ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակին 05/15/2018   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 15-ին ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի (Ռիկսդագ) փոխխոսնակ Բյորն Սյոդերի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Շվեդիայի հետ բազմաշերտ եւ փոխշահավետ համագործակցությունը, միջխորհրդարանական շփումների ակտիվացումը, ինչին նպաստում են նաեւ երկու երկրների օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցված աշխատանքն ու խորհրդարանականների փոխայցերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝ Շվեդիան իրավամբ համարվում է ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով օրինակելի երկրներից մեկը: Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Շվեդիայի աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներին եւ վերահաստատել հայկական կողմի՝ կառուցողական երկխոսությունը շարունակելու ու խորացնելու պատրաստակամությունը:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը, ներկայացնելով ներքաղաքական զարգացումները, ընդգծել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձությունները Հայաստանում ժողովրդավարության կայացածության վկայությունն են, ինչն այլեւս անշրջելի իրողություն է:
«Մեզ համար կարեւորը մեր երկրի անվտանգությունն է եւ ժողովրդի բարօրությունը»,-ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն նոր էջ է բացում հարաբերությունների պատմության մեջ: Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ Շվեդիայի խորհրդարանը հնարավորինս սեղմ ժամկետում կվավերացնի փաստաթուղթը:
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակ Բյորն Սյոդերը եւս կարեւորել է երկկողմ կապերի ընդլայնումը, միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացումը: Անդրադառնալով ՀՀ ներքաղաքական զարգացումներին՝ Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանում ժողովրդավարության դրսեւորումները նպաստել են երկրի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը: Նա հավաստիացրել է, որ իր երկիրն այսուհետ եւս կսատարի Հայաստանին իր նախաձեռնություններում:

Вице-спикер шведского парламента заверил А. Баблояна, что его страна и впредь будет поддерживать Армению в ее инициативах 05/15/2018   18:02  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 15 мая   принял делегацию, возглавляемую вице-спикером парламента (Риксдага) Швеции Бёрном Сёдером.  Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостей, спикер НС подчеркнул важность многогранного и взаимовыгодного сотрудничества со Швецией, активизации межпарламентских контактов, чему содействуют также слаженная работа действующих в законодательных органах двух стран групп дружбы и взаимные визиты парламентариев.
В оценке Председателя НС, Швеция по праву считается одной из образцовых стран в плане защиты демократии и прав человека. В этом контексте А.Баблоян   высоко оценил содействие Швеции демократическим процессам в Армении и подтвердил готовность армянской стороны продолжать и углублять конструктивный диалог.
Глава законодательного органа, представляя внутриполитические развития, подчеркнул, что имевшие место в РА события – свидетельство становления демократии в Армении, что отныне является необратимой реальностью.   “Главное для нас – безопасность нашей страны и благополучие народа”, - отметил А.Баблоян.
Обратившись к подписанному между Арменией и Евросоюзом Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, председатель НС отметил, что оно открывает новую страницу в истории отношений. Он выразил надежду, что парламент Швеции в возможно сжатые сроки ратифицирует документ.
Вице-спикер парламента Швеции Бёрн Сёдер также подчеркнул важность расширения двусторонних связей, активизации межпарламентского взаимодействия. Коснувшись внутриполитических развитий в РА, он выразил мнение, что демократические проявления в Армении способствовали росту международного  авторитета страны. Вице-спикер шведского парламента заверил, что его страна и впредь будет поддерживать Армению в ее инициативах.