Մանրամասներ՝ Երևանում հունվարի 8-ին տեղի ունեցած ողբերգական վթարից 01/09/2018   16:55  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ լույս հունվարի 8-ի գիշերը Երևանում տեղի ունեցած ողբերգական ավտովթարի դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: «ԲՄՎX6» մակնիշի վարորդը ձերբակալվել է:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, հունվարի 8-ին՝ ժամը 04:40-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Սայաթ-Նովա պողոտայի և Աբովյան փողոցի խաչմերուկում բախվել են «ԲՄՎX6» մակնիշի, 35 NT 388 հաշվառման համարանիշի և «Տոյոտա» մակնիշի, 243 II 02 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենաները, որից հետո «ԲՄՎX6» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել  երթևեկելի գոտուց և հարվածել գովազդային վահանակին: Ավտովթարի հետևանքով «Տոյոտա» մակնիշի, 243 II 02 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենայի վարորդ, ՃՈ 1-ին գումարտակի 6-րդ դասակի տեսուչ, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Ա.Դավթյանն ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է,  իսկ ուղևոր, նույն դասակի տեսուչ, ոստիկանության լեյտենանտ Խ.Գասպարյանը տեղափոխվել թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց։
Ավտովթարից հետո «ԲՄՎX6» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը, թողնելով ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը, հեռացել է:
Դեպքի առթիվ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 244-րդ հոդվածով: Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնին բժշկական կենտրոնից տեղեկացրել են, որ ոստիկանության լեյտենանտ Խ.Գասպարյանը, գիտակցության չգալով, վերակենդանացման բաժանմունքում մահացել է:
Դեպքի պահին ճանապարհային ոստիկանության տեսուչները գտնվել են ծառայության մեջ և իրականացրել գիշերային հերթապահություն։
Քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ վթարի պահին «ԲՄՎX6» մակնիշի ավտոմեքենայում գտնվել է 3 անձ, փաստական տվյալներ ձեռք բերվել, որ ղեկին գտնվել է Ս.Վարդանյանը, ով նույն օրը ձերբակալվել է։
Քրեական գործով հարցաքննվել են վկաներ, կատարվել առերես հարցաքննություններ, առգրավումներ: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատաբժշկական, դատաքիմիական, դատակենսաբանական, դատաավտոտեխնիկական և մանրաթելային փորձաքննություններ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ վկաների ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил подробности ДТП, в результате которого погибли двое инспекторов Дорожной полиции 01/09/2018 17:48 | Чрезвычайное просшествие
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств трагического ДТП, произошедшего 8-го января ночью в Ереване. Водитель "BMW X6" задержан.
Как сообщает пресс-служба СК РА, 8-го января, около 04:40 на перекрестке проспекта Саят-Новы и улицы Абовяна в Ереване столкнулись автомобиль марки "BMW X6" с регистрационным номером 35 NT 388 и "Toyota" с регистрационным номером 243 II 02. После столкновения "BMW X6" съехал с проезжей части дороги и врезался в рекламный щит. В результате ДТП водитель автомобиля марки "Toyota" - инспектор 6-го взвода первого батальона Дорожной полиции, старший лейтенант Полиции А. Давтян - от полученных травм скончался на месте, а пассажир - инспектор того же взвода, лейтенант Полиции Х. Гаспарян - был доставлен в Университетскую больницу № 1.
После автоаварии водитель "BMW X6", оставив место дорожно-транспортного происшествия, скрылся.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека") и статьи 244("Оставление места дорожно-транспортного происшествия") Уголовного кодекса РА. В ходе предварительного расследования уголовного дела осуществляющему производство органу из медцентра сообщили, что лейтенант Полиции Х. Гаспарян скончался в отделении реанимации, не приходя в сознание.
В момент ДТП инспекторы Полиции находились на службе и несли ночное дежурство.
В результате предпринятых по уголовному делу следственных и иных процессуальных действий установлено, что в момент аварии в салоне автомобиля марки "BMW X6" находились три человека. Добыты фактические данные о том, что за рулем находился С. Варданян, который в тот же день был задержан.
"В рамках уголовного дела были допрошены свидетели, проведены очные ставки, произведены изъятия. Для установления обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, назначены судебно-медицинская, судебно-химическая, судебно-биологическая, судебная автотехническая экспертизы и экспертиза волокон. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на проверку обстоятельств, указанных в показаниях свидетелей относительно произошедшего", - отмечается в сообщении.