Թուրքիայի ներգրավումը բանակցություններին անհնարին է և անթույլատրելի. պաշտոնական Ստեփանակերտի արձագանքը 11/30/2017   14:08  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն նոյեմբերի 29-ին հայտարարել է, որ Անկարայում հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ անդրադառնալով այդ հանդիպմանը, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը նշել է, որ, առհասարակ, պետք է խոստովանել մեկ բան՝ Թուրքիան մշտապես ներգրավված է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացում:
«Այդ ներգրավածությունը բացասական է, և սա բոլորի համար ակնհայտ է: Թուրքիայի քաղաքականությունը բացեիբաց ուղղված է հայոց պետականության դեմ, ինչը դրսևորվում է ոչ միայն Ադրբեջանին սատարելով, նրան ագրեսիայի դրդելով և դրանում հովանավորելով, այլ նաև հայոց Ցեղասպանության ժխտմամբ, նրա ճանաչման պահանջի դեմ հակահայկական տարբեր ծրագրեր իրականացնելով»,- ասել է Դ. Բաբայանը և ավելացրել, որ այսպիսի հանդիպումներով, իհարկե, չի նշանակում, որ Թուրքիան պաշտոնապես պետք է դառնա հակամարտության կարգավորման միջնորդներից մեկը, որն անհնարին է և պարզապես անթույլատրելի:
Դ. Բաբայանն ընդգծեց, որ վերջին շրջանում թուրքական կողմի ակտիվությունը ղարաբաղյան հիմնախնդրի գործում ակնհայտ է, և հենց այդպիսի հանդիպումների ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները հավանաբար Թուրքիային հասկացնում են, որպեսզի նա չհատի «կարմիր գիծը»:
14:49 23/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հակամարտությունը ռազմական կարգավորում չունի. Ստոլտենբերգ
13:37 23/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵթե կողմերից մեկն ունի «ամեն ինչ, կամ ոչինչ» դիրքորոշում, ապա բանակցություններում կլինի ոչինչ. ՀՀ ԱԳՆ
09:48 22/11/2017  |  Մամուլ Ադրբեջանական ագրեսիայի տապալումով հայկական կողմը ոչ միայն իր ձեռքն է վերցրել լրացուցիչ էական խաղաքարտեր. «Ժամանակ»
13:24 21/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանն ամեն կերպ փորձում է ձեռք բերված համաձայնություններից հետ կանգնել. Էդվարդ Նալբանդյան
12:45 21/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԴժվար է ամբողջ փաթեթից առանձնացնել կարգավորման մեկ կամ երկու տարր ու փորձել համաձայնության հասնել. Լավրովը` ԼՂ հակամարտության մասին
12:20 21/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՌԴ-ն շարունակելու է աջակցել ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար պայմանների ստեղծմանը. Լավրով
10:00 21/11/2017  |  ՄամուլԼավրովի ուղերձը շատ հստակ էր. Ադրբեջանը վերջնականապես կորցրեց Ղարաբաղը. «Ժամանակ»
15:40 20/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼավրովն անտեղյակ է ՄԽ համանախագահության ձևաչափի փոփոխության մասին խոսակցություններից
14:59 20/11/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼավրովը խոսել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման առաջընթացի հնարավորության մասին
12:19 20/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ի շուրջ համագործակցությունը չի տուժել ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի հարաբերությունների վիճակից. Լավրով

Официальный Степанакерт: участие Турции в переговорах по карабахскому урегулированию невозможно и недопустимо 11/30/2017   14:33  |  Карабахский конфликт
Привлечение Турции к участию в переговорах по карабахскому урегулированию в качестве одного из посредников невозможно и недопустимо. Об этом, как передает "Арменпресс",  заявил пресс- секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя заявление главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу, который сообщил, что встретился в Анкаре с членами Минской группы ОБСЕ и Личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Бабаян отметил, что надо признать, что вообще-то Турция постоянно оказывается замешанной в процесс урегулирования карабахской проблемы.
“Это вмешательство является отрицательным, это очевидно для всех. Турецкая политика открыто направлена против армянской государственности, что проявляется не только в поддержке Азербайджана и подталкивании его к агрессии, но и в отрицании Геноцида армян, в осуществлении различных антиармянских программ, направленных против требований признания Геноцида”,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха.
По его словам, проведение подобных встреч, конечно, не означает участия Турции в переговорах в качестве одного из посредников, что невозможно и недопустимо.
Как подчеркнул пресс-секретарь президента Арцаха, повышение активности Турции в карабахском вопросе в последнее время очевидно, и, возможно, именно во время вышеуказанных встреч сопредседатели Минской группы ОБСЕ указывают Турции на "красную линию", давая ей понять недопустимость ее пересечения.
13:56 21/11/2017  |  Карабахский конфликтГлава МИД Армении назвал причину отсутствия прогресса в переговорах по карабахскому урегулированию