Վարչապետն ընդունել է ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ զոհված ոստիկանների ընտանիքների անդամներին 06/28/2018   19:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է 2016 թվականին ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ զոհված ոստիկանների ընտանիքների անդամներին և լսել նրանց բարձրացրած խնդիրներն ու մտահոգությունները:  Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Լիարժեք կիսում եմ ձեր վիշտը և կարծում եմ՝ դա բոլորիս վիշտն է, որովհետև ես միշտ եղել եմ այն կարծիքին, որ ներհայաստանյան խնդիրների լուծման առումով մենք չպետք է ունենանք բռնության որևէ դրսևորում: Նաև ուրախ եմ, որ այն հեղափոխությունը, որն իրականացրեցինք, տեղի ունեցավ առանց որևէ բռնության և մի կաթիլ արյան: Ընդհանրապես, երկար ժամանակ Հայաստանում այդ բանավեճը եղել է՝ արդյոք հնարավոր են փոփոխություններ առանց բռնության: Ես միշտ եղել եմ այն կարծիքին, որ դրանք հնարավոր են և ուրախ եմ, որ ի վերջո կարողացանք նաև դա ապացուցել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքն իր համար բարձրագույն և բացարձակ արժեք է և խնդիրներն ընկալում է հենց այդպես: «Կարծում եմ, որ մեր գործունեությունը դա  ապացուցել է: Մենք կարևոր ենք համարում նաև հանրային համերաշխության վերականգնումը և այդ առումով իրական համերաշխությունն այն է, երբ լսելի են բոլոր կողմերը, լսելի են բոլոր տեսակետները, հաշվի են առնված բոլոր մարդկանց շահերը, հույզերը և զգացմունքները: Այս առումով, կարևոր եմ համարում հանդիպումը և շփումը ձեզ հետ»,- նշել է վարչապետը:
Անդրադառնալով դատական գործընթացին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է. «Ես որպես վարչապետ հայտարարել եմ, որ ընդհանրապես դատարանների գործունեությանը որևէ միջամտություն չեմ ունենալու, որովհետև կարծում եմ, որ դա սխալ է և հենց այդ գործելակերպի պատճառով է նաև, որ մենք բազմաթիվ խնդիրներ ենք ունեցել: Բայց ինձ համար կարևոր է նաև, որ մեր երկրում յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքը պաշտպանված լինի, իսկ իրավունք ունեն բոլոր քաղաքացիները: Իհարկե, ինքս էլ պրոցեսներին հետևում եմ և իմ քաղաքական դիրքորոշումներն արդեն արտահայտել եմ, որոնք, կարծում եմ, եղել են հավասարակշռված, այսինքն՝ չի եղել մի հայտարարություն, որը հաշվի կառնի քաղաքացիների մի մասի շահերը, իսկ մյուսինը՝ ոչ: Իհարկե, մեր պարտավորությունն է ապահովել քաղաքացիների անվտանգությունը, իրավունքների պաշտպանությունը: Ինձ համար կարևոր էր լսել ձեր տեսակետները, դիրքորոշումները, որոնք դատավճիռ չեն կարող դառնալ, որովհետև ես դատավճիռ կայացնող չեմ և ոչ էլ կցանկանամ հայտնվել այդպիսի կարգավիճակում, բայց զուտ ընդհանուր պատկերացում ունենալու համար, թե դուք ինչ եք մտածում այս իրավիճակի մասին, շատ կարևոր էր լսել ձեզ: Եթե հետագայում էլ լինի անհրաժեշտություն՝ պատրաստ եմ կրկին հանդիպել»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը զոհված ոստիկանների ընտանիքների անդամներին հորդորել է օգտվել դատավարական իրավունքներից, քանի որ դրանց պաշտպանության տեղը դատարանն է: «Այն մարմիններին, որոնք ենթարկվում են վարչապետին, կտամ հանձնարարականներ, որպեսզի ձեր բարձրացրած որոշ խնդիրներով զբաղվեն: Կիսում եմ ձեր և տարբեր պատճառներով մեր հանրության մեջ առկա ցավը: Ցավոք, մեր երկրում կան շատ խնդիրներ և հույս ունեմ, որ այս իրավիճակում կկարողանանք բոլորս գալ ժողովրդի, պետության, օրինականության շահերից բխող եզրակացությունների և լուծումների»,- եզրափակել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ոստիկանների հարազատները շնորհակալություն են հայտնել վարչապետին իրենց ընդունելու և բարձրացրած հարցերը լսելու համար:

