է պարբերաբար արվեն և դրան համարժեք քայլեր ձեռնարկվեն, օգնեն գերծանրաբեռնված քննիչներին, օրինակ՝ անձամբ վարույթ ընդունեն քրեական գործեր և քննություն իրականացնեն, կազմակերպեն քննիչների ժամանակավոր գործուղումներ՝ առավել ծանրաբեռնված ստորաբաժանումներ։ Դիտորդի դերն ուղղակի անընդունելի է»,- ընդգծել  է ՔԿ նախագահը։ Վերջինս կարևորել է անձնակազմի կառավարման 3 կարևոր սկզբունք՝ անձնական օրինակ, հոգատարություն, խիստ և արդարացի պատիժ։
«Քննիչները երիտասարդներ են, որոնց մեծ մասը քննչական աշխատանքի մեծ փորձ չունի, և նրանց համար պետք է օրինակ ծառայեն հենց պետերը, քննիչը պետք է զգա ղեկավարի հոգատարությունը, բայց նաև գիտակցի, որ խախտումների, թերացումների դեպքում պատիժն անխուսափելի կլինի։ Միայն այս դեպքում կկարողանանք խոսել առողջ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի մասին, ինչը աշխատանքի արդյունավետության կարևոր նախապայմաններից է»,- ասել  է Հ.Գրիգորյանը։
ՀՀ ՔԿ նախագահի հանձնարարությամբ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության երկու քննիչ գործուղվել է Վաղարշապատի քննչական բաժին՝ քրեական գործեր վարույթ ընդունելու և քննություն իրականացնելու համար։ Բացի այդ, կքննարկվի որոշ առանձնապես ծանր հանցագործությունների, ինչպես նաև՝ քննության տեսանկյունից առավել բարդ մի քանի քրեական գործերի վարույթն այլ ստորաբաժանում փոխանցելու հարցը։

Глава СК Армении: начальники управлений несут непосредственную ответственность за эффективность организации расследования 07/27/2018 11:46 | Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян 26 июля отправился с рабочим визитом в Армавирскую область, чтобы ознакомиться с условиями труда и проблемами. Подробности передает пресс-служба СК РА.
Согласно результатам исследования работы органов и подразделений Следственного комитета, самая большая нагрузка приходится на следственное управление по Армавирской области. Средняя нагрузка следователя составила 31 уголовное дело. По положению на 26-ое июля в производстве управления находится 323 уголовных дела, 117 из которых расследуются следственным управлением по Армавирской области, а 206 – в производстве Вагаршапатского следственного отдела.
Председатель СК РА на месте ознакомился с причинами и дал конкретные поручения, направленные на повышение эффективности организации работы и расследования.
"В сложившейся сегодня ситуации наблюдается беспрецедентный рост числа уголовных дел, и, как следствие, увеличение нагрузки на следователей. В подобных условиях руководители подразделений на местах должны пересмотреть принятые стандартные методы организации работы", - заявил председатель СК, поручив начальникам управления, отделов и их заместителям также принимать дела к производству и лично проводить расследование.
"Начальники управлений несут непосредственную ответственность за эффективность организации предварительного расследования. Неприемлемы случаи, когда в производстве следователя расследуется 11 уголовных дел, а в производстве следователя другого отдела – 33 уголовных дела. Это не может обойтись без последствий. Начальник не для того, чтобы накладывать резолюции. Анализы должны проводиться периодически и адекватно им должны предприниматься шаги по оказанию содействия сверхзагруженным следователям, например, лично принять к производству уголовные дела и проводить расследование, организовать временное командирование следователей в подразделения с большей нагрузкой. Роль наблюдателя просто неприемлема", - подчеркнул председатель СК. Он придал важность трем важным принципам управления аппарата: личный пример, забота, строгое и справедливое наказание.
"Следователи – молодые люди, большинство из которых не имеет большого опыта следственной работы, и для них должны служить примером именно их начальники. Следователь должен чувствовать заботливое отношение руководителя, но в то же время осознавать неизбежность наказания в случае нарушений, упущений. Только в таком случае можно говорить о здоровой морально-психологической ситуации, что является важным предусловием эффективности работы", - сказал Г. Григорян.
По поручению председателя СК РА двое следователей следственного управления по Армавирской области командированы в Вагаршапатский следственный отдел для принятия уголовных дел к производству и проведения расследования. Кроме того, будет рассмотрен вопрос о передаче производства по некоторым уголовным делам об особо тяжких преступлениях, а также наиболее сложным с точки зрения расследования, другому подразделению.