Էրեբունիում անկարգություններին գործով Մասիսի մարզադպրոցի տնօրենի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում 06/14/2018   15:13  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով շարունակվում են կատարվել մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ պարզելու ապրիլի 22-ին Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգություններին մասնակից բոլոր անձանց ինքնությունը։  Արդյունքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ՝ անկարգություններին Մասիսի մարզադպրոցի տնօրենի մասնակցության վերաբերյալ, ում նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ ՔԿ-ն տեղեկացրել էր, որ 2018թ. ապրիլի 22-ին մի խումբ անձինք, որոշները՝ բժշկական դիմակներով, հարձակվել են բողոքի ակցիա իրականացնող քաղաքացիների վրա և քարերով, մահակներով, էլեկտրահարող սարքերով բռնություն գործադրել։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում։ 5 անձ ճանաչվել է տուժող:
Մշակվել է քննչական պլան, ստեղծվել քննչական խումբ և ըստ դրվագների՝ կատարվում է բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննություն, միջոցներ ձեռնարկվում՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Նախաքննության ընթացքում ներբեռնվել և քրեական գործին են կցվել ապրիլի 22-ին Էրեբունի և Նոր-Արեշ 26-րդ փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ տեսագրությունները, ինչպես նաև՝ դեպքին առնչվող մամուլի հրապարակումները, օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ իրականացնելու վերաբերյալ հանձնարարություններ տրվել ոստիկանության ստորաբաժանումներին, հարցաքննվել բազմաթիվ անձինք։
Արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ անկարգություններին մասնակցություն է ունեցել նաև Մասիս քաղաքի մարզադպրոցի տնօրեն Ա.Հակոբյանը՝ ծնված 1976թ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 2018թ հունիսի 13-ին որոշում է կայացվել՝ նրան ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, և նույն օրը միջնորդություն ներկայացվել՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է։ Ա.Հակոբյանի նկատմամբ հայտարարվել հետախուզում: Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ Ա.Հակոբյանին հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Այսպիսով՝ հունիսի 14-ի դրությամբ, սույն քրեական գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 8 անձ, որոնցից մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։

Директор спортшколы города Масиса объявлен в розыск по делу о беспорядках в ереванском районе Эребуни 06/14/2018   15:58  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, продолжаются широкомасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия по установлению всех участников беспорядков, произошедших 22 апреля в ереванском районе Эребуни. В результате добыты фактические данные об участии директора спортивной школы города Масиса в беспорядках. Он объявлен в розыск. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственное управление СК РА по Еревану. 5 человек признаны потерпевшими.
"Проработан план следственных действий, создана следственная группа и по эпизодам проводится всестороннее, объективное и полное расследование, направленное на установление личностей предполагаемых преступников", - говорится в сообщении.
Отмечается, что в ходе предварительного следствия были скачаны и приобщены к материалам уголовного дела видеозаписи инцидента, произошедшего на пересечении улиц Эребуни и 26-ой улицы в квартале Нор-Ареш, а также появившиеся в прессе публикации о случившемся. Подразделениям Полиции было поручено предпринять оперативно-розыскные мероприятия, допрошены многочисленные лица.
В результате были добыты фактические данные об участии в беспорядках директора спортивной школы города Масиса А. Акопяна(1976 г.р.)
"По достаточной совокупности добытых доказательств 13 июня 2018 года было принято решение о привлечении его в качестве обвиняемого по части 2 статьи 225 Уголовного кодекса РА. В тот же день в суд было подано ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое удовлетворено. А. Акопян объявлен в розыск. Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринять меры, направленные на обнаружение А. Акопяна и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство. Так, по положению на 14-ое июня обвиняемому по данному уголовному делу проходят 8 человек, один из которых объявлен в розыск", - отмечается в сообщении.