Կարեն Կարապետյանը ծանոթացել է Սևանի բուժկենտրոնի կառուցման ընթացքին և Գեղարքունիքի մարզի արտադրական ձեռնարկությունների գործունեությանը 03/18/2017   11:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն աշխատանքային այց է կատարել Գեղարքունիքի մարզ: Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Սևան քաղաքի նոր կառուցվող բժշկական կենտրոնի շինհրապարակում՝ ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Զեկուցվել է, որ բժշկական կենտրոնի շինաշխատանքները, որոնք մեկնարկել են  2016 թվականի օգոստոսից, նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2018-ի ամռանը: Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանատուների առջև խնդիր է դրել անել ամեն ինչ՝ կենտրոնն արդեն ընթացիկ տարեվերջին շահագործման հանձնելու համար: Ծրագրի իրականացման նպատակով ներդրվում է 2 մլն 716 հազար դոլար՝ ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ: Բուժկենտրոնին է միացվելու նաև հարակից պոլիկլինիկան: Ժամանակակից սարքավորումներով բուժկենտրոնը սպասարկելու է տարածաշրջանի շուրջ 40 հազար քաղաքացիների:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև  Ակունքի «Էկոկաթ» պանրի գործարան, որտեղ վարչապետին են ներկայացրել արտադրական գործընթացն ու առաջիկա ծրագրերը: Նշվել է, որ 2005 թվականից հիմնված գործարանում արտադրվում է պանրի լայն տեսականի, որի հիմնական մասն իրացվում է տեղական շուկայում, արտադրանքի 25 տոկոսն արտահանվում է Ռուսաստան: Գործարանը, որն ունի 40 աշխատող, հագեցված է  ժամանակակից սարքավորումներով և այն  ընդլայնելու ու  արտադրական հզորություններն ավելացնելու նպատակով նախատեսվում են նոր ներդրումներ: Գործադիրի ղեկավարը ողջունել է նախաձեռնությունը և նշել, որ գործարանի ընդլայնման ներդրումային ծրագիրը գտնվում է կառավարությունում՝  քննարկման փուլում:
Վարչապետը ծանոթացել է «Աքվատիկ» ՍՊԸ-ի գործունեությանը, որը զբաղվում է կենդանի և եփած սառեցված խեցգետինների արտահանմամբ և պահածոների արտադրությամբ: 1996թ-ին ստեղծված ընկերությունը խեցգետինն արտահանում է Եվրասիական տնտեսական միության և եվրոպական երկրներ: Այն առայժմ միակ ձեռնարկությունն է ՀՀ-ում, որն ունի թույլտվություն վերամշակված խեցգետին ԵՄ երկրներ արտահանելու համար: Գործարանը  կառուցվել  է եվրոպական չափանիշներին  համապատասխան և աշխատում է HACCP ծրագրով, որը ներդրվել է ձեռնարկությունում 2007 թ-ին:  «Աքվատիկ»-ը պահածոների արտադրությամբ զբաղվում է 2009 թ.-ից և հիմնական արտադրանքը պատրաստվում է Պաշտպանության նախարարության համար:
Կարեն Կարապետյանն այցելել է նաև Ծովագյուղ համայնքի հնդկացորենի մշակման նորակառույց գործարան: Մարզում նախորդ տարվա ընթացքում մշակվել է 100 հեկտար հնդկացորեն, իսկ արդեն 2017 թվականին ցանքատարածքները կընդլայնվեն՝ հասնելով  400 հեկտարի: Գործարանի ղեկավարների խոսքով, հանրապետությունում հնդկացորենի պահանջարկը հասնում է 7 հազար հեկտար արտադրանքի: Նախատեսվում է` համագործակցելով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ, առաջիկա տարիներին էապես ավելացնել ցանքատարածքներն ու արտադրանքի ծավալները: Գործարանին հնդկացորենի մշակման սարքավորումները հակտացվել է Եվրոպական միության ENPARD  ծրագրի շրջանակում:
Վարչապետը Գեղարքունիքի մարզն ավարտել է Ճամբարակ համայնքում, որտեղ ծանոթացել է տեղի բժշկական կենտրոնի գործունեությանը և մատուցվող ծառայությունների որակին: Բժշկական կենտրոնը վերակառուցվել, հագեցվել է գույքով և ժամանակակից սարքավորումներով 2015թ. առողջապահության նախարարության և ՀՀ տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ իրականացվող վարկային ծրագրերի շրջանակում: Բուժկենտրոնը մատուցում է թերապևտիկ, վիրաբուժական, մանկաբարձագինեկոլոգիական և այլ ծառայություններ: Այն սպասարկում է 11-12 հազար քաղաքացիների: Կարեն Կարապետյանը կարևորել է մարզերում ժամանակակից բուժկենտրոնների առկայությունը և մատուցվող ծառայությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը:
