Փաշինյանը վստահեցնում է՝ մարտավարական և ռազմավարական առումով Նախիջևանի ուղղությամբ որևէ փոփոխություն չի եղել 06/26/2018   10:30  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերքում է խոսակցություններն այն մասին, թե ադրբեջանական կողմը Նախիջևանի հետ սահմանին՝ Արենի գյուղի ուղղությյամբ, կարևոր բարձունք է գրավել:
«Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ուղիղ եթերի միջոցով պատասխանելով օգտատեր Սամվել Չախալյանի հարցին, ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ այդպիսի բան տեղի չի ունեցել, որովհետև այն տարածքները, որոնք հիմա տիրապետում է Ադրբեջանը, միշտ էլ եղել են Ադրբեջանի հսկողության տակ: «Այսինքն, այս առումով որևէ բան չի փոխվել: Որոշակի դիրքերի շարժ է տեղի ունեցել: Եվ ասեմ՝ այն, որ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ Երևան-Լաչին ավտոճանապարհը նշանառության տակ է առել, նրանք, ովքեր տեղյակ չեն, ասեմ, որ 1992-1993 թվականից այդ ճանապարհը նշանառության տակ է, և ճանապարհի վրա ազդեցության առումով ոչ մի փոփոխություն բացարձակապես տեղի չի ունեցել: Նախիջևանի ուղղությամբ տեղի է ունեցել դիրքերի որոշակի տեղաշարժ: Ընդ որում, խոսել մեր կողմից ինչ-որ տարածքների կորստի մասին, ուղղակի անհեթեթություն է: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում, որ որևէ տարածք կորսվի առանց մի հատ կրակոցի: Ադրբեջանը որոշ դիրքեր տեղաշարժել է տարբեր ուղղություններով, ես հիմա չեմ ցանկանում անդրադառնալ թեմային՝ մենք որևէ դիրք տեղաշարժել ենք, թե չենք տեղաշարժել, և ընդամենը ուզում եմ ասել, որ մարտավարական և ռազմավարական առումով Նախիջևանի ուղղությամբ որևէ բան չի փոխվել, մենք ունենք նույն իրավիճակը, որն ունեցել ենք մի քանի ամիս առաջ»,- ասաց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ այնտեղ դիրքերի որոշակի տեղափոխություն է տեղի ունեցել, ինչի պատճառով իրավիճակի որոշակի լարում է եղել, և իրավիճակը շարունակում է մնալ որոշակի լարված, սակայն ծայրից ծայր անհեթեթություն է այն քարոզչությունը, որ Ադրբեջանը տանում է այս խնդրի կապակցությամբ: «Մենք հիմա աշխատում ենք այն ուղղությամբ, որպեսզի այն մտավախությունները, մարտահրավերները և ռիսկերը որոնք կարող են բխել իրադրության այսպիսի փոփոխությունից, դարձնենք կառավարելի»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով շրջանառվող խոսակցություններին այն մասին, թե Ադրբեջանը վերաբնակեցրել է Նախիջևանի հատվածում գտնվող Գյուննութ գյուղը՝ վարչապետը նշեց, որ այդ գյուղի տարածքը ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է լինել մեր զինված ուժերի տեսադաշտում և հսկողության ներքո: «Այնպես որ այնտեղ վերաբնակեցման մասին լուրերն անհեթեթություն են: Ռազմական ռիսկի առումով մեզ համար որևէ էական և շոշափելի փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Ես չեմ ասում, որ մենք ընդհանրապես որևէ մտավախություն չպետք է ունենանք, սակայն չեմ էլ ասում, որ պետք է առանաձնահատուկ լարվածության մեջ լինենք: Մենք պետք է մեր զգոնությունը պահենք բոլոր ուղղություներով, այդ թվում՝ Նախիջևանի հատվածում»,- եզրափակեց վարչապետը:

Пашинян: Азербайджан не занимал высот на нахиджеванском направлении, ситуация не претерпела изменений 06/26/2018 10:48 | Карабахский конфликт
Премьер-министр Армении Никол Пашинян опроверг слухи о якобы существенном продвижении азербайджанских ВС на нахиджеванском участке в направлении села Арени и завоевании ими важной высоты. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе прямой трансляции со своей страницы в Facebook.
В ответ на соответствующий вопрос одного из пользователей Пашинян отметил, что ничего подобного не произошло. "Азербайджан не захватывал каких-либо высот или территорий. Ничего не изменилось и с точки зрения контроля над территориями. Территории, которые в настоящее время находятся под контролем Азербайджана, всегда были под его контролем. Ничего не изменилось. Имела место определенная передислокация позиций”, - заявил премьер Армении.
Он указал, что с тактической и стратегической позиций ситуация на нахиджеванском участке не претерпела каких-либо изменений.
"Возникла определенная напряженность, и ситуация остается таковой. Но пропаганда Азербайджана по этому поводу нелепа. Мы работаем над тем, чтобы сделать управляемыми риски, вызванные передислокацией позиций", - отметил Пашинян.
Премьер Армении назвал абсурдом проводимую Азербайджаном пропаганду и утверждения азербайджанской стороны о заселении деревни Гюннут.
"Деревня продолжает оставаться в поле зрения и под контролем армянских войск, никакого заселения не может быть. С точки зрения военных рисков никаких ощутимых изменений нет. Я не говорю о том, что нам не о чем вообще беспокоиться, однако и не говорю, что мы должны пребывать в особом напряжении. Мы должны сохранять бдительность по всем направлениям, в том числе и на нахиджеванском участке", - резюмировал Пашинян.