2016թ. տվյալներով նախորդ տարվա համեմատ արդարացման դատական ակտերի թիվն աճել է 23%-ով 12/12/2017   11:02  |  Արդարացման դատավճիռներ
2016թ. ընթացքում ՀՀ դատարանների կողմից կայացվել է 158 արդարացման դատական ակտ, արդարացվել է 187 անձ:
2015թ. ընթացքում ՀՀ դատարանների կողմից կայացվել է 122 արդարացման դատական ակտ, արդարացվել է 157 անձ: 2016թ. ընթացքում 2015 թվականի համեմատությամբ արդարացման դատական ակտերի թիվն աճել է 36-ով կամ 23 %-ով:
ՀՀ քննչական կոմիտեի կատարած ուսումնասիրությունների համաձայն, 2016թ. ընթացքում ՀՀ դատարանների կողմից կայացված արդարացման 158 դատական ակտերից 117-ը կամ 74%-ը կայացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի, 14-ը կամ 8.9%-ը՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, 5-ը կամ 3,2%-ը՝ ՊԵԿ քննչական վարչության, 10-ը կամ 6.3%-ը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչության վարույթում քննված քրեական գործերով, 11 դատական ակտ չի ուսումնասիրվել «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգում գործը դիտելու արգելք սահմանված լինելու պատճառով:
1 քրեական գործ ըստ մեղադրանքի Հովհաննես Մովսիսյանի Ուկրաինայի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 153-րդ հոդվածի 1-ին մասով Զապորոժսկի մարզի Բերդյանսկ քաղաքի շրջանային դատարանի 01.04.2011թ. որոշմամբ, ուղարկվել է Զապորոժսկի մարզի Բերդյանսկ քաղաքի միջշրջանային դատախազին՝ քրեական գործը Ուկրաինայի Հանրապետության գլխավոր դատախազություն ուղարկելու համար, որտեղից այն ուղարկվել է ՀՀ:
2014թ. դեկտեմբերի 30-ին թիվ 470510 քրեական գործը ՀՀ քնչական կոմիտեից ստացվել է Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժին: 2015թ. հունվարի 22-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան:
117 արդարացման դատական ակտերից 7-ը (6 %) եղել է Կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության, 8-ը՝ (7 %) զինվորական քննչական գլխավոր վարչության, 59-ը՝ Երևան քաղաքի քննչական վարչության, 43-ը՝ մարզային քննչական վարչությունների վարույթում քննված քրեական գործերով:
15:10 09/12/2017  |  Արդարացման դատավճիռներՄեղադրանքը չի համապատասխանում օրենսդրի և Վճռաբեկ դատարանի սահմանած պահանջներին. կայացվել է արդարացման դատավճիռ
13:43 02/12/2017  |  Արդարացման դատավճիռներՉի ապացուցվել, որ ամբաստանյալը միտումնավոր հայտնել է ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ. կայացվել է արդարացման դատավճիռ
11:21 29/11/2017  |  Արդարացման դատավճիռներԴատախազը 13 տարի ժամկետով ազատազրկում է միջնորդել. արդարացվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով
19:17 24/11/2017  |  Արդարացման դատավճիռներԽոշոր չափերով խարդախության մեղադրանքում արդարացվել է
12:28 23/11/2017  |  Արդարացման դատավճիռներՆախաքննական մարմինը թույլ է տվել քրեական օրենքի ոչ ճիշտ կիրառում. դպրոցի տնօրենն արդարացվել է
18:17 21/11/2017  |  Արդարացման դատավճիռներԱրդարացվել է թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու 24 դրվագով, մեկ դրվագով դատապարտվել
20:54 10/11/2017  |  Արդարացման դատավճիռներԱրդարացվել է ինքնիրավչության մեղադրանքում
15:37 04/11/2017  |  Արդարացման դատավճիռներՄեղադրողը հրաժարվել է մեկ հոդվածով մեղադրանքից, դատարանն էլ այդ մասով արդարացրել է
14:31 25/10/2017  |  Արդարացման դատավճիռներՄահվան ելքով վրաերթի և վրաանցման գործով արդարացվեց
22:35 20/10/2017  |  Արդարացման դատավճիռներՉորս գործով արդարացում, արդարացման հիմքով երեք կարճումներ. հանրային պաշտպանը արձանագրել է հաջողություններ

Число оправдательных судебных актов в 2016 году выросло на 23% по сравнению с 2015г. - СК Армении 12/12/2017   11:46  |  Оправдательные приговоры
В 2016 году суды в Армении вынесли 158 оправдательных судебных актов: были оправданы 187 человек.
В 2015 году армянские суд вынесли 122 оправдательных судебных акта: были оправданы 157 человек. По сравнению с 2015 годом в 2016 году число оправдательных судебных актов выросло на 36 или 23%.
Согласно проведенным Следственным комитетом Армении исследованиям, 117(74%) из 158 вынесенных армянскими судами в 2016 году судебных актов были вынесены по уголовным делам, расследованным в производстве Следственного комитета, 14 или 8,9% - Специальной следственной службы, 5 или 3,2% - следственного управления Комитета государственных доходов(КГД) и 10 или 6,3% -  следственного управления Службы национальной безопасности(СНБ). 11 судебных актов не были исследованы ввиду установленного в системе судебной информации "Даталекс" запрета на просмотр дела.
Одно уголовное дело в отношении Оганеса Мовсисяна по части 2 статьи 152 и части 1 статьи 153 Уголовного кодекса Республики Украина решением районного суда Бердянска Запорожской области от 1 апреля 2011 года было направлено в межрайонный суд Бердянска для передачи его в Генеральную прокуратуру Украины, откуда оно было направлено в Армению.
30-го декабря 2014 года уголовное дело №470510 из Следственного комитета РА поступило в следственный отдел по ереванскому административному району Шенгавит. 22 января 2015 года уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции ереванского административного района Шенгавит.
7(6%) из 117 оправдательных судебных актов были вынесены по уголовным делам, расследованным в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, 8 или 7% - Главного военного следственного управления СК, 59 – следственного управления СК по Еревану, 43 – областных следственных управлений.