Արմեն Սարգսյան. Սահմանադրությունը իրավունքի ու պարտականության օրինական սահմանն է 07/05/2018   14:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ, որում ասվում է.
Այսօր Սահմանադրության օրն է: Միեւնույն ժամանակ, այսօր մենք նշում ենք նաեւ պետական խորհրդանիշների օրը, ինչը կրկնակի տոնական ու կարեւոր է դարձնում այսօրվա խորհուրդը: Պետական խորհրդանիշները բացարձակ արժեքներ են, որոնց նշանակության գիտակցումը եւ պատշաճ արժեւորումը կարեւոր նշանակություն ունեն երկրի այսօրվա եւ վաղվա օրվա համար:
Սահմանադրությունը համարվում է երկրի օրինականության խորհրդանիշ: Սակայն յուրաքանչյուր պետության լավագույն խորհրդանիշը նրա օրինապաշտ եւ, միաժամանակ, օրենքով պաշտպանված քաղաքացին է:
Սահմանադրությունն այն հիմնարար փաստաթուղթն է, որը որպես մեր անկախության եւ հետագա զարգացման երաշխիք, ամրագրում է իրավունքի գերակայության, օրինականության, արդարության եւ ժողովրդի իշխանության վրա հիմնված արժեհամակարգը մեր երկրում:
Վերջին շրջանում պետական շինարարության մեջ կատարվող քայլերը նույնպես հենվում են երկրի հիմնական օրենքի այդ տրամաբանության վրա:
Սահմանադրության հերթական տարեդարձի օրը մենք կարող ենք հպարտությամբ արձանագրել ոչ միայն ինքնիշխան, զարգացող, ժողովրդավարության ուղին ընտրած Հայաստանի Հանրապետության աներկբա գոյության փաստը, այլեւ միջազգային ասպարեզում նրա աճող վարկանիշի առկայությունը:
Այն շարունակաբար բարձրացնելը բոլորիս իրավունքն ու պարտականությունն է, եւ առհասարակ մեր բարոյական պարտքն է հայրենիքի հանդեպ:
Սահմանադրական արժեքները կարող են ապրող իրողություն դառնալ այն դեպքում. երբ մեզանից յուրաքանչյուրն իր ներսում այդ արժեքների կրողը լինի:
Սահմանադրությունը իրավունքի ու պարտականության օրինական սահմանն է: Այն, ըստ էության, զատում է թույլատրելին անթույլատրելիից, ուրվագծում այն իրավական դաշտը, որին ենթակա են նաև մեր բարոյական օրենքները:
Պետք է մտածել ու գործել ի շահ երկրի, օգտվել Սահմանադրությամբ ընձեռված հնարավորություններից եւ պաշտպանել Սահմանադրությունը:
Ու այդժամ՝ երկիրը կդառնա ավելի լավը, երկրի քաղաքացին` ավելի վստահ, երկրի իշխանությունը` ավելի պատասխանատու եւ ավելի վստահելի:
Սահմանադրությունը եւ ժողովրդի կամքը փոխկապակցված են իրար: Այսօր ժողովուրդն է իր կյանքի, պետության զարգացման օրակարգի լիարժեք ձևավորողը:
Այդ օրակարգը պետք է զերծ լինի զգացմունքի գերակայությունից եւ կյանքի կոչվի Սահմանադրության նկատմամբ հարգանքի հենքի վրա` որպես ազատ, ժողովրդավարական եւ ուժեղ Հայաստանի գրավական:
Միասին պետք է շարունակենք կառուցել քաղաքականապես ու տնտեսապես ներդաշնակ, քաղաքացու եւ իշխանության փոխադարձ հարգանքի վրա զարգացող Հայաստանը:
Իրավունքի, օրենքի ու արժանապատվության երաշխավորմամբ ապրելը պետք է լինի ոչ թե երազանք, այլ՝ իրականություն: Որովհետեւ Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով ապրելը ոչ թե սոսկ անհրաժեշտություն եւ պարտականություն է, այլ` ազատ մարդկանց առավելությունը, ովքեր գիտեն իրենց եւ այլոց իրավունքների արժեքը:
Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին: Մաղթում եմ խաղաղություն, լավատեսություն եւ բարեկեցություն:

Президент Армении: жить по Конституции и законам – это не только обязанность, но и преимущество свободных людей 07/05/2018   16:58  |  Лента новостей
Президент  Армении  Армен Саркисян направил поздравительное  послание по случаю отмечаемого сегодня, 5 июля, Дня  Конституции.
“Сегодня День Конституции. Сегодня  мы  также отмечаем и день государственных символов, что делает этот день вдвойне праздничным и важным. Государственные  символы – это абсолютная ценность, осознание  значения и достойная оценка которых весьма важны для  настоящего и будущего страны”, - говорится в послании Армена Саркисяна, размещенном на сайте президента РА.
Он отметил, что Конституция считается символом легитимности государства. Однако, по его словам, лучшим символом любого государства является его законопослушный и одновременно защищенный законом гражданин.
“Конституция – это тот основополагающий документ, который в качестве гаранта дальнейшего развития  нашей независимости, закрепляет систему ценностей, основанную на верховенстве права, законности, справедливости и власти народа”, - заявил президент Армении.
Он отметил, что предпринимаемые в последнее время шаги в  сфере государственного строительства также зиждутся на этой логике Основного закона страны.
“В очередную годовщину Конституции мы можем с гордостью констатировать не только факт неоспоримого существования Республики Армения, избравшей независимый, демократический путь развития, но и растущий рейтинг страны на международной арене”, - заявил Армен Саркисян.
По его словам, его перманентное повышение – право и обязанность каждого из нас и вообще наш моральный долг перед Родиной.
“Конституционные  ценности могут стать реальностью в том случае, когда каждый из нас станет носителем этих ценностей. Конституция – законная граница между правом и обязанностью.  По сути, она является  линией  раздела между  дозволенным и недозволенным, она очерчивает то правовое поле, которому  подчинены  наши моральные  законы. Надо думать и действовать на благо страны, пользоваться возможностями, предоставленными Конституцией, и защищать ее", - отмечается в послании Армена Саркисяна.
По его словам, тогда страна станет лучше, гражданин страны – более уверенным, власти - более ответственными и заслуживающими доверия.
"Мы сообща должны продолжать строить политически и экономически гармоничную, развивающуюся в атмосфере доверия и взаимного уважения между гражданами и властями Армению ", - заявил президент.
По его словам, жизнь, гарантированная правом, законом и достоинством, должна быть не  мечтой, а реальностью.
"Ибо жить по Конституции и  законам – это не  только необходимость и обязанность, но и преимущество свободных людей, которые знают цену своих и чужих прав. Поздравляю граждан Республики Армения. Желаю мира, оптимизма и благополучия", - отмечается в послании президента.