Սերմացուի եւ պարարտանյութի դիմաց գումարների հափշտակությունը կրել է համակարգային բնո՞ւյթ 06/01/2018   18:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի մոտ տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցություն, որի ժամանակ քննարկվել են տարբեր մարզերի համայնքներում սերմացուի և պարարտանյութի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը, բազմակողմանի քննությունն ապահովելուն ուղղված իրականացվող միջոցառումները: Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ Արամ Թամազյանը, ՀՀ ՔԿ տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ Թաթուլ Պետրոսյանը, ՔԿ մարզային քննչական վարչությունների պետերը։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
ՀՀ ՔԿ մարզային քննչական վարչությունների վարույթում ընդհանուր առմամբ քննվում է 49 քրեական գործ՝ հանրապետության տարբեր մարզերի 50 համայնքներում սերմացուի և պարարտանյութի բաշխման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ։ Քննությամբ պարզվել է, որ պետական աջակցության երկու տարբեր ծրագրի շրջանակներում համայնքներին տրամադրվել է սերմացու և պարարտանյութ, որոնք սահմանված կարգով պետք է փոխանցվեին շահառուներին՝ գյուղացիներին։ Սակայն հատկացված սերմացուն կամ պարարտանյութը չեն հատկացվել ցուցակում ընդգրկված բնակիչներին (կամ հատկացվել է ոչ այն ծավալով, որով նախատեսված է եղել), իսկ որոշ դեպքերում հատկացված պարարտանյութի և սերմացուի դիմաց գյուղացիներից գանձված գումարները չեն ձևակերպվել, մարզպետարաններին ներկայացվել է, թե գյուղացիները վատ եղանակային պայմանների պատճառով չեն կարողացել ստանալ նախատեսված բերքը, հետևապես չեն կարողացել վճարել, իսկ հավաքագրված գումարները տնօրինվել են համայնքների ղեկավարների կողմից։
Արդյունքում՝ 2017թ. դեկտեմբերի 7-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետությունում պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում 2011- 2016թթ. պարտքերի ներման մասին» Կառավարության թիվ 1585-Ն որոշմամբ համայնքի բնակիչների անվամբ կուտակված պարտքերը զիջվել են պետության կողմից:
ՀՀ ՔԿ նախագահը հանձնարարել է յուրաքանչյուր դեպքով ապահովել բոլոր հանգամանքների լիարժեք պարզաբանումը,  բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության իրականացումը, այդ թվում՝ պարզել, թե գյուղացիներին հատկացված սերմացուն և պարարտանյութը ով է ձեռք բերել և ինչ գումարների հաշվին, ինչ ընթացակարգով է իրականացվել բաշխումը, ով է պատասխանատու եղել գումարների գանձման և դրա նկատմամբ վերահսկողության համար, ինչու ստացած պարարտանյութի և սերմացուի դիմաց գյուղացիներից գանձված գումարները տարիներ շարունակ չեն փոխանցվել նախատեսված ընթացակարգով և ներգործության միջոցներ չեն ձեռնարկվել։
Բացի այդ, հանձնարարվել է նշված դեպքերի առթիվ տարբեր քննչական վարչությունների վարույթում քննվող քրեական գործերով ապահովել տեղեկատվության փոխանակումն ու համապատասխան վերլուծությունների իրականացումը՝  պարզելու, թե արդյոք ընդհանրություններ ունեն տարբեր մարզերի համայնքներում արձանագրված չարաշահումների բնույթը։
ՀՀ ՔԿ նախագահն ընդգծել է քրեական գործերով նախաքննությունը ողջամիտ ժամկետներում կազմակերպելու անհրաժեշտությունն ու բազմակողմանի քննության արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց գործողություններին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալը։
12:03 30/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆորակերտի համայնքապետարանում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
22:39 26/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄադինայի գյուղապետը կասկածվում է առանձնապես խոշոր չափերի գումար վատնելու մեջ
16:41 21/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆորակերտում ապօրինությունների դեպքի առթիվ Սուրեն Պապիկյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին խնդրել է քրգործ հարուցել
17:42 08/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր դրվագներ Հայաստանում տավարաբուծության զարգացման ծրագրի իրականացման գործընթացում
09:34 05/04/2018  |  ՄամուլՀամայնքապետերի դեմ «սանձազերծված պայքարի» շրջանակներում լուրջ չարաշահումներ են բացահայտվել. «Ժողովուրդ»
