«Հստակ պատկերացնում ենք ինչպես պետք է անենք, որպեսզի քաղաքացին ավելի վստահ լինի, որ ինքն օգտվում է ավելի անվտանգ սննդից». Վարչապետ   03/15/2018   11:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մասնակցել է սպառողների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Անվտանգ սնունդ. թվային լուծումներ» համաժողովի բացմանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը նշել է, որ 2018 թվականին սպառողների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը կրում է «Դարձնենք թվային շուկան ավելի ազնիվ» խորագիրը, որը համապատասխանում է մեր երկրում ձևավորվող թվային օրակարգին:
«Կարծում եմ, որ ժամանակակից կառավարման գործում թվայնացումը բոլոր ոլորտներին վերաբերող ամենաակտուալ թեմաներից է: Յուրաքանչյուր հանրապետական գործադիր մարմին ըստ ոլորտի պետք է կարևորի թվային գործիքների ներդրումը՝ հաշվի առնելով դրանց մի շարք առավելությունները: Սննդամթերքի անվտանգության ապահովման ոլորտում ևս անհրաժեշտ է առաջադրել թվային լուծումներ:
Սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում կարևորովում են Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության նախաձեռնած միջոցառումները, ինչպես, օրինակ, պարտադիր սպանդանոցային մորթին անցումը, ռիսկերի գնահատման մոդելի ներդրմանն ուղղված աշխատանքները, գյուղատնտեսական կենդանիների համարակալման ծրագրի մշակումը և այլն», - ասել է Կարեն Կարապետյանը՝ հավելելով, որ նման միջոցառումների նպատակն է ամրապնդել պետական, հանրային և մասնավոր հատվածի պատասխանատվությունը սննդամթերքի անվտանգության և որակի վերահսկողության հարցերում:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ առանց միմյանց հետ համագործակցելու, խնդիրների մասին բարձրաձայնելու, երբեմն նաև քննադատելու հնարավոր չէ հարցերին լուծում տալ:
«Սպառողի պաշտպանությունն առաջին հերթին իրազեկվածությունն է սեփական իրավունքների մասին, և այս առումով մեծ է հասարակական կազմակերպությունների, զանգվածային լրատվամիջոցների դերակատարությունն ու ակտիվությունը:
Այդ տեսանկյունից սպառողների իրավունքների պաշտպանության շաբաթվա շրջանակներում իրականացվող գործողություններն ամբողջությամբ ուղղված են հենց այդ նպատակի իրագործմանը: Վստահ եմ, որ այսօրվա միջոցառումն «Անվտանգ սնունդ, թվային լուծումներ» կարգախոսին համապատասխան կներկայացվեն սննդի անվտանգության ոլորտի թվայնացմանն ուղղված առաջարկություններ և գործուն լուծումներ», - ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը կարևորել է վերջին շրջանում  սննդի անվտանգության ոլորտում իրականացված աշխատանքները: «Հստակ հասկանում ենք ուր պետք է գնանք և ինչպես պետք է անենք, որպեսզի մեր քաղաքացին օր օրի վրա ավելի վստահ լինի, որ ինքն օգտվում է ավելի անվտանգ սննդից: Այստեղ, իհարկե, չափազանց կարևոր է, որպեսզի մեր սպառողն իր իրավունքների մասին իրազեկված լինի և ունենա ակտիվ դիրքորոշում», - նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Համաժողովին մասնակցել են նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը, ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:

Премьер Армении: чрезвычайно важно, чтобы наш потребитель знал о своих правах и занимал активную позицию 03/15/2018   12:55  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня принял участие в открытии организованного по инициативе Государственной службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства РА форума “Безопасное питание: цифровые решения”. Подробности передает пресс-служба армянского правительства.
Форум организован по случаю отмечаемого сегодня, 15 марта, Всемирного дня защиты прав потребителей (World Consumer Rights Day).
Премьер указал, что Всемирный день прав потребителей в 2018 году проходит под девизом “Making digital marketplaces fairer” – “Сделаем цифровые рынки справедливыми и честными”. По его словам, данный девиз соответствует формирующейся в Армении цифровой повестке.
Карапетян отметил, что каждый республиканский исполнительный орган должен придавать важность внедрению цифровых инструментов, с учетом их преимуществ.
“В сфере обеспечения безопасности продуктов питания также необходимо предложить цифровые решения. В сфере защиты прав потребителей придается важность организуемым Государственной службой безопасности продуктов питания мероприятиям, а также, например, переходу к обязательному забою животных в скотобойнях, работам по внедрению модели оценки рисков и пр.”, – сказал Карен Карапетян.
По словам главы правительства, данные мероприятия нацелены на повышение ответственности государственного, общественного и частного секторов в вопросах безопасности продуктов питания и контроля за качеством.
"Защита потребителей – это в первую очередь осведомленность о собственных правах, и в этом плане важны роль и активность общественных организаций, средств массовой информации. С этой точки зрения проводимые в рамках Недели прав потребителей мероприятия полностью направлены на достижение этой цели.
Премьер Армении выразил уверенность в том, что на сегодняшнем мероприятии под девизом  "Безопасное питание, цифровые решения" будут представлены предложения и действенные  решения, направленные на цифровизацию сферы безопасности продуктов питания.
Карен Карапетян придал большое значение работе, проведенной в последнее время в области безопасности пищевых продуктов.
“Мы четко понимаем, куда мы должны двигаться и какие меры должны предпринять, чтобы у наших граждан с каждым днем крепла уверенность в том, что они потребляют безопасную продукцию. Здесь, конечно, чрезвычайно важно, чтобы наш потребитель знал о своих правах и занимал активную позицию”, – сказал глава правительства Армении.