«Ցեղասպանություն» ասելը հանցանք չէ. Ստամբուլի դատախազությունը կարևոր վճիռ է կայացրել 05/31/2018   11:18  |  Միջազգային լրահոս
Ստամբուլի դատախազությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել թուրք ակտիվիստների նկատմամբ հետապնդումները, ովքեր ապրիլի 24-ին քաղաքի Սուլթանահմեթի հրապարակում «Հայոց ցեղասպանություն» գրությամբ պաստառներ էին բարձրացրել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Թուրքիայի Մարդու իրավունքների ընկերության Ստամբուլի գրասենյակը 2018 թվականի ապրիլի 24-ին Սուլթանահմեթի հրապարակում ցանկացել էր Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություն կազմակերպել, սակայն ոստիկանությունը արգելել էր միջոցառումը՝ պատճառաբանելով, որ դրանում բարձրացվել են «ցեղասպանություն» եզրույթը պարունակող պաստառներ:
Այդ պաստառները հրապարակ բերած ակտիվիստներ Լեման Յուրթսևերը, Ժիյան Թոսունը և Գամզե Օզդեմիրը ձերբակալվել, ապա ավելի ուշ ազատ էին արձակվել: Որպես ձերբակալության պատճառ նշվել էր պաստառի վրա առկա «Ճանաչիր Հայոց ցեղասպանությունը, ներողություն խնդրիր, փոխհատուցիր» գրությունը: Օրերս ավարտվել է ակտիվիստների գործով հետաքննությունը, Ստամբուլի հանրապետական դատախազությունը վճռել է, որ չկան հիմքեր նրանց նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու համար:
Ուշագրավ է, որ դատախազությունը որոշման մեջ հղում է արել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած որոշումներին՝ ընդգծելով, որ խոսքի ազատության սահմանման մեջ են մտնում նաև այն արտահայտությունները, որոնք պետության կամ բնակչության մի հատվածի համար ոչ ցանկալի են համարվում: Վճռի մեջ նշվել է նաև, որ ակտիվիստները «մտադրություն չեն ունեցել  հրապարակայնորեն ծաղրի ենթարկել թուրք ժողովրդին»: Որոշումը ենթադրում է, որ «ցեղասպանություն» եզրույթի կիրառումը հանցանք չէ:
Մարդու իրավունքների ընկերության Ստամբուլի գրասենյակը կարևորել է դատախազության վճիռը՝ նշելով, որ նախադեպային  այդ վճիռը հետագայում էլ կարևոր նշանակություն է ունենալու: «Այսուհետ ամեն ապրիլի 24-ի միջոցառումների ժամանակ մեր հետ կվերցնենք դատախազության այս որոշումը: Ու եթե ևս մեկ անգամ փորձ արվի խափանել մեր միջոցառումը, այս որոշումը ցույց կտանք համապատասխան պաշտոնյաներին»,- նշել են նրանք:
16:24 11/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին Փայլանի օրինագիծը Թուրքիայի մեջլիսում մերժվել է
11:18 28/02/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի վարչապետ. «Ոմանք ուզում են մեզնից հաշիվ պահանջել ցեղասպանության համար»
16:48 02/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայում չեն կարող չգիտակցել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է. Էդվարդ Նալբանդյան
14:04 01/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՀայոց ցեղասպանության մասին Մակրոնի հայտարարությունը զայրացրել է Չավուշօղլուին
18:24 16/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը քննադատել է ընդդիմադիր գործչին Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու համար
13:16 16/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի արտգործնախարարն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության հարցին

Употребление термина «геноцид» не является преступлением: прокуратура Стамбула приняла важное решение 05/31/2018 12:23 | Международные новости
Прокуратура Стамбула приняла решение прекратить уголовное преследование в отношении группы турецких активистов, которые 24-го апреля на площади Султанахмет подняли транспаранты с надписью «Геноцид армян», передает «Арменпресс» со ссылкой на газету «Акос».
Офис защитника прав человека в Стамбуле хотел организовать 24-го апреля на площади Султанахмет мероприятие в память о жертвах Геноцида армян, однако полиция запретила его, мотивируя тем, что группа турецких активистов подняли транспаранты с надписью «Геноцид армян».
Активисты, которые принесли эти транспаранты, - Леман Юртсевер, Жиян Тосун и Гамзе Оздемир, были арестованы, позже их отпустили. Поводом для задержания стала надпись на плакате «Признай Геноцид армян, попроси прощения, возмести». На днях завершилось расследование по делу этих активистов, и прокуратура Стамбула приняла решение прекратить уголовное преследование в отношении группы турецких активистов ввиду отсутствия для этого оснований.
Примечательно, что прокуратура Стамбула сослалась при этом на решения ЕСПЧ, указав, что свобода слова включает в себя также и такие выражения, которые могут быть нежелательными для части населения, и активисты не имели намерений «подвергнуть публичному осмеянию турецкий народ». Решение предполагает, что употребление термина «геноцид» не является преступлением.
Офис защитника прав человека в Стамбуле отмечает значимость этого решения прокуратуры Стамбула, что создает прецедент. «После этого во время мероприятий в память о жертвах Геноцида армян мы будем брать с собой решение прокуратуры Стамбула и будем его показывать тем, кто попытается нам помешать»,- сказали в Офисе защитника прав человека.