Վարչապետը Գյումրի է ուղևորվել Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում աշխատանքը սկսող նոր ЭП2Д էլեկտրագնացքով 03/03/2018   10:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այցով Գյումրի է ուղևորվել Երևանի երկաթուղային կայարանից՝ Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղում աշխատանքը սկսող նոր ЭП2Д էլեկտրագնացքով: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է էլեկտրագնացքի պայմաններին, հնարավորություններին և ողջունել այն Հայաստանում շահագործելու «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի որոշումը:
Էլեկտրագնացքը ՓԲԸ-ի կողմից գնվել է վերջերս՝ ռուսական «Տրանսմաշխոլդինգ» արտադրող ընկերությունից:
Կարեն Կարապետյանին տեղեկացվել է, որ մարտի 4-ից նոր էլեկտրագնացքը կաշխատի ուրբաթ-կիրակի օրերին էքսպրեսի ռեժիմով՝ առանց բաժանիչ կանգառների, օրը 2 անգամ՝ ժամը 10:00-ին մեկնելով Երևանից Գյումրի և 16:55-ին վերադառնալով մայրաքաղաք: Երթևեկության տևողությունը կազմում է 1 ժամ 59 րոպե:
Երևան-Գյումրի-Երևան երթուղու մնացած չվերթները դեռ սպասարկվում են հին շարժակազմով:
Մարտի 4-ին և 8-ին և 11-ին գնացքն աշխատելու է անվճար: Դրանից հետո մեկ տոմսի գինը մեկ ուղղությամբ կկազմի 2,5 հազար դրամ:
ЭП2Д էլեկտրագնացքը լիովին համապատասխանում է ուղևորափոխադրումների անվտանգության բոլոր կանոններին: Հայաստանի համար ընտրվել է էլեկտրագնացքի 2-վագոնանոց մոդիֆիկացիան, որն առավել հարմար է հայաստանյան պայմաններին:
13:41 26/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը գոհունակություն է հայտնել Տավուշի մարզում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման 2017 թ. ցուցանիշներից
16:15 13/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմավիրի մարզում վարչապետը  մասնակցել է  արևային էլեկտրակայանի բացմանը,  ծանոթացել  ինտենսիվ այգիների հիմնման ծրագրին
15:14 02/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՇիրակի մարզպետը վարչապետին է ներկայացրել հանձնարարականների կատարման ընթացքը
14:55 17/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շրջայց է կատարել Կումայրի պատմական կենտրոնի տարածքում և խորհրդակցություն անցկացրել քաղաքապետարանում
18:20 10/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԳեղարքունիքի մարզպետը վարչապետին է ներկայացրել հանձնարարականների կատարման ընթացքը
11:54 17/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼոռու մարզպետարանում Կարեն Կարապետյանին է ներկայացվել Վանաձորի զարգացման հայեցակարգը

Премьер-министр Армении отправился в Гюмри на новом электропоезде 03/03/2018   11:28  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня с рабочим визитом отправился в город Гюмри Ширакской области РА с железнодорожного вокзала Еревана – на новом электропоезде ЭП2Д, который приступил к обслуживанию рейса "Ереван-Гюмри-Ереван".
Как сообщает пресс-служба правительства Армении, Карен Карапетян ознакомился с условиями в электропоезде, его возможностями и приветствовал решение ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” касательно эксплуатации ЭП2Д в Армении.
Новый электропоезд ЭП2Д был приобретен недавно ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” у российского производителя – компании “Трансмашхолдинг”.Российская компания презентовала в Армении новый электропоезд ЭП2ДКарену Карапетяну дложили, что новый электропоезд  с 4-го марта с.г. будет курсировать еженедельно по пятницам, субботам и воскресеньям в формате экспресса, без промежуточных остановок. Отправка нового состава будет осуществляться дважды в день: в 10:00 из Еревана в Гюмри и в 16:55 – в обратном направлении. Время следования электропоезда - 1 час 59 минут.
Оставшиеся ежедневные рейсы по вышеуказанному маршруту пока обслуживаются старым подвижным составом.
При этом 4 и 8-11 марта проезд на поезде будет бесплатным. В остальные дни стоимость билета в одном направлении составит 2,5 тыс драмов.
Сообщается, что электропоезд ЭП2Д полностью соответствует всем требованиям, предъявляемым к безопасности пассажирских перевозок. Для Армении выбрана 2-вагонная модификация электропоезда, наиболее удобная для осуществления пассажирских перевозок в республике.