Իսրայելում քրեական հետաքննություն են սկսել հայկական դիրքերի վրա անօդաչուներով հարձակման մեջ կասկածվող ընկերության դեմ 11/14/2017   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իսրայելի ոստիկանությունը քրեական հետաքննություն է սկսել անօդաչու թռչող սարք արտադրող այն իսրայելական ընկերության դեմ, որի արտադրանքի միջոցով Ադրբեջանը 2017 թվականին ԱԹՍ փորձարկման ժամանակ փորձել էր ռմբակոծել հայկական դիրքերը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The Times of Israel-ը:
Ոստիկանության հայտարարության մեջ ասվում է. «Aeronautics Defense Systems Ltd. ընկերության նկատմամբ հետաքննություն է ընթանում՝ հայտնի գնորդի հետ կատարված գործարքի շրջանակում»:
Հետաքննությունը վարում է Իսրայելի ոստիկանության Միջազգային հանցագործությունների հետաքննության միությունը, որը հայտնի է եբրայերենով Yahbal անունով: Գործընթաց սկսելու մասին տեղեկությունները հայտնի են դարձել նոյեմբերի 13-ին, երբ իսրայելական դատարանը թույլատրել էր հետաքննության անցկացումը՝ սահմանափակելով տեղեկատվության տրամադրումն այս ուղղությամբ: Ոստիկանությունը, մասնավորապես, հայտնել է, որ չի հստակեցնելու, թե ով է «հայտնի գնորդը»:
Aeronautics Defense Systems ընկերությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ իրենք պատրաստվում են լիակատար աջակցություն ցուցաբերել հետաքննությանը և «անել առավելագույնը, որպեսզի հետաքննությունը հնարավորինս արագ արդյունք տա»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պաշտպանական արտահանման վերահսկման գործակալությունն օգոստոսին Aeronautics Defense Systems ընկերության համար կասեցրել էր Orbiter 1K տեսակի ԱԹՍ-ն «հայտնի գնորդին» արտահանելու արտոնագիրը:
Aeronautics-ի տվյալներով՝ ընկերությունը մտադիր էր «հայտնի գնորդի» հետ առաջիկա երկու տարում կնքել 20 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ պայմանագիր: Այդ ժամանակ ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում էր, որ ԱԹՍ վաճառելու ՊՆ կասեցումը վերաբերում է միայն «հայտնի գնորդին», իսկ մյուս օտարերկրյա գնորդների վրա այն չի տարածվում:
The Times of Israel-ը գրում է, որ թեպետ իսրայելական կողմը չի հայտնում գնորդի անունը, սակայն հայտարարություններից կարելի է ենթադրել, որ դա Ադրբեջանն է: Արտոնագրի կասեցումը եղավ այն դեպքից երկու շաբաթ անց, երբ նախարարություն բողոք էր ստացվել, որ Ադրբեջանի պահանջով ընկերությունն իր Orbiter 1K տեսակի ԱԹՍ-ն Լեռնային Ղարաբաղում կիրառել է հայկական ուժերի դեմ:
Հուլիսի 7-ի հարձակման ժամանակ վիրավորվել էր երկու հայ զինվոր:
ՊՆ ներկայացված բողոքի մասին առաջին տեղեկությունները հայտնվել էին Maariv պարբերականում: Համաձայն զեկույցի՝ ընկերությունը խումբ էր ուղարկել Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքու՝ ցուցադրելու ԱԹՍ-ն, որը կարող է բեռնվել 1-2 կիլոգրամանոց պայթուցիկով և ուղարկվել թշնամու թիրախին «ինքնասպանի» առաքելությամբ:
Համաձայն ներկայացված բողոքի՝ Orbiter 1K-ն Ադրբեջանի զինված ուժերին ցուցադրելու ժամանակ ընկերությանը խնդրել են հայկական ռազմական դիրքի վրա փորձարկում իրականացնել: Իսրայելի օրենքներով՝ նման փորձարկումը հակաօրինական է, իրական թիրախների վրա դրա փորձարկման համար անհրաժեշտ է հատուկ թույլտվություն: «Այս պարագայում քիչ հավանական է, որ Aeronautics Defense Systems-ը ստանար նման թույլտվություն, քանի որ Իսրայելը Հայաստանին թշնամական պետություն չի համարում»,- գրում է իսրայելական The Times of Israel պարբերականը:
Maariv-ն այն ժամանակ հաղորդել էր, որ ԱԹՍ-ն շահագործող երկու իսրայելցիները հրաժարվել էին նման հարձակում իրականացնել՝ թեպետ սպառնալիքներ էին ստացել իրենց ղեկավարներից: Ավելի ուշ Բաքվում գտնվող Aeronautics Defense Systems-ի պատվիրակության երկու բարձրաստիճան պաշտոնյա փորձել էին կատարել Ադրբեջանի պահանջը, սակայն անհրաժեշտ փորձառության բացակայության պայմաններում չէին կարողացել ճիշտ խոցել թիրախները:
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունից հայտնել էին, որ իրենք քննում են դեպքը, սակայն այս հարցով ավելի բան չեն կարող ասել:
The Times of Israel-ը հիշեցրել է, որ 2016 թվականին Ադրբեջանը օգտագործել էր մեկ այլ արտադրության իսրայելական «ինքնասպան» ԱԹՍ՝ կիրառելով այն ավտոբուսի վրա հարձակման ժամանակ, ինչի հետևանքով սպանվել էր յոթ հայ:

В Израиле начато уголовное расследование в отношении компании, подозреваемой в атаке БПЛА на армянские позиции 11/14/2017   13:40  |  Лента новостей
В Израиле начато уголовное расследование в отношении компании, подозреваемой в том, что именно производимые ею БПЛА пытались бомбить армянские позиции, когда Азербайджан проводил испытания беспилотников в 2017 году. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщает газета The Times of Israel.
