Լոռու մարզպետարանում Կարեն Կարապետյանին է ներկայացվել Վանաձորի զարգացման հայեցակարգը 10/17/2017   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հոկտեմբերի 16-ին այցելել է Վանաձոր: Լոռու մարզպետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել է Վանաձորի ընդհանուր զարգացման հայեցակարգը, որը քաղաքի իշխանությունների հետ համագործակցությամբ մշակել են Պալերմոյում և Մոսկվայում գործունեություն ծավալող փորձառու մասնագետները: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Հայեցակարգի քննարկումից և հաստատումից հետո նախատեսվում է մշակել քաղաքի զարգացման «մաստեր պլանը», որով ընդգծվելու են նաև ներդրումների համար գրավչություն ներկայացնող վայրերը: Հայեցակարգով վեր են հանվել քաղաքի խնդիրները, քաղաքաշինական, ճարտարապետական, տրանսպորտային և այլ ոլորտներում առկա բացերը, ներկայացվել ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության զարգացման ուղղությունները: Մասնավորապես, հայեցակարգի հեղինակները ներկայացրել են այն պոտենցիալ վայրերը, որոնք կարող են ապագայում դառնալ զվարճանքի կենտրոններ: Նշվել է, որ հայեցակարով նախատեսվում է Վանաձորում ստեղծել ամառային և ձմեռային հանգստի գոտիներ, կառուցել հեծանվային ճանապարհ, սահուղիներ և այլն:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել հայեցակարգը մշակած թիմին և առաջարկել Վանաձորի ղեկավարներին նշանակել կոնկրետ պատասխանատու, ով մշտական կապի մեջ կլինի ռազմավարության հեղինակների հետ: «Մենք այս հայեցակարգի ու քաղաքի զարգացման մաստեր պլանի հիման վրա պետք է Վանաձորում իրականացնենք հստակ ծրագրեր, քայլեր՝ հասկանալով մեր նպատակն ու ունենալով ընդհանուր տեսլական: Անհրաժեշտ է այնպես անել, որպեսզի բիզնեսի համար ստեղծենք բարենպաստ պայմաններ, որ նա ցանկանա այստեղ գործել: Այսօր կան կոնկրետ ներդրողներ, ովքեր պատրաստ են Վանաձորում ներդրումներ իրականացնել, և մենք պետք է նրանց ուղղորդենք, ներկայացնենք հստակ ծրագրեր»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետը քաղաքային իշխանություններից պահանջել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել քաղաքի բարեկարգման, սանմաքրման, չգործող օբյեկտների պայմանագրերի վերանայման, աղբահանության և մյուս խնդիրները:
Հայեցակարգի քննարկումից հետո ներկայացվել է նաև Վանաձորի ինդուստրիալ տուրիզմի զարգացման ռազմավարությունը:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանն այցելել է քաղաքի նախկին «Արտեկ» ճամբարի, ճոպանուղու և մարզադաշտին հարող տարածքներ, որտեղ ներդրումային տարբեր ծրագրեր է նախատեսվում իրականցնել:
10:57 22/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սահմանամերձ համայնքներում պետք է ժամանակակից ու որակյալ կրթություն ապահովենք». Վարչապետը խորհրդակցություն է անցկացրել Տավուշի մարզում

Премьер-министр Армении ознакомился с концепцией развития Ванадзора 10/17/2017   16:57  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 16 октября посетил Ванадзор. Подробности визита передает пресс-служба правительства.
В ходе состоявшегося в администрации Лорийской области совещания была представлена концепция общего развития Ванадзора, которую в сотрудничестве с городскими властями разработали опытные специалисты, осуществляющие деятельность в Палермо и Москве.
После обсуждения и утверждения концепции планируется разработать «мастер-план» развития города, которым будут также подчеркнуты привлекательные для инвестиций места. Концепцией выявлены проблемы города, пробелы, имеющиеся в сферах градостроительства, архитектуры, транспорта и в других областях, представлены направления развития инфраструктур и туризма. В частности, авторы концепции представили те места, которые в дальнейшем потенциально могут стать рекреационными центрами. Было отмечено, что концепцией планируется создать в Ванадзоре зоны летнего и зимнего отдыха, построить велосипедную дорожку, проложить лыжные трассы и др.
Премьер-министр Карен Карапетян поблагодарил команду, разработавшую концепцию и предложил руководителям Ванадзора назначить конкретного ответственного, который будет поддерживать постоянную связь с авторами концепции. «Мы на основе этой концепции и «мастер-план»-а развития города должны осуществить в Ванадзоре конкретные программы, шаги, поняв нашу цель и имея общее видение. Необходимо сделать так, чтобы создать для бизнеса благоприятные условия, чтобы он захотел здесь действовать. Сегодня есть конкретные инвесторы, которые готовы осуществить в Ванадзоре инвестиции, и мы должны их направить, представить конкретные программы», - сказал Карен Карапетян.
Премьер-министр потребовал от городских властей держать в центре постоянного внимания вопросы благоустройства, саночистки города, пересмотра договоров недействующих объектов, вывоза мусора и другие проблемы.
После обсуждения концепции была также представлена стратегия развития в Ванадзоре индустриального туризма.
Затем Карен Карапетян посетил городские территории, прилегающие к бывшему лагерю «Артек», канатной дороге и стадиону, где планируется реализация различных инвестиционных программ.