Թուրքիայի ապակառուցողականության պատճառով հայ-թուրքական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ չի գրանցվել. ՀՀ ԱԳՆ 01/29/2018   13:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով հայ-թուրքական հարաբերություններում որևէ դրական տեղաշարժ չի գրանցվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից հրապարակված 2017 թվականի գործունեության ամփոփիչ զեկույցում:
«Միջազգային հանրությունը շարունակել է աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների` առանց նախապայմանների կարգավորման Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշմանը: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանում իր ելույթում նշել է, որ ՀՀ-ը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը երբեք նախապայման չի դարձրել Հայաստանի և Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու համար, և Թուրքիայի կառավարությունն անհեթեթ նախապայմաններ է առաջ քաշում Ցյուրիխյան արձանագրությունները վավերացնելու համար:
Նույն ելույթում ՀՀ Նախագահը հայտարարել է, որ արձանագրությունների վավերացման գործընթացում Թուրքիայի կողմից դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում ՀՀ-ն այդ երկու
արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ և 2018 թվականի գարուն է մտնելու առանց այդ արձանագրությունների: ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ»,- ներկայացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
2017 թվականին հայկական դիվանագիտության առաջնահերթությունների շարքում շարունակել է մնալ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և դատապարտումը, ինչպես նաև Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերում:
«ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կազմակերպմամբ և մասնակցությամբ բազմաթիվ երկրներում անցկացվել են Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև։ 2017 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգների թիվը հասել է 48-ի: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած և դատապարտած նահանգներին են միացել Վայոմինգը (ապրիլի 21), Թեխասը (մայիսի 19), Այովան (օգոստոսի 24), Ինդիանան (նոյեմբերի 6): Հաշվետու տարում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են նաև մի շարք երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմիններ»,-ասված է զեկույցում:
17:07 25/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը չի պատրաստվում հայ-թուրքական հարաբերություններում որևէ միակողմանի զիջման գնալ. Էդուարդ Շարմազանով
16:47 17/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարեւոր է տարածաշրջանի կայունացման համար. Ֆրանսիայի դեսպան

В МИД Армении констатировали отсутствие позитивных подвижек в отношениях с Анкарой из-за деструктивной позиции Турции 01/29/2018   14:29  |  Лента новостей
Каких-либо позитивных подвижек в армяно-турецких отношениях не зарегистрировано из-за деструктивной позиции Турции. Об этом, как передает “Арменпресс”, говорится в опубликованном Министерством иностранных дел Армении итоговом докладе о деятельности ведомства за 2017 год.
“Международное сообщество продолжало оказывать содействие принципиальной позиции Армении по нормализации  армяно-турецких отношений без предусловий”, - говорится в докладе.
В ведомстве напомнили, что президент Армении Серж Саргсян, выступая в сентябре на 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН в штаб-квартире Организации в Нью-Йорке, заявил, что Армения никогда признание Геноцида армян не превращала в предварительное условие для урегулирования двусторонних отношений, в то время как правительство Турции выдвигает абсурдные предусловия для их ратификации, которые совершенно не вытекают из буквы и духа протоколов. Он также отметил, что в условиях продолжительного отсутствия какого-либо позитивного сдвига в направлении претворения в жизнь двух армяно-турецких протоколов Армения объявит эти два протокола ничтожными, и мы вступим в весну 2018 года без этих протоколов.Серж Саргсян: Армения объявит армяно-турецкие протоколы ничтожнымиВ докладе отмечается, что в ряду приоритетов армянской дипломатии в 2017 году оставалось признание и осуждение Геноцида армян, а также активное участие Армении в усилиях международного сообщества, направленные на предупреждение геноцидов, преступлений против человечества.
При организации и участии дипредставительств Армении во многих странах были проведены мероприятия, посвященные 102-й годовщине Геноцида армян. 25-го апреля Палата депутатов парламента Чехии приняла резолюцию, осуждающую Геноцид армян. Число штатов США, признавших Геноцид армян, в 2017 году достигло 48 .
В докладе также сообщается, что в отчетный год Геноцид армянпризнали и осудили органы местного самоуправления целого ряда стран.