«Իգլա» գործով Ռոբերտ Աղվանյանի վերաբերյալ գործը կքննի ԱԱԾ-ն 12/27/2017   14:42  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ «Իգլա» տեսակի դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիրի ռազմամթերք հանդիսացող հրթիռի մաքսանենգության և դրա ապօրինի շրջանառության համար հետախուզման մեջ գտնվող Ռոբերտ Աղվանյանի վերաբերյալ գործը կքննի Ազգային անվտանգության ծառայությունը:
Մեր տեղեկություններով, Գլխավոր դատախազության կողմից ուղարկված գործի նյութերն արդեն ԱԱԾ-ում են:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա 2017 թվականի մարտի 24-ին որոշում է կայացվել նշված արարքների համար Ռոբերտ Աղվանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 235.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության, ԱԱԾ աշխատակիցների և Վրաստանի ՆԳՆ Կրիմինալ ոստիկանության Կենտրոնական Դեպարտամենտի համագործակցությամբ իրականացված համատեղ միջոցառումների արդյունքում Ռ. Աղվանյանը մարտի 27-ին հայտնաբերվել է Թբիլիսի քաղաքում:

Расследованием дела в отношении обвиняемого в контрабанде ПЗРК “Игла” Роберта Агваняна займется СНБ Армении 12/27/2017   15:10  |  Криминальная хроника
Расследованием уголовного дела в отношении Роберта Агваняна, находившегося в розыске по обвинению в контрабанде ПЗРК “Игла” и его незаконном обороте, займется Служба национальной безопасности Армении.
По сведениям “ФактИнфо”,  направленные Генпрокуратурой материалы дела  уже находятся в СНБ.
Роберт Агванян был экстрадирован из Грузии в Армению 25-го декабря с.г.
Как сообщила ранее пресс-служба Генпрокуратуры Армении, по совокупности доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому Службой национальной безопасности Армении, 24-го марта 2017 года было принято решение привлечь Роберта Агваняна в качестве обвиняемого по части 2 статьи 235 и пункту 1 части 2 статьи 235.1 Уголовного кодекса РА.
В результате совместных мероприятий, предпринятых Главным управлением уголовного розыска полиции Армении, сотрудниками СНБ РА и Центрального департамента криминальной полиции МВД Грузии, 27-го марта Р. Агванян был обнаружен в городе Тбилиси.
Ходатайство Генпрокуратуры Армении о выдаче последнего правоохранительным органам Армении было удовлетворено, и 25-го декабря 2017 года он был экстрадирован в Армению.