Փիրուզյանի սպանության գործով ևս մեկ անձ ձերբակալվեց. նրան պատկանող առևտրի սրահում հայտնաբերվել է նաև պայթուցիկ նյութ 01/19/2018   14:53  |  Քրեական խրոնիկոն
Ալավերդի քաղաքի բնակիչ Կ.Փիրուզյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում հունվարի 18-ին ձերբակալվել է ևս մեկ անձ՝ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու կասկածանքով։ Վերջինիս պատկանող առևտրի սրահում հայտնաբերվել է նաև պայթուցիկ նյութ: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Կամո Փիրուզյանի սպանությունը տեղի է ունեցել 2017թ. հունիսի 13-ին Ալավերդի քաղաքում։ Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հունիսի 13-ին՝ կեսօրին, Ալավերդի քաղաքի բանուկ հատվածներից մեկում՝ Թումանյան 20 հասցեում գտնվող խանութի մոտ, «Մակարով» տեսակի ատրճանակից կրակոցներ էին արձակվել 1978թ. ծնված Կ.Փիրուզյանի ուղղությամբ, որի հետևանքով ստացած հրազենային վնասվածքներից վերջինս մահացել էր։ Ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը նույն օրը ձերբակալվել էր։
Դեպքի առթիվ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների  արդյունքում պարզվել է, որ սպանությունը եղել է պատվիրված, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել՝ կազմակերպչի ինքնության և վերջինիս կողմից հանցավոր համագործակցություն ստեղծելու վերաբերյալ։
Նախաքննական մարմնի՝ օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդունքում պարզվել է համագործակցությանը մասնակցություն ունեցած ևս մեկ անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է Ալավերդի քաղաքի բնակիչ՝ ծնված 1974թ.: Վերջինիս պատկանող առևտրի սրահում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է նաև  պայթուցիկ նյութ: Հունվարի 18-ին երեկոյան նա ձերբակալվել է՝ հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու և ապօրինի կերպով պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու և պահելու կասկածանքով և հարցաքննվել:
Այսպիսով՝ քրեական գործի շրջանակներում մեկ անձ կալանավորվել է՝ Կ.Փիրուզյանի սպանության մեղադրանքով, ևս 4-ը՝ ձերբակալվել՝ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տարբեր ենթադրյալ հանցագործություններ կատարելու կասկածանքներով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր համագործակցությանը մասնակից հնարավոր այլ անձանց հայտնաբերելու, նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

Еще один человек задержан по делу о заказном убийстве в армянском Алаверди 01/19/2018   15:21  |  Криминальная хроника
Еще один человек был задержан 18-го января по уголвоному делу об убийстве жителя Алаверди К. Пирузяна. Его подозревают в участии в преступном сообществе. В принадлежащем подозреваемому торговом павильоне обнаружено также взрывчатое вещество. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Убийство Камо Пирузяна было совершено 13-го  июня 2017 года в городе Алаверди. Как сообщил уже СК, в полдень 13-го июня 2017 года в одном из оживленных мест, близ магазина, расположенного на улице Туманяна 20 в городе Алаверди, из пистолета “Макарова” открыли стрельбу по К. Пирузяну(1978 года рождения), вследствие которой от полученных огнестрельных ранений последний скончался. Предполагаемый преступник в тот же день был задержан.
Согласно сообщению, в результате масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел СК РА,  установлено, что убийство было заказным. Добыты фактические данные о личности организатора и создании последним преступного сообщества.
В результате проведенных органом предварительного следствия совместно с оперативно-розыскными подразделениями мероприятий установлена личность еще одного человека, участвовавшего в преступном сообществе, который является жителем города Алаверди(1974 года рождения). В ходе проведенного в принадлежащем последнему торговом павильоне обыска было обнаружено также взрывчатое вещество. Вечером 18-го января он был задержан по подозрению в участии в преступном сообществе и незаконном приобретении и хранении взрывчатых веществ и был допрошен.
"Таким образом, в рамках уголовного дела один человек взят под стражу по обвинению в убийстве К. Пирузяна, еще четверо – задержаны.Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на обнаружение других возможных участников преступного сообщества и дачу их действиям соответствующей уголовно-правовой оценки", - отмечается в сообщении.