Ձերբակալվել են «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի ներկայիս և նախկին ղեկավարները 03/23/2018   14:05  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում  «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի մի շարք պահաբաժիններում կատարված ապօրինի ծառահատումների դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով ձերբակալվել են «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի ղեկավար Ա.Մանուչարյանը և նախկին ղեկավար Հ. Հովհաննիսյանը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2014-2017թթ. «Դիլիջան ազգային պարկ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պահաբաժիններում իրականացվել են ապօրինի ծառահատումներ՝ հատելով ավելի քան 6000 ծառ, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ծառահատումները կրել են կազմակերպված բնույթ. փայտանյութ իրացնելու նպատակով ծառահատումներ իրականացնելու համար կայուն հանցավոր խումբն ստեղծվել է 2014 թվականին։ Պարզվել է խմբի ստեղծմանը և ղեկավարմանը, ծառահատումներին անմիջական մասնակցություն ունեցած անձանց ինքնությունը, ովքեր քրեական գործով որպես մեղադրյալ են  ներգրավվել դեռևս 2017 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին։
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ապօրինի ծառահատումներն իրականացվել են «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի նախկին և ներկայիս ղեկավարների կողմից   պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու արդյունքում:
Քրեական գործով որպես մեղադրյալ են ներգրավվել նաև  «Դիլիջան ազգային պարկ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի 3-րդ, 4-րդ և 13-րդ պահաբաժինների անտառապահներ Ս.Զարգարյանը, Գ.Պողոսյանը և Վ.Դիլանյանը։
Այսօրվա դրությամբ՝ նշված քրեական գործի շրջանակներում ընդհանուր առմամբ մեղադրանք է առաջադրվել 5 անձի, ևս մեկի նկատմամբ՝  «Դիլիջան ազգային պարկ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պահպանության գծով տնօրենի տեղակալ-բաժնի պետ Վ.Վասիլյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, երկու անձ ձերբակալվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ ապօրինի ծառահատումների դեպքի հանգամանքների լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

По делу о незаконной вырубке деревьев задержаны действующий и бывший главы филиала Агарцинского участка 03/23/2018   17:19  |  Криминальная хроника
В рамках  уголовного дела о незаконной вырубке деревьев в филиале "Участок Агарцина" ГНКО “Дилижанский национальный парк”, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, задержаны действующий и бывший руководители данного участка А.Манучарян и О.Ованнисян. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Ранее СК сообщил, что в 2014-2017 годах на ряде участков территории ГНКО "Дилижанский национальный парк" была осуществлена незаконная вырубка более 6000 деревьев, вследствие чего государству был нанесен ущерб в особо крупных размерах. По данному факту было возбуждено уголовное дело, предварительное следствие по которому ведет Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА.
Согласно добытым следствием  фактическим данным, было установлено, что незаконная вырубка деревьев носила организационный характер. Устойчивая преступная группа для осуществления вырубки деревьев с целью сбыта древесины была создана в 2014 году. Установлены личности лиц, непосредственно причастных к созданию группы и управлению ею,  а также вырубке деревьев. Они были привлечены по уголовному делу в качестве обвиняемых еще в октябре-ноябре 2017 года.
В результате предпринятых масштабных следственных действий добыто достаточно данных о том, что незаконная вырубка деревьев была осуществлена в результате злоупотребления бывшим и нынешним руководителями  филиала участка "Агарцин" ГНКО “Дилижанский национальный парк” должностными полномочиями и  проявления ими недобросовестного или халатного отношения к службе.
По уголовному делу в качестве обвиняемых были привлечены также и лесники 3-го, 4-го и 13-го отделений филиала участка "Агарцин" А.Заргарян, Г.Погосян и В.Диланян.
По положению на сегодняшний день в рамках данного уголовного дела обвинение предъявлено пятерым лицам. Еще один человек -  заместитель директора по линии охраны, начальник отдела государственной некоммерческой организации “Дилижанский Национальный парк” В. Василян объявлен в розыск. Два человека задержаны.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на обеспечение полного, объективного и всестороннего расследования обстоятельств незаконной вырубки деревьев", - отмечается в сообщении.
14:21 23/03/2018  |  Криминальная хроникаЕще два человека задержаны по делу о незаконной вырубки деревьев в Армении
16:03 17/02/2018  |  Оправдательные приговорыСуд в Армении вынес оправдательный приговор обвиняемому в незаконной вырубке деревьев
12:52 06/02/2018  |  Криминальная хроникаНовые эпизоды взяточничества со стороны чиновников раскрыты в рамках дела о незаконной вырубке деревьев в Армении
16:17 16/11/2015  |  Криминальная хроникаУголовное дело заведено по факту незаконной вырубки деревьев в Лорийской области Армении
12:31 25/06/2013  |  Лента новостейИджеванский лес лишился 53 деревьев. Из-за преступных действий браконьеров государству был нанесен ущерб свыше 3млн. драмов
13:23 30/05/2013  |  Лента новостейПолицейские задержали мужчину за незаконную вырубку деревьев в национальном парке “Дилижан”
12:18 04/05/2013  |  Лента новостейВ национальном парке “Дилижан” зафиксированы случаи незаконной вырубки деревьев и кустарников