В заявлении полиции Израиля сказано: «В отношении компании Aeronautics Defense Systems Ltd. ведется расследование в рамках сделки с известным покупателем». Расследование ведет Союз расследования международных преступлений полиции Израиля, который на иврите известен под названием Yahbal. Сведения о начале следственных процедур стали известны 13-го ноября, когда израильский суд разрешил провести расследование, ограничив предоставление информации по данному делу. В частности, полиция сообщила, что не будет уточнять, кто является «известным покупателем». Компания Aeronautics Defense Systems распространила заявление, в котором выразила готовность оказать следствию всяческое содействие и «приложить максимум усилий для того, чтобы расследование было быстрым и результативным». Агентство по контролю за оборонным экспортом МО Израиля в августе приостановило для компании Aeronautics Defense Systems лицензию на экспорт БПЛА типа Orbiter 1K для «известного покупателя».
По данным Aeronautics, компания намеревалась заключить контракт с «известным покупателем» стоимостью 20 млн долларов. В распространенном тогда заявлении компании Aeronautics Defense Systems говорилось, что приостановление лицензии на экспорт относится только к «известному покупателю», но не к иным иностранным покупателям. The Times of Israel пишет, что, несмотря на то, что израильская сторона не сообщает имя «известного покупателя», однако  из заявления можно предположить, что речь идет об Азербайджане. Прекращение лицензии было сделано спустя 2 недели после того, как МО Израиля получило протест в связи с тем, что по требованию Азербайджана компания применила свои БПЛА типа Orbiter 1K против армянских ВС в НКР.
Во время атаки 7-го июля были ранены 2 армянских военнослужащих. Первые сведения о том, что МО Израиля получило протест в связи с тем, что по требованию Азербайджана компания применила свои БПЛА типа Orbiter 1K против армянских ВС в НКР, сообщила газета Maariv. Согласно докладу, компания Aeronautics Defense Systems направила своих сотрудников в Баку, чтобы продемонстрировать там свою продукцию: здесь БПЛА нагрузили 1-2 кг взрывчатого вещества и направили их на позиции противника с миссией «камикадзе». В протесте сказано, что во время демонстрации БПЛА типа Orbiter 1K ВС Азербайджана компанию Aeronautics Defense Systems попросили провести испытания на армянских позициях. По законам Израиля, подобные испытания являются противозаконными: на это требуется специальное разрешение. «В подобных условиях маловероятно, чтобы Aeronautics Defense Systems получила подобное разрешение, поскольку Израиль не считает Армению вражеским государством»,- пишет газета The Times of Israel. В свое время Maariv сообщала, что двое израильтян, проводящих эксплуатацию БПЛА, отказались от проведения атаки, несмотря на угрозы со стороны своего руководства. Позже двое высокопоставленных сотрудников Aeronautics Defense, находящихся в Баку, попытались выполнить требование Азербайджана, однако не смогли поразить указанные цели из-за отсутствия опыта. В МО Израиля сообщили, что они ведут расследование инцидента, однако иных подробностей сообщить не могут.
The Times of Israel напоминает, что в 2016 году Азербайджан использовал другие БПЛА-камикадзе другого, опять израильского производства, осуществив атаку на автобус, вследствие чего погибли 7 армян.