Առաջարկում եմ ամուր կամուրջ հանդիսանալ Հայաստանի և Իրանի միջև նաև շահութաբեր բիզնեսներով. վարչապետը հանդիպել է իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչներին 10/10/2017   10:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այցելել է «Արարատ» մարզամշակութային համալիր, որտեղ հանդիպել է տեղի հայ համայնքի, այդ թվում՝ գործարար հատվածի ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կառավարության ղեկավարը նախ ներկայացրել է պաշտոնական այցի ընթացքում անցկացված բանակցությունների մանրամասները և արդյունքները: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հարևան Իրանի  հետ ունի տնտեսական համագործակցության, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման մեծ ներուժ, ինչի իրացման ուղղությամբ էլ ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ՝ հաշվի առնելով Հայաստանում առկա տնտեսական ռեժիմներն ու հնարավորությունները: Վարչապետը նշել է, որ Իրանի իշխանությունների հետ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր, մասնավորապես՝ Հայաստան, Իրան, Թուրքմենստան եռակողմ ձևաչափով փոխգործակցությունը:
«Վստահ եմ, որ այս եռակողմ համագործակցությունը մեծապես կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը: Ընդհանրապես, մեր իրանական գործընկերների հետ պայմանավորվել ենք «ռեստարտ» տալ մեր երկրների հարաբերություններին, համատեղ շարունակել կարողությունները միավորելու աշխատանքները՝ լավ արդյունքներ ունենալու համար», - ասել է վարչապետը:
Դիմելով իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ նա ասել է. «Առաջարկում եմ բոլորիդ ձեր քայլերով ամուր կամուրջ հանդիսանալ հայ-իրանական հարաբերությունների միջև ոչ միայն հայրենասիրական մղումներով, այլ նաև շահութաբեր բիզնեսներով: Համոզված եմ, որ Հայաստանում շահութաբեր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններ կան, և մեր կառավարությունը կանգնելու է յուրաքանչյուր բիզնեսի կողքին: Բոլորիդ առաջարկում եմ ապրել երկու տան մեջ՝ մեկն այստեղ, մյուսը՝ Հայաստանում»:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները և շեշտել, որ հատկապես տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը միտված են բիզնեսի համար հավասար և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:
«Բարեփոխումներ ենք սկսել բոլոր ուղղություններով՝ հաշվի առնելով իրականացված ախտորոշման արդյունքները: Մեր նպատակն էր ախտորոշմամբ պարզել, թե ինչն է հատկապես խոչընդոտում տնտեսության զարգացմանը: Այդ առումով, մեր ծրագրերն ուղղված են կառավարման, տնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը, հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանն ու բարելավմանը»,- ասել է վարչապետը:
Միաժամանակ, նա տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին 8 ամսվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 5,5 տոկոս տնտեսական աճ, այն պարագայում, երբ պետական բյուջեի նախագծով ի սկզբանե կանխատեսվել էր 3,2 տոկոսի աճ:
«Ունենք 21 տոկոսի արտահանման, 28,6 տոկոսի ներմուծման աճ և ուրախալի է, որ ներմուծման շուրջ 50 տոկոսը կապիտալ ներդրումներ են ու միտված են բիզնեսի զարգացմանը, այլ ոչ թե սպառմանը: Մենք վճռական ենք զարգացնելու մեր երկրի տնտեսությունը և բիզնեսի համար ստեղծելու թափանցիկ, հավասար պայմաններ: Վստահ եմ, որ տնտեսական աճ ապահովելու բոլոր հնարավորություններն ունենք»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանել է իրանահայերի մի շարք հարցերին, որոնք վերաբերել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում  իրականացվող քայլերին և նախագծերին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը և այլն:
Հանդիպման ավարտին կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել «Արարատ» մարզամշակութային համալիրով, ծանոթացել պայմաններին ու հնարավորություններին:

Армения и Иран договорились о "рестарте" отношений 10/10/2017   11:03  |  Лента новостей
Находящаяся с официальным визитом в Исламской Республике Иран (ИРИ) правительственная делегация во главе с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном посетила культурно-спортивный комплекс “Арарат”, где встретилась с местной армянской общиной, в том числе и с представителями делового сектора. Подробности встречи представляет пресс-служба армянского правительства.
Премьер в начале встречи представил подробности и результаты состоявшихся в ходе официального визита переговоров. По словам Карен Карапетяну,  у Армении с соседним Ираном имеется большой потенциал для экономического сотрудничества, наращивания объемов торгового оборота, и в этом направлении были представлены различные предложения.
Карен Карапетян сообщил, что с властями Ирана обсуждались также вопросы регионального сотрудничества, в частности взаимодействие в трехстороннем формате Армения-Иран-Туркменистан.
Премьер Армении выразил уверенность в том, что  это трехстороннее сотрудничество существенно поспособствует увеличению объемов торгового оборота.
“В целом, с нашими иранскими партнерами мы договорились о “рестарте” отношений наших стран, о продолжении совместной работы по консолидации наших возможностей для получения хороших результатов”, – заявил Карапетян.
Карен Карапетян предложил представителям армянской общины Ирана предпринять шаги к тому, чтобы стать крепким мостом в армяно-иранских отношениях.
“Уверен, что в Армении есть возможности для ведения прибыльного бизнеса, и правительство будет поддерживать бизнес”, – добавил он.
Затем Карен Карапетян представил инициированные правительством Армении реформы, подчеркнув, что осуществляемые в частности в сфере экономики шаги нацелены на создание равных и благоприятных условий для бизнеса.
“Наши программы нацелены на повышение эффективности в сферах управления, экономики, совершенствование и упрощение налогового и таможенного администрирования”, – сказал премьер Армении.
Он сообщил, что за 8 месяцев 2017 года в Армении зарегистрирован экономический рост на уровне 5,5% – вместо заложенных в проекте госбюджета РА 3,2%.
“Мы настроены решительно в вопросе развития экономики нашей страны и создания равных, прозрачных условий для бизнеса. Уверен, что у нас есть все возможности для обеспечения экономического роста”, – отметил премьер Армении.
Карен Карапетян также ответил на вопросы представителей армянской общины Ирана,  совершил экскурсию по комплексу “Арарат”, ознакомился с созданными условиями и возможностями.