ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական կոռուպցիոն նախաձեռնությունները հետաքննող մարմնի գործունեությունը երկարաձգվել է 11/24/2017   14:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ բյուրոյի նիստում, որոշում կայացվեց երկարաձգել ԵԽԽվ-ում կոռուպցիոն վերջին իրադարձությունները հետաքննող անկախ մարմնի գործունեությունը մինչև 2018 թվականի ապրիլի 15-ը։ Այս մասին տեղեկացրել է ԱԺ փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ֆեյսբուքում։
Նրա գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է. «Երեկ Կոպենհագենում՝ԵԽԽՎ բյուրոյի նիստում, որոշում կայացվեց երկարաձգել ԵԽԽվ-ում կոռուպցիոն վերջին իրադարձությունները հետաքննող անկախ մարմնի գործունեությունը մինչև 2018 թվականի ապրիլի 15-ը։ Մինչ այդ ժամանակահատվածի ավարտը անկախ մարմինը բյուրոյին, այնուհետ՝ Վեհաժողովին կներկայացնի իր զեկույցը։ Հիշեցնեմ, որ անկախ մարմինը ստեղծվել էր ամիսներ առաջ ԵԽԽվ որոշմամբ, և նախատեսվում էր, որ զեկույցը պետք է ներկայացվեր Վեհաժողովին մինչև 2018 թվականի հունվարը»։
Նշենք, որ 2017թ. մայիսի 31-ին սկսվաթ հետաքննությունը կապված է Ադրբեջանի մասնակցությամբ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովում կաշառակերության սկանդալային դեպքի հետ:
ԵԽԽՎ մի շարք պաշտոնյաներ մեղադրվում են կաշառքի դիմաց Ադրբեջանի օգտին որոշումներ կայացնելու մեջ: Մասնավորապես, կան կասկածներ, որ Ադրբեջանը 2013 թվականին մեծապես ազդել է ԵԽԽՎ որոշման վրա. այդ ժամանակ կառույցը քվեարկության արդյունքում մերժել էր գերմանացի պատգամավոր Քրիստոֆ Շտրասերի կողմից ներկայացված զեկույցը, որը վերաբերում էր Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումներին ու կոչ էր անում այդ երկրի իշխանություններին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին:
Համաձայն շրջանառվող լուրերի՝ ԵԽԽՎ անդամներից մեկին՝ Լիկա Վոլոնտեին վճարվել է ավելի քան 2.5 մլն ԱՄՆ դոլար, որպեսզի զեկույցը չընդունվի։
12:18 16/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանական լվացքատան» վերաբերյալ կհրապարակվի առանձին զեկույց
15:03 14/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ-ն միացավ Ադրբեջանին ԵԽ-ից հեռացնելու գործընթացին. Panorama.am
13:03 11/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿոռուպցիոն սկանդալների ֆոնին՝ ԵԽԽՎ-ն խստացրեց իր վարքագծի կանոնագիրքը
10:14 05/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական սկանդալում ներգրավված անհատները պետք է համապատասխան ատյանների առաջ կանգնեն. ԵԽ պատգամավոր
18:14 04/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀունգարիայի կառավարությունը Սաֆարովին չէր հանձնի Ադրբեջանին, եթե դրա համար վճարված չլիներ. Ֆրանկ Էնգել
16:27 27/09/2017Բրիտանացի պատգամավորների նկատմամբ մեղադրանքները պետք է հետաքննվեն. Ալան Դանքընը՝ ադրբեջանական կոռուպցիոն սկանդալի մասին
16:33 21/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԳերմանիայում բացվել է ալիևների ընտանիքի հերթական կոռուպցիոն գործը. Süddeutsche Zeitung
10:32 18/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ազդեցությունը ԵՄ-ում մեծ է. եվրապատգամավորը կոչ է անում քննել կոռումպացված աջակիցների ողջ ցանցը
17:14 12/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հանդեպ արևմուտքի քաղաքականության փոփոխությունն ու ղարաբաղյան կարգավորումը. «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»
14:28 08/09/2017  |  Միջազգային լրահոսԵվրախորհրդարանը ուսումնասիրելու է Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքի մասնակցությամբ կոռուպցիոն սկանդալը

Продлена деятельность независимого органа по расследованию коррупционных скандалов в ПАСЕ с участием Азербайджана 11/24/2017   14:39  |  Лента новостей
Срок деятельности независимого органа, расследующего последние коррупционные скандалы в Парламентской Ассамблеи Совета Европы(ПАСЕ), продлен до 15-го апреля 2018 года. Об этом сообщила вице-спикер Национального собрания Армении, глава армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян на своей странице в соцсети Facebook.
Она проинформировала, что соответствующее решение было принято накануне на заседании Бюро ПАСЕ в Копенгагене.
До завершения этого периода, как сообщила Ованнисян, независимый орган представит свой доклад Бюро, а затем – Ассамблее.
“Независимый орган был создан несколько месяцев назад по решению ПАСЕ. Планировалось, что доклад должен был быть представлен Ассамблее до января 2018 года”, - напомнила она.
Отметим, что начатое с 31-го мая 2017 года расследование связана со скандальным случаем взяточничества в ПАСЕ с участием Азербайджана.
Ряд чиновников ПАСЕ обвиняются в принятии решений в пользу Азербайджана за взятки. В частности, есть подозрения, что Азербайджан во многом повлиял на принятие решений в свою пользу в 2013 году, когда по итогам голосования был отклонен доклад немецкого депутата Кристофа Штрассера о нарушениях прав человека в Азербайджане, в котором он призывал власти Азербайджана освободить политзаключенных. Согласно муссируемым слухам, одному из членов ПАСЕ — Луке Волонте - заплатили более 2.5 млн. долларов за то, чтобы доклад не приняли.
14:05 16/11/2017  |  Лента новостейАрпине Ованнисян: в ПАСЕ обсудили инициативу касательно “Азербайджанской прачечной”
11:16 05/10/2017  |  Лента новостейЕвропарламентарий: лица, втянутые в азербайджанский скандал, должны ответить перед соответствующими инстанциями
11:47 08/09/2017  |  Международные новостиАмериканский сенатор предложил ввести санкции в отношении должностных лиц Азербайджана
09:06 08/09/2017  |  Актуальная тема“Транспаренси Интернэшнл” призывает наказать политиков и структуры, которые замешаны в азербайджанском коррупционном скандале