18:06 04/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՉարաշահումներ Արմավիր մարզի 8 համայնքում
09:40 31/03/2018  |  ՄամուլԳյուղապետերի «որս». «Ժողովուրդ»
19:07 30/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են Լոռու մարզի 2 համայնքի ղեկավարներ` պաշտոնեական կեղծիքներ, յուրացումներ կատարելու կասկածանքով
16:08 30/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են համայնքի ղեկավարներ` գյուղացիներին աշնանացան ցորենի բաշխման գործընթացում չարաշահումներ թույլ տալու և յուրացումներ կատարելու կասկածանքով
15:02 05/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀատկացված սերմացուի դիմաց բնակիչների վճարումների հափշտակության դեպքեր են բացահայտվել

Глава СК Армении провел совещание по резонансным делам о злоупотреблениях в процессе распределения семян и удобрений 06/02/2018 10:21 | Криминальная хроника
У председателя Следственного комитета Армении Агвана Овсепяна состоялось рабочее совещание, в ходе которого были рассмотрены уголовные дела, возбужденные по фактам злоупотреблений, зарегистрированных в процессе распределения семян и удобрений в общинах различных областей, а также мероприятия, направленные на обеспечение всестороннего расследования. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
В совещании приняли участие заместитель председателя СК РА Арам Тамазян, начальник Главного управления по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений СК РА Татул Петросян, начальники областных следственных управлений СК.
В производстве областных следственных управлений СК РА в целом расследуются 48 уголовных дел по фактам злоупотреблений, зарегистрированных в процессе распределения семян и удобрений в 50 общинах республики. Следствием установлено, что общинам в рамках двух различных программ государственной поддержки были предоставлены семена и удобрения, которые в установленном порядке должны были переданы получателям, жителям сел. Однако выделенные семена или удобрения не были выданы включенным в списки жителям (или были выданы не в тех объемах, которые были предусмотрены), а в некоторых случаях взысканные с сельчан за выданные семена и удобрения суммы не оформлялись, а областным администрациям объясняли это тем, что жители сел ввиду неблагоприятных погодных условий не смогли получить запланированный урожай, поэтому не смогли расплатиться, а собранными средствами распоряжались главы общин.
В итоге решением Правительства “Об амнистии долгов за 2011-2016гг. в рамках программы государственной поддержки Республики Армения” номер 1585-Ն от 7-ого декабря 2017 года накопленные на имена жителей общин долги были списаны государством.
Председатель СК РА поручил по каждому случаю обеспечить полное выяснение всех обстоятельств, а также производство полного и объективного расследования, в том числе установить, кто приобрел выделенные сельчанам семена и удобрения и за счет каких средств, по какой процедуре осуществлялось распределение, кто нес ответственность за сбор денег и контроль за этим, почему взысканные за полученные удобрения и семена суммы годами не перечислялись в порядке предусмотренной процедуры и не были предприняты меры воздействия.
Помимо этого, по возбужденным по указанным фактам уголовным делам, расследуемым в производстве различных следственных управлений, поручено обеспечить передачу информации и проведение соответствующего анализа, чтобы сличить характер злоупотреблений, зарегистрированных в общинах различных областей.
Председатель СК РА подчеркнул необходимость организации производства предварительного следствия по уголовному делу в разумные сроки и дачи по совокупности добытых в результате всестороннего расследования доказательств соразмерной уголовно-правовой оценки действиям предполагаемых преступников в возможно сжатые сроки.