«Ճվճվ Արոյի» մի որդին ձերբակալված է՝ մյուսի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 01/09/2018   15:13  |  Քրեական խրոնիկոն
Դեռևս նախորդ տարի սեպտեմբերին «Ճվճվ Արոյի»՝ նույն ինքը Արայիկ Վարդանյանի որդու՝ Սերժ Վարդանյանի մասնակցությամբ կողոպուտի դեպք էր գրանցվել. 2017թ. սեպտեմբերի 12-ին Հրաչյա Քոչար փողոցում Սերժ Վարդանյանը «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահում պոկել և բացահայտ հափշտակել էր Կարեն Գասպարյանի պարանոցի ոսկյա շղթան:
Դեպքից հետո հայտնի դարձավ, որ Սերժ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Այս դեպքից ամիսներ հետո մայրաքաղաքում ևս մեկ միջադեպ էր գրանցվել մի խումբ երիտասարդների մասնակցությամբ:
2017 թվականի նոյեմբերի 26-ին «Աֆրիկյաններ» ռեստորանային համալիրում մի խումբ երիտասարդներ աղմկել ու անհարգալից վերաբերմունք էին դրսևորել ռեստորանում գտնվող հաճախորդների նկատմամբ, ապա նաև բռնություն էին կիրառել և հայհոյանքներ հնչեցրել մատուցողի հասցեին:
Տեղի ունեցած փաստով դեկտեմբերի 01-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
«Փաստինֆո»-ն Քննչական կոմիտեից տեղեկացավ, որ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ այդ միջադեպին մասնակցություն է ունեցել նաև «Ճվճվ Արոյի» որդի Սերժ Վարդանյանը, ուստիև՝ Երևանի քննչական վարչությունում 2017 թվականի դեկտեմբերի 23-ին որոշում է կայացվել երկու քրեական գործերը միացնելու մասին:
Այդ ընթացքում Սերժ Վարդանյանին նախկինում առաջադրված մեղադրանքի ծավալը լրացնելու և փոփոխելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմինը ծանուցագրեր է ուղարկել նրան՝ ներկայանալու համար, սակայն Վարդանյանը չի ներկայացել։ Նման պայմաններում նրան բերման ենթարկելու որոշում է կայացվել:
ՔԿ-ից նաև տեղեկացանք, որ նախօրեին որոշում է կայացվել՝ Սերժ Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքի ծավալը լրացնելու և փոխելու մասին:
Այսպիսով, որոշում է կայացվել՝ Սերժ Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Հիշեցնենք նաև, որ նախօրեին մայրաքաղաքում տեղի ունեցած մահվան ելքով ավտովթարի դեպքով ձերբակալվել է «Ճվճվ Արոյի» մյուս որդին:
Վթարի հետևանքով երկու ոստիկաններ են մահացել. նրանցից մեկը մահացել է վթարից անմիջապես հետո, իսկ մյուսը տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղև ժամեր անց մահացել է:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 244-րդ հոդվածով:

Один сын Араика Варданяна по кличке “Чвчв Аро” задержан, а другой – объявлен в розыск 01/09/2018   15:52  |  Криминальная хроника
Еще в прошлом году с участием Сержа Варданяна, который является сыном Араика Варданяна по прозвищу “Чвчв Аро”, был зарегистрирован случай грабежа. 12-го сентября 2017 года на улице Грачья Кочара в Ереване Серж Варданян в салоне автомобиля марки “Опель Астра” сорвал и похитил золотую цепочку Карена Гаспаряна.
После инцидента стало известно, что Сержу Варданяну предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 176(“Грабеж”) Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По данному факту 1-го декабря было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 258(“Хулиганство, совершенные группой лиц или организованной группой”) УК Армении.
Как сообщили “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении, в результате предпринятых мероприятий было установлено, что в данном инциденте участвовал также сын “Чвчва Аро” - Серж Варданян, поэтому следственным управлением по Еревану 23-го декабря 2017 года было принято решение об объединении двух уголовных дел в одно производство.
С целью дополнения и изменения объема обвинения, ранее предъявленного Сержу Варданяну, орган, осуществляющий производство, отправил ему повестку о явке, однако Варданян не явился. В сложившихся условиях было принято решение о его приводе.
В СК также сообщили, что накануне было принято решение о дополнении и изменении объема ранее предъявленного Сержу Варданяну обвинения по части 1 статьи 176 УК РА.
Таким образом, принято решение о привлечении Сержа Варданяна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 176 и пункту 1 части 3 статьи 258 УК РА. Он объявлен в розыск.
Напомним, что другой сын “Чвчва Аро” был накануне задержан по делу о произошедшем в Ереване ДТП со смертельным исходом.
В результате аварии погибли двое полицейских. Один из них погиб сразу же после ДТП, а другой  был доставлен в больнице, где спустя несколько часов скончался.  По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 242("Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека") и статьи 244("Оставление места дорожно-транспортного происшествия") Уголовного кодекса РА, ведется предварительное расследование.