«Ճաճոյի Էդոյի» որդու սպանության գործը կարճվել է 11/29/2017   11:33  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ճաճոյի Էդոյի» որդու՝ Տիգրան Մարտիրոսյանի սպանության գործը կարճվել է: «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ գործը կարճվել է՝ գործուն զղջալու հիմքով:
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Մարտիրոսյանի սպանության մեջ մեղադրվում էր նրա կինը։ Մարտիրոսյանի դիակը հայտնաբերվել էր տանը՝ հրազենային վնասվածքներով։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ Տիգրան Մարտիրոսյանի սպանության մեջ մեղադրվող կինը մեղսունակ է ճանաչվել, սակայն գտնվել է աֆեկտի վիճակում։ Ըստ ամբուլատոր դատահոգեբանական և դատահոգեբուժական փորձաքննության եզրակացության՝ կինը մեղսագրվող արարքը կատարելու պահին գտնվել է ֆիզիոլոգիական աֆեկտի վիճակում: Նա որևէ հիվանդությամբ չի տառապել և չի տառապում, հանդիսանում է հոգեպես առողջ անձ և կարող էր գիտակցել իր կատարած արարքի վտանգավորությունն ու կարող էր ղեկավարել իր գործողությունները, ուստի՝ ճանաչվել է մեղսունակ:
Քննչական կոմիտեն ավելի վաղ հայտնել էր, որ տուժողը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է կնոջ հետ վիճաբանության ժամանակ:
Կինը պարբերաբար բռնության է ենթարկվել ամուսնու կողմից, հերթական վիճաբանությունն սկսվել է 2017 թվականի մայիսի 24-ի ուշ երեկոյան: Տիգրան Մարտիրոսյանը, գտնվելով ալկոհոլային հարբածության վիճակում, իրենց տանը տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ տարբեր իրեր է նետել կնոջ ուղղությամբ, ապա` նրան հետապնդել հրազեն հանդիսացող ատրճանակով. լիցքավորված ատրճանակը պահել է կնոջ գլխին և սպառնացել սպանել, ինչից հետո կինը նրան հրել է, վերցրել ամուսնու ձեռքի ատրճանակը և կրակել նրա ուղղությամբ: Ստացած մարմնական վնասվածքներից ամուսինը տեղում մահացել է:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` կնոջը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 108-րդ հոդվածով` անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցմամբ սպանությունը, և արգելանքից ազատելու որոշում կայացվել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն` չհեռանալու մասին:

Прекращено дело об убийстве сына криминального авторитета по прозвищу “Чачои Эдо” 11/29/2017   11:53  |  Криминальная хроника
Уголовное дело об убийстве Тиграна Мартиросяна - сына криминального авторитета Эдика Мартиросяна по прозвищу “Чачои Эдо” прекращено. По сведениям “ФактИнфо”, основанием для прекращения дела стало деятельное раскаяние.
Напомним,  в убийстве Тиграна Мартиросяна обвинялась его супруга. Тело Мартиросяна с огнестрельными ранениями было обнаружено дома.
Ранее Следственный комитет Армении сообщил, что обвиняемая в убийстве Тиграна Мартиросяна женщина признана вменяемой, однако находилась в состоянии аффекта. Согласно заключению амбулаторной судебной психолого-психиатрической экспертизе, женщина в момент совершения инкриминируемого ей деяния находилась в состоянии физиологического аффекта. Она не страдала и не страдает какими-либо заболеваниями, является психически здоровой и могла осознавать опасность совершаемого ею деяния и могла управлять своими действиями, поэтому была признана вменяемой.
СК ранее также сообщил, что потерпевший получил несовместимые с жизнью ранения во время ссоры с женой.
“Женщина периодически подвергалась насилию со стороны мужа. Очередная ссора вспыхнула поздно вечером 24 мая 2017 года. Тигран Мартиросян, будучи в состоянии алкогольного опьянения, во время произошедшей в их доме ссоры, бросал в сторону жены различные предметы, а затем преследовал ее с  огнестрельным оружием, приставил заряженный пистолет к голове супруги, угрожая убить ее, после чего женщина его оттолкнула, выхватила у него из рук пистолет и выстрелила в него. От полученных телесных повреждений мужчина скончался на месте", - отмечалось в сообщении.
На основе добытых доказательств женщине было предъявлено обвинение по статье 108 Уголовного кодекса РА(убийство при превышении пределов необходимой обороны) и принято решение об ее освобождении из-под ареста. В отношении нее была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.