Լեհաստանը Գերմանիայից կպահանջի համարյա մեկ տրիլիոն դոլարի ռազմատուգանքներ 03/03/2018   15:26  |  Միջազգային լրահոս
Լեհական իշխանությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Երրորդ ռեյխի գործողությունների վնասը գնահատել են համարյա մեկ տրիլիոն դոլար: Այդ մասին հայտարարել է Սեյմի ռազմատուգանքների հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Արկադիուշ Մուլյարչիկը, հաղորդում է Rzeczpospolita-ն:
Մուլյարչիկի կարծիքով, ռազմատուգանքների հենց այդպիսի «հսկայական, սակայն հիմնավորված գումար» Գերմանիան պետք է վճարի Լեհաստանին: Նա հավելել է, որ 2018թ. հանձնաժողովը կառավարությանը կտրամադրի փոխհատուցման գումարի գնահատման հաշվետվությունը: Փաստաթուղթը հիմնված կլինի զեկույցի վրա, որը կազմվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո:
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ լեհական կողմը ավելի իրական է համարում ռազմատուգանքներ ստանալը Բեռլինից, քան Մոսկվայից, քանի որ Ռուսաստանը «չի պահպանում միջազգային իրավունքը»:
lenta.ru-ն նշում է, որ վերջին անգամ ռազմատուգանքների գումարի մասին Վարշավան հայտարարել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին: Այդ ժամանակից ի վեր այն ավելացել է համարյա 17 անգամ՝ 48,8-ից մինչև 850 մլրդ դոլարի: Լեհաստանի իշխանությունները համարում են, որ երկիրը «Բեռլինի օկուպացիոն քաղաքականության պատճառով Եվրոպայի բոլոր երկրներից ամենամեծ կորուստներն է կրել բնակչության ընդհանուր թվի և ազգային սեփականության տեսակետից»:
Լեհաստանը Բեռլինից ստանում էր ռազմատուգանքներ մինչև 1953թ.-ը, այդ ժամանակ նա ինքն էր որոշել հրաժարվել Գերմանիայի կողմից հետագա վճարումներից:

Польские власти хотят взыскать с Германии почти триллион долларов 03/03/2018   15:57  |  Международные новости
Польские власти оценили ущерб от действий Третьего рейха в период Второй мировой войны почти в триллион долларов. Об этом заявил глава комиссии сейма по репарациям Аркадиуш Мулярчик, передает Lenta.ru со ссылкой на Rzeczpospolita.
По мнению Мулярчика, именно такую «огромную, но обоснованную сумму» репараций Германия должна выплатить Польше. Он добавил, что в 2018 году комиссия предоставит правительству отчет по оценке суммы компенсации. Документ будет основан на докладе, который составили сразу после окончания Второй мировой войны.
Политик отметил, что польская сторона считает более реальным получение репараций от Берлина, чем от Москвы, так как Россия «не соблюдает международное право».
Как напоминает Lenta.ru, в последний раз Варшава заявляла о сумме репараций в сентябре прошлого года. С тех пор она увеличилась почти в 17 раз — с 48,8 до 850 миллиардов долларов. Власти Польши считают, что страна понесла «из-за оккупационной политики Берлина самые большие по отношению к общей численности населения и национальному достоянию потери из всех стран Европы».
Польша получала репарации от Берлина до 1953 года, когда сама решила отказаться от дальнейших выплат со стороны Германии.