Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը համագործակցության  խորացման հարցեր է քննարկել իսպանական «Ակցիոնա» ընկերության ներկայացուցիչների հետ 01/24/2018   14:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դավոսում գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այցի երրորդ օրը մեկնարկել է իսպանական  «Ակցիոնա» ընկերության ղեկավարների հետ հանդիպումով: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
«Ակցիոնա»-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ժոզը Մանուել Էնտրեկանալեսի և «Ակցիոնա Էներջի» (ACCIONA Energy) գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռաֆայել Մատեո Ալկալայի հետ քննարկվել են արևային և հողմային էներգետիկայի ու ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ հայկական կողմը հետաքրքրված  է,  որպեսզի ընկերության կողմից Հայաստանում մեկնարկած ծրագրերն ընդլայնվեն  և ընդգրկեն ոչ միայն  վերականգնվող էներգետիկայի, այլև  ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտը, որտեղ բավականին լուրջ բարեփոխումներ են մեկնարկել։
«Ակցիոնա» -ի ներկայացուցիչները գոհունակություն են հայտնել վերականգնվող էներգետիկայի բնագավառում ստեղծված բարենպաստ ներդրումային  միջավայրի կապակցությամբ և նշել, որ նախատեսում են տեսանելի ապագայում այցելել Հայաստան՝ տեղում ներդրումային այլ հնարավորություններին ծանոթանալու նպատակով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող ծրագրերին և զարգացման ուղղություններին:
Տեղեկանք. Աշխարհի ավելի քան 40 երկրներում գործող «Ակցիոնա» ընկերությունը Իսպանիայի ամենախոշոր բիզնես ընկերություններից է, որն առաջատար է ենթակառուցվածքների զարգացման, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրային ռեսուրսների կառավարման և ծառայությունների ոլորտներում: Ընկերությունն  այլընտրանքային էներգետիկայի արտադությանն ուղղված  ծրագրեր է իրականացնում  նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում:

Премьер Армении в Давосе обсудил вопросы углубления сотрудничества с представителями испанской компании «Акциона» 01/24/2018   17:24  |  Лента новостей
Второй день визита находящегося в Давосе премьер-министра Армении Карена Карапетяна начался со встречи с руководителями испанской компании «Акциона».
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, с президентом и главным исполнительным директором компании «Акциона» Жозе Мануэлем Энтреканалесом и главным исполнительным директором «Акциона Энерджи» (ACCIONA Energy) Рафаэлем Матео Алкалой были обсуждены возможности сотрудничества в сферах ветроэнергетики и управления водными ресурсами.
Премьер-министр отметил, что армянская сторона заинтересована в том, чтобы начатые компанией в Армении программы расширились и охватывали не только возобновляемую энергетику, но и сферу управления водными ресурсами, в которой начались довольно серьезные реформы.
Представители компании «Акциона» выразили удовлетворение в связи с созданной в сфере возобновляемой энергетики благоприятной инвестиционной средой и отметили, что в обозримом будущем планируют посетить Армению для ознакомления на месте с другими инвестиционными возможностями.
На встрече были затронуты осуществляемые в сфере инфраструктур программы и направления развития.
Справка: действующая в более чем 40 странах мира компания «Акциона» является одной из крупных испанских бизнес-компаний, занимающей ведущие позиции в сферах развития инфраструктур, возобновляемой энергетики, управления водными ресурсами и услуг. Компания осуществляет направленные на развитие альтернативной энергетики программы также в Гегаркуникской области РА.