Արցախի Ազգային ժողովի հայտարարությունը` Սումգայիթյան կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ 02/28/2018   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է ընդունել՝ Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության կոտորածի 30–րդ տարելիցի կապակցությամբ, որում մասնավորապես ասվում է.
1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը, Բաքվից ընդամենը 30կմ հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության հանդեպ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվել է կոտորած և բռնի տեղահանություն։
Նախապես ծրագրված վայրագություններին զոհ են գնացել հարյուրավոր հայեր, մեծ մասամբ՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, հազարավոր հայեր զանգվածային բռնություններով տեղահանվել են, իսկ նրանց պատկանող գույքը՝ հափշտակվել։
Սումգայիթում կազմակերպված հանցագործությունը ադրբեջանական իշխանությունների՝ Նախիջևանի օրինակով խտրականության, էթնիկ զտումների և հայաթափման խորհրդային տարիներին անպատիժ իրագործվող քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր, որը շարունակվեց Բաքվում, Գանձակում, Հյուսիսային Արցախի մյուս հայաբնակ վայրերում։ Այդ վայրագություններով Բաքվի իշխանությունները սպառնում էին իր իրավունքների պաշտպանության համար ոտքի ելած արցախահայությանը՝ պատանդ դարձնելով Արևելյան Անդրկովկասի հայությանը: Մինչդեռ այդ օրերին Արցախում ծավալվող համաժողովրդական ազատագրական պայքարը կոչված էր վերջ դնելու հայ մարդու ազգային արժանապատվության հանդեպ ոտնձգություններին և ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան քաղաքականությանը:
Հարգելով սումգայիթյան եղեռնագործությանը զոհ դարձած անմեղ հայերի հիշատակը և համոզված լինելով, որ պետական մակարդակով իրականացված հայ բնակչության ջարդերն ու կոտորածը անպատիժ թողնելը հանգեցրեց զանգվածային նոր հանցագործությունների և Ադրբեջանի կողմից նորանկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի դեմ պատերազմի՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը.
դատապարտում է խտրականության, այլատյացության և անհանդուրժողականության ցանկացած դրսևորում,
գտնում է, որ պաշտոնական Բաքուն ցայսօր շարունակում է լինել ցեղասպանության քաղաքականության կրողը, որի վերջին վկայությունը 2016թ. ապրիլին Արցախի քաղաքացիական բնակչության հանդեպ իրականացված հանցագործություններն են,
վերահաստատում է, որ Արցախի Հանրապետությունը հետևողական է լինելու բռնությունների և տեղահանման ենթարկված ադրբեջանահայության իրավունքների վերականգնման ու պաշտպանման գործում,
կոչ է անում խորհրդարանական կառույցներին, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին Սումգայիթի հայ բնակչության զանգվածային ջարդերի ու կոտորածի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ դատապարտել Բաքվի կողմից ադրբեջանահայության դեմ իրագործած ցեղասպանական ակտերը:
13:47 28/02/2018  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանի ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում դատապարտել Ադրբեջանի ոճրագործությունները. ընդունվեց հայտարարություն
12:43 28/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Նախագահը ծաղիկներ է դրել Սումգայիթի ջարդերի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին
12:22 28/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊատմության շիտակ կողմը. ամերիկահայերը Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ ցույց են կազմակերպել
18:24 27/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՀաագայում մեկնարկեց քայլարշավ-ցույց` սումգայիթյան ջարդերի և Արցախյան ազատամարտի 30-ամյակի կապակցությամբ
15:31 27/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՀոլանդահայ կազմակերպությունները կանցկացնեն ցույց Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ
14:54 22/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ում սպասվում են վճիռներ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայերի նկատմամբ խոշտանգումների գործերով
13:42 22/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍումգայիթում հայերի ջարդերից 30 տարի անց Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը չի փոխվել. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
12:58 22/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ֆաշիզմը իր դաժանությամբ գերազանցում է հիտլերյան ֆաշիզմին. Արա Բաբլոյանը՝ Սումգայիթում և Բաքվում հայերի ջարդերի մասին
12:38 22/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում մեկնարկել են սումգայիթյան ջարդերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումները. ՈւՂԻՂ

Парламент Арцаха: официальный Баку по сей день продолжает оставаться носителем геноцидальной политики 02/28/2018   14:42  |  Лента новостей
Национальное Собрание Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) сегодня, 28 февраля, приняло заявление в связи с 30-й годовщиной погромов армянского населения города Сумгаита.
Текст заявления приводит пресс-служба парламента НКР:
“27-29-го февраля 1988 года власти Азербайджана осуществили в отношении армянского населения города Сумгаит, находящегося всего в 30 километрах от Баку, резню и насильственную депортацию. Жертвами заранее запланированных варварств стали сотни армян, главным образом женщины, дети и пожилые люди, тысячи армян были депортированы в результате массового насилия, а принадлежащее им имущество было расхищено.
Осуществленное в Сумгаите преступление стало очередным проявлением безнаказанно проводимой азербайджанскими властями в советскую эпоху политики дискриминации, этнических чисток и выдавливания армянского населения на примере Нахичевана, продолжившейся в Баку, Гандзаке, других армянонаселенных районах Северного Арцаха. Этими варварствами власти Баку угрожали вставшему на защиту своих прав армянству Арцаха, превратив в заложников армян Восточного Закавказья. Между тем ведущаяся в эти дни в Арцахе общенациональная освободительная борьба была призвана положить конец посягательствам на национальное достоинство армян и геноцидальной политике азербайджанских властей.
Уважая память невинных армян, ставших жертвами геноцида в Сумгаите, и будучи убежденными в том, что безнаказанность осуществленных на государственном уровне погромов армянского населения привела к новым массовым преступлениям и развязыванию Азербайджаном войны против народа провозгласившей независимость Нагорно-Карабахской Республики, Национальное собрание Республики Арцах,
осуждает любое проявление дискриминации, ксенофобии и нетерпимости,
считает, что официальный Баку по сей день продолжает оставаться носителем геноцидальной политики, последним свидетельством чего стали преступления, осуществленные в отношении гражданского населения Арцаха в апреле 2016 года,
подтверждает, что Республика Арцах будет последовательна в вопросе восстановления и защиты прав подвергшегося насилию и депортации армянства Азербайджана,
призывает парламентские структуры, международные правозащитные организации в связи с  30-й годовщиной массовых погромов армянского населения Сумгаита осудить акты геноцида, осуществленные со стороны Баку против армянства Азербайджана”.
14:34 28/02/2018  |  Лента новостейПарламент Армении призывает международное сообщество осудить преступления Азербайджана против армян - заявление
14:16 28/02/2018  |  Лента новостейПервый омбудсмен Армении: произошедшее в 1988 году в Сумгаите является Геноцидом армянского народа
13:07 28/02/2018  |  Лента новостейПрезидент Арцаха возложил цветы к памятнику невинным жертвам Сумгаитских погромов
11:32 28/02/2018  |  Лента новостейДепутаты НС Армении минутой молчания почтили память жертв погромов армян в Сумгаите
09:26 28/02/2018  |  Лента новостейК 30-й годовщине геноцида армян в Сумгаите: показания свидетелей-очевидцев
00:12 28/02/2018  |  Лента новостейГрузинское СМИ к 30-й годовщине погромов армян в Сумгаите опубликовало заявление посольства Армении
16:17 23/02/2018  |  Карабахский конфликтГлава МИД Армении: Азербайджан рано или поздно ответит за свои преступления