Ստամբուլում ձերբակալված հայը Թուրքիայի քաղաքացի է. Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ 01/17/2018   16:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ստամբուլում մանկական պոռնոգրաֆիկ նյութերի տարածման մեջ մեղադրվող անձը՝ 24-ամյա Մ. Մ.-ն, ում թուրքական լրատվամիջոցները ներկայացրել էին որպես Հայաստանի քաղաքացի, իրականում Թուրքիայի քաղաքացի է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Թուրքիայում պոռնոգրաֆիկ նյութերի տարածման մեղադրանքով ձերբակալված հայը Հայաստանի քաղաքացի չէ, Թուրքիայի քաղաքացի է»,- հայտնեց Բալայանը:
Թուրքական լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածել այն մասին, որ իրավապահ մարմինները ձերբակալել են Հայաստանի Հանրապետության 24-ամյա քաղաքացի Մ. Մ.-ին, ով կասկածվում է մանկական պոռնոգրաֆիկ նյութերի ներբեռնման ու տարածման համար:
Դատախազությունը մանկական պոռնոգրաֆիկ նյութերը համացանցից ներբեռնելու, պահեստավորելու և դրանք տարածելու համար Մ. Մ.-ի դեմ մեղադրանք է առաջադրել, նա կալանավորվել է: Նշվում էր, թե կալանավորվածը սովորում է Ստամբուլի համալսարանի բժշկական ֆակուլտետում:

Арестованный в Стамбуле армянин является гражданином Турции - МИД Армении 01/17/2018   16:55  |  Лента новостей
Арестованный в Стамбуле армянин – 24-летний М.М., который подозревается в распространении детской порнографии и которого турецкие СМИ представили как гражданина Армении, на самом деле является гражданином Турции. Об этом информационному агентству «Арменпресс» заявил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.
Ранее сообщалось, что «в Турции за распространение детской порнографии задержан гражданин Армении, 24-летний М.М.». В частности, об этом сообщала турецкая газета  «Хурриет».
Как указывалось, операция по его задержанию прошла в сотрудничестве с американской организацией «Национальный центр по поиску пропавших и подвергшихся эксплуатации детей» (NCMEC). «Национальный центр по поиску пропавших и подвергшихся эксплуатации детей предоставил полиции Стамбула технические данные о детской порнографии, после чего полиции удалось установить  IP-адрес компьютера, по данному адресу и был  задержан гражданин Армении.
Сообщалось, что в его компьютере нашли большое количество порнографических материалов. М.М. выдвинуто обвинение в хранении и распространении порнографии. Он был задержан. Известно, что М.М. учился в медицинском университете в Стамбуле.