Դիլիջանի ազգային պարկից կվերանա ևս մի կտոր 07/07/2014   10:54  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բնապահպանության նախարար Արամայիս Գրիգորյանն իր գործունեության 100 օրը դեռ չբոլորած արդեն բնության դեմ ուղղված որոշում է կայացրել:
Նախարարը կառավարությանն առաջարկել է «Դիլիջան» ազգային պարկի հատուկ պահպանվող տարածքից 1.3932 հա առանձնացնել և տալ «Քեմփ Վենչուրս» ՓԲԸ-ին:
Կառավարությունն էլ , բնականաբար, առանց առարկություների, հաշված վայրկյանների ընթացքում հաստատեց նախարարի առաջարկած նախագիծը:
Հիշեցնենք՝ «Քեմփ Վենչուրս» ՓԲԸ-ին դեռևս 2010 թվականից ազգային պարկի տարածքից 67 հա տարածք է տրամադրվել՝ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կառուցման համար:
Կառավարության ընդունած որոշումից պարզ է դառնում, որ լրացուցիչ 1.3932 հա տարածքը ընկերությանն է տրամադրվում փոխանակման արդյունքում: Ընկերության տնօրենների խորհուրդը դեռևս այս տարի փետրվարին դիմել էր ՀՀ կառավարությանը` առաջարկելով իրենց հատկացված տարածքից 1.3932 հա-ը փոխանակել ազգային պարկի տարածքից նույն մակերեսով անտառապատ տարածքի հետ:
Կառավարությունն էլ համաձայնել է՝ չնայած այն հանգամանքին, որ նույնիսկ որոշման նախագծում է գրված, որ «այս երկու հողամասերը որակական տեսանկյունից համարժեք չեն. «Դիլիջան» ազգային պարկի 1,3932 հա տարածքը 02-03 լրիվության անտառ է՝ տարածքում հաշվառված թվով 323 հատ տարբեր ծառերով և թփերով, իսկ ընկերության կողմից առաջարկված տարածքն ընդամենը խնձորենու այգի է՝ 158 հատ ծառերով»:
Իսկ «անհամարժեք» հողամասերի փոխանակման այս գործարքը և «Դիլիջան» ազգային պարկից հերթական մի կտորը վերցնելու իր որոշումը գործադիրն արդարացնում է՝ հետևյալ պայմանը դնելով. «Ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնել «Դիլիջան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի  աշխատակիցների հետ համատեղ այդ տարածքում կատարելու ծառապատման համապատասխան աշխատանքներ՝ փոխանակվող հողամասերի համարժեքությունն ապահովելու նպատակով»:

Национальный парк “Дилижан” лишится еще одного участка 07/07/2014   11:19  |  Актуальная тема
Министр охраны природы Армении Арамаис Григорян, не успев проработать на своем посту и ста дней, вынес решение против природы.
Министр предложил Правительству передать земельный участок площадью 1.3932 га в особо охраняемой территории национального парка “Дилижан” ЗАО “Кемп Венчурс”.Правительство в свою очередь без возражений за считанные секунды утвердило предложенный министром проект.
Напомним, что еще с 2010г. ЗАО “Кемп Венчурс” на территории национального парка “Дилижан” был предоставлен участок площадью 65 га под строительство Международной школы Дилижана.
Исходя из принятого Правительством решения становится ясно, что территория в 1.3932 га отводится компании по итогам обмена. Совет директоров компании еще в феврале текущего года обратился в Правительство Армении с предложением обменять выделенный им участок площадью 1.3932 га на лесистую местность с аналогичной площадью в национальном парке “Дилижан”.
Правительство согласилось, несмотря на то, что в проекте решения написано, что “эти земельные участки с точки зрения их качественных характеристик несоразмерны”. Территория в 1,3932 га в национальном парке “Дилижан” – лес, с 323 деревьями и кустарниками, зарегистрированными на территории, а предлагаемая компанией территория всего лишь – яблоневый сад, насчитывающий 158 деревьев.
Правительство оправдывает сделку по обмену несоразмерных земельных участков, и свое решение отобрать у национального парка “Дилижан” очередной участок, ставя следующее условие: “Компания выразила готовность вместе с сотрудниками ГНКО Национальный парк “Дилижан“ провести соответствующие работы по посадке деревьев для обеспечения соразмерности с обмениваемыми земельными участками”.