Հաստատվել է 91 ՔԿ ծառայողի արարքում իրավախախտման փաստի առկայությունը, իսկ 31 ծառայող արդարացվել է 12/01/2017   13:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր ՔԿ կարգապահական հանձնաժողովն ամփոփել է երեք տարիների աշխատանքը,որի արդյունքները ներկայացրեց  Կարգապահական հանձնաժողովի նախագահ,  ՔԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Ղամբարյանը։ Մամուլի ասուլիսին ներկա էր նաեւ հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Հայկ Սալխասյանը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի կարգապահական հանձնաժողովը ձևավորվել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով և հանդես է գալիս որպես անկախ մարմին։
Կարգապահական հանձնաժողովն ունի 8 անդամ, որոնցից 4-ը ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողներ են, իսկ 4-ը՝ այլ գերատեսչությունից (ՀՀ Նախագահի և ՀՀ վարչապետի կողմից նշանակված համապատասխանաբար երկուական ներկայացուցչից):
ՀՀ ՔԿ կարգապահական հանձնաժողովն իր ոլորտում եզակի է այն առումով, որ կրում է մինչգերատեսչկան բնույթ և ունի ինքնուրույնության բավականին բարձր մակարդակ։
Այն կոչված է ապահովելու Կոմիտեի ծառայողի անկախությունը և իրավունքների պաշտպանությունը, կանխելու անհիմն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը, նպաստելու ծառայողական կարգապահության ամրապնդմանը, կարգապահական խախտումների կանխարգելմանը և այդպիսիք ծնող պատճառների վերացմանը։
Հանձնաժողովը քննարկում է կարգապահական վարույթ հարուցելու մասին միջնորդությունները, տալիս եզրակացություններ, ընդունում ընթացակարգային և ըստ էության որոշումներ, եւ իրավասու է մերժելու կարգապահական վարույթ հարուցելու վերաբերյալ միջնորդությունները կամ վարույթ հարուցելու դեպքում արդարացնել Կոմիտեի ծառայողներին, ինչպես նաև՝ կարգապահական վարույթ հարուցել սեփական նախաձեռնությամբ։
2014-2017թթ. ՀՀ քննչական կոմիտեի կարգապահական հանձնաժողովին կարգապահական վարույթ հարուցելու վերաբերյալ ներկայացվել է 124 միջնորդություն, որից 108-ը ՀՀ ՔԿ նախագահի կողմից, 16-ը՝ հանձնաժողովի անդամների: Նշված 124 միջնորդություններից 120-ը բավարարվել է և հարուցվել կարգապահական վարույթ, որի արդյունքում հաստատվել է 91 ՔԿ ծառայողի արարքում իրավախախտման փաստի առկայությունը, իսկ 31 ծառայող արդարացվել է։
Կարգապահական վարույթ հարուցելու հիմք են հանդիսանում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ներքին անվտանգության վարչությունում կատարված նախնական ուսումնասիրությունների արդյունքները։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ՔԿ ծառայողի կողմից ենթադրյալ կարգապահական խախտումների վերաբերյալ քննչական կոմիտեում միջնորդություններ են ստացվել քաղաքացիներից, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներից, դատախազներից։ Ընդ որում՝ ամենաշատը միջնորդությունները ներկայացվել են դատախազների կողմից, որոնք մեծամասամբ չեն հիմնավորվել։ 2014-2017թթ. ընթացքում ՀՀ դատախազության տարբեր ստորաբաժանումներից ստացվել է ընդհանուր 236 միջնորդություն, այդ թվում՝ 97-ը կամ 41,1 տոկոսը՝ 2017 թվականի ընթացքում։ 2017 թվականին ներկայացված 97 միջնորդություններիծ հիմնավորված է համարվել միայն 9-ը, այսինքն՝ 3,8 տոկոսը։
Կարգապահական հանձնաժողովը նպաստում է քննիչների պատասխանատվության բարձրացմանը, կոռուպցիոն երևույթների կանխմանը, ինչպես նաև՝ հանրային ծառայողին վայել վարքագիծ դրսևորելուն, իր որոշումներով կանոնակարգում քննիչների կողմից կարգապահական վարքագծի որոշ կանոններ։
ՀՀ ՔԿ կարգապահական հանձնաժողովի գործունեությունը հրապարակային է և թափանցիկ: 2014-2017թթ. ընթացքում տպագրվել է Կարգապահական հանձնաժողովի որոշումների երկու ժողովածու, որի էլեկտրոնային տարբերակը տեղադրված է նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի կայքէջում։

Дисциплинарная комиссия СК Армении подвела итоги трехлетней деятельности 12/01/2017   14:40  |  Лента новостей
Дисциплинарная комиссия Следственного комитета Армении сегодня подвела итоги трехлетней деятельности.Подробности передает пресс-служба СК.
Дисциплинарная комиссия СК была сформирована в установленном законом «О Следственном комитете РА» порядке и выступает в качестве независимого органа.
Дисциплинарная комиссия состоит из 8 членов, четверо из которых – служащие Следственного комитета РА, а остальные четверо – из других ведомств(по два представителя, назначенных соответственно Президентом РА и Премьер-министром РА).
Дисциплинарная комиссия СК РА – единственная в своей сфере в том смысле, что носит межведомственный характер и обладает довольно высоким уровнем самостоятельности.  Она призвана обеспечивать независимость служащего Комитета и защиту его прав, пресекать возможность необоснованного привлечения его к дисциплинарной  ответственности,  способствовать укреплению служебной дисциплины, предупреждению дисциплинарных нарушений и устранению причин, порождающих их.
Комиссия рассматривает ходатайства о возбуждении дисциплинарного производства, выдает заключения, выносит процедурные постановления и решения по существу и уполномочена отклонять ходатайства о возбуждении дисциплинарного производства, либо в случае возбуждения производства оправдывать служащих Комитета, а также возбуждать дисциплинарное производство по собственной инициативе.
В 2014-2017 гг.  Дисциплинарной комиссии Следственного комитета РА было представлено 124 ходатайства о возбуждении дисциплинарного производства, 108 из которых – председателем СК РА, 16 – членами Комиссии. 120 из указанных 124 ходатайств были удовлетворены: было возбуждено дисциплинарное производство, в результате которого в действиях 91 служащего СК подтвердился факт правонарушения, а 31 служащий был оправдан.
Основанием для возбуждения дисциплинарного производства служат результаты предварительных исследований, проведенных Управлением внутренней безопасности Следственного комитета РА. Исследования показали, что ходатайства в СК относительно предполагаемых дисциплинарных нарушений, допущенных служащими СК, поступили от граждан, руководителей территориальных подразделений Следственного комитета, прокуроров. Причем, большая часть ходатайств была подана прокурорами, которые в большинстве своем не были обоснованы. В течение 2014-2017 годов от различных подразделений Прокуратуры поступило в целом 236 ходатайств, в том числе -  97 или 41.1% за 2017 год. Из 97 поданных в 2017 году ходатайств обоснованными были признаны 9, то есть  - 3.8%.
Дисциплинарная комиссия способствует повышению ответственности следователей, пресечению коррупционных явлений, а также проявлению подобающего госслужащему поведения, своими решениями регулирует ряд правил дисциплины и поведения следователей.
Деятельность Дисциплинарной комиссии СК РА открытая и прозрачная. В течение 2014-2017 гг. издана два свода решений Дисциплинарной комиссии, электронная версия которых размещена и на официальном сайте Следственного комитета РА.