Հյուսիսային պողոտայում պայթյունից տուժած 8-ամյա աղջկա վիճակը գնահատվում է ծանր, հիվանդանոց է այցելել ԱԺ նախագահը 04/02/2018   23:55  |  Արտակարգ պատահարներ
Երևանի Հյուսիսային պողոտայի «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետում տեղի ունեցած պայթյունից բոլոր տուժածների վիճակը կայուն է, միայն մեկ երեխայի վիճակն է ծանր: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը, ով այցելել է Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ հիվանդանոց, որտեղ գտնվում են պայթյունի հետեւանքով բոլոր 8 տուժածները։
ԱԺ նախագահը հիվանդանոցում ծանոթացել է նրանց վիճակին և որպես մանկական վիրաբույժ  ներկա գտնվել երեխաներից մեկի վիրահատությանը: «Երեխաների վիճակը միջին ծանրության է: Նրանք բոլորը տարբեր վնասվածքներ ունեն՝ թեթևից ծանր: Միայն մեկ երեխայի վիճակն է ծանր. բավական մեծ վնասվածք է՝ ազդրի վերին երրորդականում: Մկանները բոլորը վնասվել են: Վնասվածքը մինչև ոսկոր է հասել, բարեբախտաբար՝ ոսկրը չի վնասել: Վնասվածքները բեկորային են»,-ասել է ԱԺ նախագահ Բաբլոյանը:
Ծանր վիճակում գտնվող երեխան 8 տարեկան  է, ում  մոտ նաև արյունահոսություն է գրանցվել: Գիշերը դուրս գրվողներ չեն լինի, բոլորը կմնան հսկողության տակ:
Ապրիլի 2-ին, ժամը 20:44-ին ահազանգ է ստացվել, որ Երևան քաղաքի Հյուսիսային պողոտայի թիվ 5 հասցեում գտնվող «Բուրգեր Քինգ» արագ սննդի կետում տեղի է ունեցել պայթյուն, կան տուժածներ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը: Դեպքի վայր են մեկնել չորս մարտական հաշվարկ, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի արտակարգ իրավիճակների արձագանքման և օպերատիվ խմբերը: Նախնական տվյալներով խոհանոցում պայթել է թթվածնի բալոն, կա 8 տուժած՝ Ռուդոլֆ Մարկոսյան (6 տարեկան), Ռուբինա Մարկոսյան (8 տարեկան), Զարուհի Մելիքյան (19 տարեկան), Էրիկ Աշուղյան (24 տարեկան, ԻԻՀ քաղաքացի), Ալյոնա Ագապովա (15 տարեկան, ՌԴ քաղաքացի), Լիզա Աբրահամովա (15 տարեկան, ՌԴ քաղաքացի), Յարոսլավ Լյուբենկո (15 տարեկան, ՌԴ քաղաքացի), Զեյնա Հուսեինի (24 տարեկան, ԻԻՀ քաղաքացի), ովքեր տեղափոխվել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ:

Состояние пострадавшей при взрыве в центре Еревана 8-летней девочки тяжелое, ее прооперировали 04/03/2018 00:19 | Чрезвычайное просшествие
Состояние пострадавших в результате взрыва, произошедшего в пункте быстрого питания Burger King на Северном проспекте в центре Еревана, стабильное. Один ребенок находится в тяжелом состоянии. Об этом сообщил председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян, который посетил медцентр “Св. Григорий Просветитель”, куда были госпитализированы все 8 пострадавших.
Спикер парламента Армении как детский хирург присутствовал на операции одного из детей.
“Состояние ребенка оценивается как средней тяжести. Все они получили травмы различной степени тяжести. Только состояние одного 8-летнего ребенка, который получил серьезную травму в области бедра, тяжелое. Все мышцы повреждены. К счастью, кость не пострадала. Повреждения осколочные”, - заявил спикер НС.
Как сообщила ранее пресс-служба МЧС Армении, по предварительным данным, на кухне в кафе взорвался кислородный баллон.
"В результате взрыва пострадали 8 человек: Рудольф Маркосян(6 лет),Рубина Маркосян(8 лет), Заруи Меликян(19 лет), Эрик Ашугян(24 года,гражданин Ирана), Алена Агапова(15 лет,гражданка РФ ), Лиза Абрамова(15 лет,гражданка РФ), Ярослав Любенко(15 лет, гражданин РФ), Зейнаб Хусеини(24 года, гражданка Ирана).
"Все они были госпитализированы в медцентр "Св. Григоря Просветителя". Врачи оценивает состояние Рубины Маркосян как тяжелое, остальных - удовлетворительное", - сообщили в МЧС.