Դավոսում վարչապետը հանդիպել է Կանադայի և ԱՄԷ խոշոր ներդրումային ընկերությունների ղեկավարների հետ 01/26/2018   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հունվարի 25-ին հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Շարժայի ներդրումների և զարգացման ընկերության («Sharjah Investment and development authority») ղեկավար Բոդուր ալ Քասիմիի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանը վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը՝ ուղղված նաև ներդրումային դաշտի բարելավմանը և բիզնեսի համար ավելի բարենպաստ պայմանների ձևավորմանը։
ՀՀ գործադիրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Քասիմիին՝ իր ընտանիքի կողմից մի քանի տարի առաջ Հաղարծնի վանական համալիրում հիմնանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար։
Բոդուր ալ Քասիմին, իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը դիտարկում են որպես հետաքրքիր շուկա և նաև լավ հարթակ դեպի այլ խոշոր շուկաներ: Տիկին Քասիմիին նաև նշել է, որ տպավորված է Հայաստանի մշակութային ժառանգությամբ և ուրախ է, որ իր ընկերությունը մասնակցել է Հայաստանի ամենագեղեցիկ վանքերից մեկի վերանորոգման աշխատանքներին:
Կարեն Կարապետյանի հաջորդ հանդիպումը կանադական AECON ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոն Բեքի հետ էր: ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի հնարավորությունները և իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև  պետություն-մասնավոր հատված ձևաչափով իրականացվելիք մի շարք ծրագրերը, որոնք կարող են հետաքրքիր լինել ընկերության համար: Ջոն Բեքը իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը՝ որպես զարգացող ու մեծ ներուժ ունեցող երկիր, շատ հետաքրքիր է կանադական ընկերության համար և իրենք կդիտարկեն բոլոր հնարավոր ծրագրերը և իրենց մասնակցությունն այդ ծրագրերի մեջ:
Ավարտելով Շվեյցարիա այցը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը երեկ երեկոյան վերադարձել է Երևան:
13:22 26/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը և ՌԴ փոխվարչապետը գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության հարցեր են քննարկել
12:36 26/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վարչապետը Դավոսում հանդիպել է Ասիական զարգացման բանկի նախագահի հետ
13:54 24/01/2018  |  Միջազգային լրահոսՇվեյցարիայում բողոքի ակցիաներ են անցկացվել Թրամփի՝ Դավոս ժամանելու դեմ
10:39 24/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍինգապուրի զարգացման ուղին լավ օրինակ է մեզ համար. Կարեն Կարապետյանը Դավոսում հանդիպել է Սինգապուրի փոխվարչապետի հետ
17:23 23/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանդիպել է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահի հետ

Премьер Армении на полях ВЭФ в Давосе встретился с главами крупных инвестиционных компаний Канады и ОАЭ 01/26/2018 16:58 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на полях проходящего в Давосе Всемирного экономического форума 25 января встретился с главой компании по инвестициям и развитию Шарджи Объединенных Арабских Эмиратов («Sharjah Investment and development authority») Бодур аль Касими. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
На встрече премьер-министр Карен Карапетян представил ход осуществляемых в Армении реформ, направленных на улучшение инвестиционного поля и формирование более благоприятных условий для бизнеса.
Глава правительства РА поблагодарил госпожу Касими за осуществленные несколько лет назад ее семьей работы по капитальному ремонту в монастырском комплексе Агарцин.
Бодур аль Касими в свою очередь отметила, что ее компания рассматривает Армению в качестве интересного рынка и хорошей платформы для выхода на другие крупные рынки. Госпожа Касими также отметила, что впечатлена культурным наследием Армении и рада, что ее компания участвовала в работах по восстановлению одного из красивейших монастырей Армении.
Следующая встреча Карена Карапетяна была с президентом и главным исполнительным директором канадской компании AECON Джоном Беком. Карен Карапетян представил возможности Армении и проводимые реформы, а также ряд программ, намеченных к реализации в формате государственно-частного партнерства, которые могут быть интересны для компании.
Джон Бек в свою очередь отметил, что Армения, как развивающаяся и имеющая большой потенциал страна, очень интересна для канадской компании, в которой рассмотрят все возможные программы и участие в этих программах.
Завершив визит в Швейцарию, делегация во главе с премьер-министром Кареном Карапетяном вчера вечером возвратилась в Ереван.