Կարեն Կարապետյանն այցելել է Տաշքենդի Սուրբ Փիլիպոս հայկական եկեղեցի ու հանդիպել համայնքի ներկայացուցիչների հետ 11/04/2017   14:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Ուզբեկստան այցի շրջանակում, այցելել է Տաշքենդի հայկական Սուրբ Փիլիպոս եկեղեցի ու հանդիպել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Զրույցի ընթացքում վարչապետը  ներկայացրել է կառավարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, խոսել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարների մասին ու  այդ գործում կարևորել համայնքի դերակատարությունը:
«Չափազանց շահագրգռված ենք Հայաստանի զարգացման գործում մեր սփյուռքահայության մասնակցությամբ: Մենք շատ երկրների հետ բարեկամական հարաբերություններ ենք կառուցել՝ օգտագործելով մեր սփյուռքի ներուժը:
Երկրների ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ միշտ նշում ենք այն, որ մեր հայրենակիրցներն իրենց երկրների օրինապաշտ քաղաքացիներն են, բայց միաժամանակ պատմական հայրենիքը չեն մոռանում, և դրանում շատ մեծ ներուժ կա: Քայլեր ենք ձեռնարկելու երկկողմ կապերի ակտիվացման ուղղությամբ, և հուսով ենք, որ դուք Հայաստանի հետ ձեր կապն ակտիվ կպահեք: Դուք մեր դեսպաններն եք Ուզբեկստանում ու Ուզբեկստանի դեսպանները կարող եք լինել Հայաստանում», - ասել է Կարեն Կարապետյանը:

Карен Карапетян: мы очень заинтересованы в участии армян Диаспоры в развитии Армении 11/04/2017 15:09 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в рамках визита в Узбекистан посетил армянскую церковь Святого Филиппа в Ташкенте и встретился с представителями армянской общины.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, в ходе разговора премьер Армении представил основные направления деятельности правительства, коснулся перспектив развития двусторонних отношений, отметив важную роль общины в этом деле.
"Чрезвычайно заинтересованы участием армян Диаспоры в деле развития Армении. Мы со многим странами выстроили дружественные отношения, используя для этого ее потенциал. В ходе встреч с руководством стран, мы всегда отмечаем, что наши соотечественники являются законопослушными гражданами стран, где они проживают, но в то же время не забывают о своей исторической родине, и в этом есть огромный потенциал. Мы собираемся предпринять шаги по активизации двусторонних связей. Надеемся, что Вы будете поддерживать с Арменией активную связь. Вы – наши послы в Узбекистане и можете стать послами Узбекистана в Армении", - заявил Карен Карапетян.