Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովը միաձայն հավանություն տվեց Հայաստանի առաջարկություններին 11/26/2017   19:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների 34-րդ համաժողովում ներկայացվեց Երևանում 2018թ. կայանալիք գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը։
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը համաժողովի մասնակիցների հաստատմանը ներկայացրեց կազմակերպության կանոնադրական մարմինների նստաշրջանների ժամկետները, գագաթաժողովի խորհրդանիշը, կարգոխոսը և քննարկումմների հիմնական թեմաները։
Հայաստանի առաջարկությամբ որոշվեց Ֆրանկոֆոնիայի Երևանի գագաթաժողովն անցկացնել 2018թ․ հոկտեմբերի 11-12-ին, իսկ ՖՄԿ կանոնադրական մարմինների նիստերը հետևյալ օրացույցով՝ հոկտեմբերի 7-ին Ֆրանկոֆոնիայի մշտական խորհուրդը, հոկտեմբերի 8-9-ին՝ Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը։
«Ապրել միասին»-ը Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը հաստատեց որպես Երևանյան գագաթաժողովի կարգախոս։ Այս առումով Էդվարդ Նալբանդյանը տեղեկացրեց, որ այդ կարգախոսը դրվելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության առաջարկվելիք նոր հիմնարար փաստաթղթի՝ Երևանյան Պակտի հիմքում։ Նախարարի խոսքերով, Պակտը կարտացոլի Ֆրանկոֆոնիայի համընդհանուր արժեքները՝ մարդու և ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարությունը, միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսությունը, ինչպես նաև պայքարը այնպիսի երևույթների դեմ, ինչպիսիք են այլատյացությունը, անհանդուրժողականությունը, խտրականությունը և ատելության սերմանումը։
Նախարարական համաժողովի մասնակիցները դիտեցին Հայաստանի մասին այցեքարտ-ֆիլմ՝ Գագաթաժողովի անցկացման պայմանների, նիստերի անցկացման վայրի, ենթակառուցվածքների և կազմակերպչական այլ հարցերի վերաբերյալ։
Ֆրանկոֆոնիայի նախարարների համաժողովը միաձայն հավանություն տվեց Երևանում գագաթաժողովի անցկացման վերաբերյալ Հայաստանի բոլոր առաջարկություններին:

Министерская конференция Франкофонии единогласно утвердила предложения Армении по проведению саммита в Ереване 11/27/2017   00:14  |  Лента новостей
Работа по подготовке к предстоящему в Ереване в 2018 году саммиту была представлена 26-го ноября на 34-ой Министерской конференции Франкофонии в Париже.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, министр иностранных дел Эдвард Налбандян представил на утверждение участников Конференции даты сессий уставных органов организации, символ саммита, лозунг и основные темы дискуссий.
По предложению Армении, было решено Саммит Франкофонии в Ереване провести 11-12 октября 2018 года, а сессии уставных органов МОФ - в соответствии со следующим графиком: 7 октября заседание Постоянного совета Франкофонии, 8-9 октября сессия Министерской конференции Франкофонии.
Тема “Жить вместе” была подтверждена Министерской конференцией Франкофонии как лозунг Ереванского саммита. В этой связи, Эдвард Налбандян сообщил, что этот лозунг будет заложен в основу “Ереванского пакта”, нового основополагающего документа, который будет предложен Международной организации Франкофонии. По словам министра, Пакт будет отражать универсальные ценности Франкофонии - защиту прав человека и народов, демократию, межкультурный и межрелигиозный диалог, а также борьбу против таких явлений как ксенофобия, нетерпимость, дискриминация и призывы к ненависти.
Участники министерской конференции посмотрели фильм об Армении, который представляет условия проведения саммита, место проведения сессий, инфраструктуру и другие организационные вопросы.
Министерская конференция Франкофонии единогласно одобрила все предложения Армении по проведению саммита в Ереване.