Հայաստան է տեղափոխվել «Իգլա» գործով հետախուզման մեջ գտնվող Ռոբերտ Աղվանյանը 12/27/2017   10:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի և Վրաստանի դատախազությունների միջև համագործակցության արդյունքում, քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով Վրաստանից Հայաստան է տեղափոխվել «Իգլա» տեսակի դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիրի ռազմամթերք հանդիսացող հրթիռի մաքսանենգության և դրա ապօրինի շրջանառության համար հետախուզման մեջ գտնվող Ռոբերտ Աղվանյանը: Այս մասին հայտնում է դատախազության հանրային կապերի բաժինը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա 2017 թվականի մարտի 24-ին որոշում է կայացվել նշված արարքների համար Ռոբերտ Աղվանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 235.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության, ԱԱԾ աշխատակիցների և Վրաստանի ՆԳՆ Կրիմինալ ոստիկանության Կենտրոնական Դեպարտամենտի համագործակցությամբ իրականացված համատեղ միջոցառումների արդյունքում Ռ. Աղվանյանը մարտի 27-ին հայտնաբերվել է Թբիլիսի քաղաքում:
Վերջինիս ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը բավարարվել է և 2017 թվականի դեկտեմբերի 25-ին նա տեղափոխվել է ՀՀ:

Грузия передала Армении разыскиваемого по делу о контрабанде ПЗРК "Игла" 12/27/2017   11:07  |  Криминальная хроника
В Армению из Грузии экстрадирован Роберт Агванян, находившийся в розыске по обвинению в контрабанде ПЗРК “Игла” и его незаконном обороте. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении.
Отмечается, что Агванян был доставлен в Армению по итогам сотрудничества между Прокуратурами Армении и Грузии для привлечения к уголовной ответственности.
По совокупности доказательств,  добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому Службой национальной безопасности Армении, 24-го марта 2017 года было принято решение привлечь Роберта Агваняна в качестве обвиняемого по части 2 статьи 235 и пункту 1 части 2 статьи 235.1 Уголовного кодекса РА.
В результате совместных мероприятий, предпринятых Главным управлением уголовного розыска полиции Армении, сотрудниками СНБ РА и Центрального департамента криминальной полиции МВД Грузии, 27-го марта Р. Агванян был обнаружен в городе Тбилиси.
Ходатайство Генпрокуратуры Армении о выдаче последнего правоохранительным органам Армении было удовлетворено, и 25-го декабря 2017 года он был экстрадирован в Армению.