Թուրքիայում չեն կարող չգիտակցել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է. Էդվարդ Նալբանդյան 02/02/2018   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին:
Հարց: Թուրքիայի արտգործնախարարը պոպուլիզմ է որակել Ֆրանսիայի Նախագահի վերջին ելույթում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հնչեցված դրույթները։ Ինչ կասեք դրա վերաբերյալ։
Պատասխան: Թուրքիայում չեն կարող չգիտակցել, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն անշրջելի է: Պարզ է, որ շուրջ մեկ դար շարունակվող ժխտողական քաղաքականությունը ձախողվել է, սակայն Թուրքիան դեռ կառչած է մնում կարծրատիպերից:
Անկարան չի խորշում աղավաղել ոչ միայն պատմական փաստերը, այլև ներկա իրողությունները՝ այդ թվում խեղաթյուրելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռները:
Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի կողմից Թուրքիայի վարչապետին ուղղված բաց նամակում իրավացիորեն նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը լայնորեն վավերագրված է Միացյալ Նահանգների և այլ երկրների, ներառյալ պատերազմական ժամանակաշրջանում Օսմանյան Թուրքիայի դաշնակիցներ Գերմանիայի, Ավստրո-Հունգարիայի հազարավոր պաշտոնական փաստաթղթերում, ականատես դիվանագետների, միսիոներների, ցեղասպանությունը վերապրածների վկայություններում, տասնամյակների բազմաթիվ պատմագիտական և իրավական ուսումնասիրություններում, անգամ Օսմանյան ռազմական տրիբունալի արխիվներում:
Արժանահիշատակ է, որ ի թիվս շատ այլ երկրների Գերմանիան և Ավստրիան ոչ միայն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, այլ նաև ընդունել են պատասխանատվության իրենց բաժինը՝ որպես այդ ժամանակաշրջանում Թուրքիայի դաշնակիցներ:
Միջազգային հանրության կողմից բազմիցս է շեշտվել, որ Ցեղասպանության ժխտողականությունը պարարտ հող է ստեղծում մարդկության դեմ հանցագործությունների կրկնության համար: Հայոց ցեղասպանության ճանաչողներին «պոպուլիստ» անվանելու փոխարեն, Անկարան պետք է հրաժարվի իր ժխտողական քաղաքականության վտանգավոր պոպուլիզմից, քաջություն ցուցաբերի սեփական անցյալին առերեսվելու համար:
14:04 01/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՀայոց ցեղասպանության մասին Մակրոնի հայտարարությունը զայրացրել է Չավուշօղլուին
18:24 16/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը քննադատել է ընդդիմադիր գործչին Հայոց ցեղասպանությունն ընդունելու համար
13:16 16/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի արտգործնախարարն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության հարցին
16:17 11/12/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած լրագրողներին ցմահ ազատազրկում է սպառնում
11:13 01/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում տեղի ունենալիք «Օսմանյան արխիվների համաժողովում» կքննարկեն Հայոց ցեղասպանության հարցը
17:31 02/06/2017  |  Միջազգային լրահոսՀայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պատգամավորը Թուրքիայում ձերբակալվել է
14:30 30/05/2017  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական դատարանը վճռել է կալանավորել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պատգամավորին
13:45 22/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՑեղասպանությունների ճանաչման հարցում Թուրքիան ամենավատ օրինակն է. Եվրոպայի հակառասիստական շարժման նախագահ
17:25 21/04/2017  |  Միջազգային լրահոսՓայլանը մեջլիսից պահանջում է ուսումնասիրել 1915թ տեղահանության մասին օրենքի հետևանքները

Глава МИД Армении: в Турции не могут не осознавать, что процесс признания Геноцида армян в Османской империи необратим 02/02/2018   17:16  |  Лента новостей
В Турции не могут не осознавать, что процесс признания Геноцида армян в Османской империи необратим. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя по просьбе  радиостанции «Азатутюн» («Свобода»)  реакцию МИД Турции на слова президента Франции по Геноциду армян. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении,.
Как сообщили ранее СМИ, президент Франции Эммануэль Макрон 30 января принял участие в ежегодном обеде, организованном Координационным советом армянских организаций Франции (CCAF).
Французский лидер пришел на мероприятие со значком-незабудкой на пиджаке – эмблемой 100-й годовщины Геноцида армян – и выступил с речью.
Макрон отметил, что нельзя забывать 24 апреля 1915 года, Геноцид армян – первый геноцид XX века. Он упомянул имена национального героя Франции Мисака Манушяна, всемирно известного французского шансонье Шарля Азнавура, подчеркнул важность его песни «Мигранты», фильма известного французского  кинорежиссера и сценариста Анри Вернёя (Henri Verneuil) «Майрик» («Мама»).
Французский лидер подчеркнул, что борьба за признание Геноцида армян – это борьба за правду и справедливость.В национальный календарь Франции будет включен День памяти жертв Геноцида армян - Макрон«Это и наша борьба. В этой борьбе мы, в том числе, используем память. Мы закрепим ее в календаре датой поминовения жертв Геноцида армян», – сказал Эммануэль Макрон.
Озвученные в ходе последнего выступления президента Франции Эммануэля Макрона тезисы относительно Геноцида армян глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу назвал «популизмом».
«В Турции не могут не осознавать, что процесс признания Геноцида армян в Османской империи необратим. Ясно, что проводимая властями Турции на протяжении порядка столетия политика отрицания провалилась, однако Анкара по-прежнему цепляется за стереотипы. Анкара не брезгует искажать не только исторические факты, но и сложившиеся реалии, в том числе искажая решения Европейского суда по правам человека», – заявил глава МИД Армении.
Он отметил, что в открытом письме Международной ассоциации исследователей геноцида (IAGS) тогда еще премьер-министру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану справедливо указывается, что Геноцид армян широко задокументирован тысячами официальными документами Соединенных Штатов и стран во всем мире, включая военных союзников Османской империи – Германии и Австро-Венгрии, свидетельствах миссионеров, дипломатов, переживших Геноцид, в многочисленных историографических и правовых исследованиях, даже в архивах военного трибунала Османской империи.
«Стоит упомянуть о том, что в числе многих других стран Германия и Австрия не только признали Геноцид армян, но и признали свою долю ответственности – в качестве союзников Османской империи в тот период. Международное сообщество многократно подчеркивало, что отрицание преступления геноцида создает благодатную почву для повтора преступлений против человечества. Вместо того, чтобы называть признавших Геноцид армян „популистами”, Анкара должна отказаться от опасного популизма своей политики отрицания, проявить смелость, чтобы взглянуть в лицо своей истории», – отметил Эдвард Налбандян.