Ձերբակալվել են Լոռու մարզի 2 համայնքի ղեկավարներ` պաշտոնեական կեղծիքներ, յուրացումներ կատարելու կասկածանքով 03/30/2018   19:07  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործերով ձերբակալվել են Լոռու մարզի Ձյունաշող և Միխայլովկա համայնքների ղեկավարները՝ պաշտոնեական կեղծիքներ, յուրացումներ կատարելու կասկածանքով։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2018թ. մարտի 23-ին ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթ է ընդունվել Ձյունաշող և Միխայլովկա համայնքներում պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված չարաշահումների դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի և 314-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործերը:
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Միխայլովկա համայնքում չարաշահումներ են կատարվել պարարտանյութերի բաշխման, իսկ Ձյունաշող համայնքում՝ աշնանացան ցորենի սերմացուի բաշխման գործընթացում, պարզվել մեխանիզմը և դեպքի մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ Միխայլովկա համայնքում հափշտակվել են պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում հատկացված պարարտանյութերի վաճառքի դիմաց համայնքի մի շարք բնակիչներից ստացված գումարը՝ պատճառելով խոշոր չափի վնաս: Իսկ Ձյունաշող համայնքում պետական աջակցության ծրագրի շրջանակներում մի շարք բնակիչներ ընդգրկվել են տրամադրվող աշնանացան ցորենի սերմացուի բաշխման ցուցակում, սակայն նրանց անվամբ դուրս գրված սերմացուն չի հատկացվել, այլ յուրացվել է։
Քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ պետական աջակցության ծրագրի  շրջանակներում պարարտանյութի և սերմացու ցորենի բաշխման գործընթացում չարաշահումները կատարվել են համայնքների ղեկավարների անմիջական մասնակցությամբ՝ 2014-2016 թթ., ինչը թաքցնելու շահադիտական դրդումներից ելնելով` համայնքի ղեկավարները կազմել են բովանդակությամբ կեղծ համապատասխան փաստաթղեր և դրանք հանձնել Լոռու մարզպետարանին:
Այդ տարիներին Միխայլովկա համայնքի ղեկավարն է եղել Լևոն Դիլբարյանը, Ձյունաշող համայնքի ղեկավարը՝ Գարի Գրիգորյանը, ովքեր ներկայումս Մեծավան համայնքի ներկայացուցիչներն են նշված գյուղերում։
Լոռու մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործերով Գ.Գրիգորյանը և Լ.Դիլբարյանը մարտի 30-ին ձերբակալվել են և հարցաքննվել։ Վերջիններս վերականգնել են պետությանը պատճառված վնասը։
16:08 30/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են համայնքի ղեկավարներ` գյուղացիներին աշնանացան ցորենի բաշխման գործընթացում չարաշահումներ թույլ տալու և յուրացումներ կատարելու կասկածանքով
15:02 05/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀատկացված սերմացուի դիմաց բնակիչների վճարումների հափշտակության դեպքեր են բացահայտվել
15:03 16/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀամայնքներում չարաշահումների դեպքերով հարուցվել է 34 քրեական գործ
09:32 16/12/2017  |  ՄամուլԻ՞նչ է արել կամ անում դատախազությունը՝ համայնքապետերի ապօրինությունները բացահայտելու համար. «Ժողովուրդ»
12:12 11/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Ռուստամյանը կարևորում է համայնքի ղեկավարների կողմից չարաշահումների մասին բարձրաձայնելը
14:39 09/10/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՀամայնքի ղեկավարը բացակայող բնակիչներին դրամական օգնություններ է հատկացրել
18:46 22/07/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՉարաշահումներ՝ Վերիշեն համայնքում. Քննչական կոմիտեն մանրամասնում է

Главы двух общин Лорийской области Армении задержаны по подозрению в присвоениях и служебном подлоге 03/30/2018   19:29  |  Криминальная хроника
По уголовным делам, расследуемым следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области, задержаны бывшие руководители сельских общин Дзюнашох и Михайловка по подозрению в совершении служебного подлога и присвоений.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 23-го марта 2018 года следственным управлением СК РА по Лорийской области приняты к производству возбужденные по факту допущенных должностными лицами злоупотреблений уголовные дела по признакам пунктов 1 и 3 части 2 статьи 179 и статьи 314 Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых следственных действий было установлено, что злоупотребления в общине Михайловка были совершены в процессе распределения удобрений, а в общине Дзюнашох – в процессе распределения семян озимой пшеницы. Установлен механизм совершения преступления и ряд других обстоятельств произошедшего.
В частности, по данным предварительного следствия,  в общине Михайловка совершено хищение суммы, вырученной от продажи ряду жителей общины выделенных в рамках программы государственной поддержки удобрений, в результате чего был причинен вред в крупном размере. А в общине Дзюнашох в рамках программы господдержки ряд местных жителей были включены в список распределения семян озимой пшеницы, однако выписанные на их имена семена не были им предоставлены, а присвоены.
Следствием добыты фактические данные о том, что злоупотребления в процессе распределения удобрений и семян пшеницы в рамках программы государственной поддержки были совершены в 2014-2016 гг. при непосредственном участии руководителей общин. Для сокрытия этого из корыстных побуждений главы общин составили соответствующие документы с ложными данными и передали их в сельскую администрацию Лорийской области.
В эти годы пост главы общины Михайловка занимал Левон Дилбарян, а должность главы общины Дзюнашох – Гари Григорян. В настоящее время они являются представителями общины Мецаван в указанных селах.
"По расследуемым в производстве следственного управления по Лорийской области уголовным делам Г. Григорян и Л. Дилбарян 30 марта были задержаны и допрошены. Последние частично  восстановили причиненный государству ущерб. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования", - отмечается в сообщении.