15:11 03/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը Գեղարքունիքի մարզի համայնքների ղեկավարների հետ քննարկել է մարզի զարգացման հեռանկարները
15:34 19/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ֆինանսները պետք է ուղղենք այն ոլորտներ, որտեղ մաքսիմալ արագ, շահութաբեր և էֆեկտիվ ծրագրեր կան». Վարչապետ
15:34 12/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը համայնքների ղեկավարներին հանձնարարել է մշակել և ներկայացնել ըստ ոլորտների կոնկրետ ծրագրեր

Премьер-министр Армении ознакомился со строительством нового медцентра Севана и деятельность предприятий в Гегаркунике 03/18/2017   14:03  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в субботу с рабочим визитом посетил Гегаркуникскую область РА.
Как пресс-служба армянского правительства, премьер побывал на стройплощадке, где возводится новый медицинский центр города Севан, для ознакомления с ходом строительных работ. Главе правительства доложили, что строительные работы, наччавшиесяв августе 2016 года, планируется завершить к лету 2018 года.
Карен Карапетян поставил перед  ответственными лицами задачу: сделать все возможное, чтобы центр уже к концу текущего года был сдан в эксплуатацию. Для реализации проекта нового медучреждения было инвестировано 2 млн. 716 тысяч долларов г.Севан – при финансовом содействии правительства РА и Всемирного банка. К больнице будет присоединена соседняя поликлиника. Оснащенный современным оборудованием медцентр будет обслуживать около 40 тысяч граждан.
Карапетян также посетил сырный завод “ЭкоКат” в Акунке, где премьера ознакомили с производственным процессом и предстоящими планами. Было отмечено, что в основанном в 2005 году заводе производится широкий ассортимент сыров. Большая часть продукции реализуется на отечественном рынке, а 25 % продукции экспортируется в Россию.
Завод, где работают 40 человек, оснащен современным оборудованием, для расширения и увеличения производства планируется привлечение новых инвестиций. Премьер-министр Армении приветствовал инициативу, отметив, что инвестиционная программа по расширению завода находится в стадии обсуждения в правительстве Армении.
Премьер также ознакомился с деятельностью ООО “Акватик”, которое занимается производством консервов и экспортом живых и замороженных раков. Основанный в 1996 году завод экспортирует продукцию как в страны Евразийского экономического союза, так и в Европу. На данный момент ООО “Акватик” является единственным предприятием в Армении, которое имеет разрешение на экспорт раков в страны ЕС. Завод был построен в соответствии с европейскими стандартами и работает по программе HACCP. Деятельность по производству консервов была начата в 2009 году, а большая часть продукции производится для министерства обороны Армении.
Карен Карапетян также побывал на новом заводе по переработке гречихи в селе Цовагюх. В течение 2016 года в области было засеяно 100 га гречихи, а уже в 2017 году посевные площади расширятся, достигнув 400 га. При сотрудничестве с министерством сельского хозяйства Армении в ближайшие годы планируется существенно увеличить площадь посевов и объем производства гречихи.
Визит премьера завершился посещением общины Чамбарак, где он ознакомился с деятельностью местного медицинского центра и качеством предоставляемых услуг. При финансовой поддержке министерства здравоохранения РА, Фонда территориального развития РА и Всемирного банка центр был модернизирован и оснащен современным оборудованием.
Карен Карапетян указал на важность наличия современных медцентров в областях и последовательное развитие и расширение предоставляемых услуг.
12:52 03/12/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении прокомментировал деятельность Карена Карапетяна на посту премьер-министра