Никол Пашинян встретился с семьями полицейских, погибших во время захвата полка ППС в Ереване 06/29/2018   00:10  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял членов семей полицейских, которые погибли во время захвата полка ППС полиции в 2016 году, и выслушал их проблемы. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
“Я полностью разделяю ваше горе и думаю, что это горе для всех нас, потому что я всегда придерживался того мнения, что мы не должны применять насилие в плане решения внутриармянских проблем. Также я рад, что революция, которую мы совершили, произошла без какого-либо насилия и капли крови. Вообще, в Армении долгое время шли споры о том, возможны ли изменения без насилия. Я всегда придерживался мнения, что они возможны, и я счастлив, наконец, доказать это”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что жизнь каждого гражданина Армении для него является высшей и абсолютной ценностью, и проблемы воспринимаются именно в этом ключе.
“Я думаю, что наша деятельность доказала это. Мы также считаем важным восстановление общественной солидарности, и подлинная солидарность в этом смысле - это когда все стороны услышаны, все мнения услышаны, учтены интересы, эмоции и чувства всех людей. В этой связи я считаю важным встречу и общение с вами”, - сказал премьер-министр.
Коснувшись судебного процесса, Никол Пашинян подчеркнул: “Как премьер-министр я заявил, что никак не буду вмешиваться в деятельность судов, потому что считаю, что это неправильно, и именно из-за этой практики у нас было много проблем. Но для меня также важно, чтобы права каждого гражданина нашей страны были защищены, а право имеют все граждане. Конечно, я сам слежу за процессами и уже высказывал свои политические позиции, которые, я думаю, были сбалансированы, то есть не было ни одного заявления, которое учитывало бы интересы некоторых граждан, а других - нет. Конечно, наша обязанность - обеспечить безопасность граждан, защиту прав человека. Для меня было важно услышать вашу точку зрения и позицию, которые не могут стать приговором, потому что не я выношу вердикты, и не хотел бы оказаться в такой ситуации, а просто для того, чтобы составить общее представление о том, что вы думаете об этой ситуации, очень важно было выслушать вас. Если в будущем будет необходимость, я готов снова встретиться с вами”, - сказал глава правительства.
Премьер-министр призвал членов семей погибших полицейских воспользоваться судебно-процессуальными правами, поскольку местом их защиты является суд. “Тем органам, которые подчинены премьер-министру, я дам поручения по решению поднятых вами некоторых проблем.  Он отметил, что разделяет их боль и вызванную по разным причинам боль представителей общества.
"К сожалению, в нашей стране много проблем, и надеюсь, что в этой ситуации мы все сможем прийти к выводам и решениям, исходящим из интересов народа, государства, законности”, - заключил Никол Пашинян.
Родственники полицейских поблагодарили премьер-министра за то, что он их принял и выслушал поднятые ими вопросы.
14:46 21/04/2017  |  Лента новостейОмбудсмен Армении представил доклад по нарушениям в ходе июльских событий в Ереване
16:31 02/02/2017  |  Судебный репортажТрое фигурантов дела о массовых беспорядках в ходе июльских событий в Ереване получили по три года заключения
12:31 15/10/2016  |  Криминальная хроникаДело о воспрепятствовании работе журналиста радио “Свобода” в ходе событий в ереванском квартале Сари тах дошло до суда