Նախագահն այցելել է Շիրակ եւ մասնակցել Բավրայի սահմանային նոր անցման կետի բացմանը 10/01/2017   19:32
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Շիրակի մարզ՝ մասնակցելու Բավրայի նորակառույց սահմանային անցման կետի պաշտոնական բացման արարողությանը: Բավրայի անցակետի շահագործման հանձնմամբ ամբողջանում է Հայաստանի հյուսիսային մաքսային դարպասների արդիականացման ծրագիրը: Այս անցակետը վերջին շրջանում շահագործման հանձնված երրորդ ժամանակակից կառույցն է՝ Բագրատաշենի և Գոգավանի արդիականացված անցակետերից հետո:
Բավրայի սահմանի անցման կետը կառուցվել է Եվրոպական միության և Եվրոպական ներդրումային բանկի ֆինանսական աջակցությամբ և իրականացվել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից: Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան անցման կետերի արդիականացման ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 54.43 մլն եվրո:
ՀՀ պետական սահմանի անցակետերի արդիականացման գործընթացը մեկնարկել է դեռևս 2010 թվականին՝ «ՀՀ սահմանային անվտանգության և պետական սահմանի համալիր կառավարման ռազմավարություն հաստատելու մասին» Հանրապետության Նախագահի կարգադրությամբ, որին հաջորդել է միջոցառումների ծրագրի հաստատումը:
Նորաբաց անցակետի շինարարական աշխատանքները մեկնարկել էին դեռևս 2013 թվականին: Տասնմեկ հեկտար տարածքի վրա կառուցված անցակետը, որն ունի նաև ուղղաթիռային հարթակ, զինված է ժամանակակից տեխնիկական բոլոր միջոցներով:
Հանրապետության Նախագահը շրջայց է կատարել սահմանային անցակետի տարածքում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին և մատուցվող ծառայություններին: Նախագահ Սարգսյանին զեկուցվել է, որ անցակետում գործող ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանեցված «1 կանգառ, 1 պատուհան» էլեկտրոնային համակարգը հնարավորություն է տալիս մեկ վայրում կենտրոնացնել սահմանային ծառայություն իրականացնող բոլոր կառույցների գործունեությունը և ապահովել տեղեկատվության սահուն փոխանակում բոլոր պատկան ծառայությունների միջև:
Պատասխանատուների հավաստմամբ՝ արդիական ենթակառուցվածքների ներդրումը դրականորեն կանդրադառնա Վրաստանի, ինչպես նաև երրորդ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառության և ուղևորաշրջանառության ծավալների վրա, նոր հնարավորություններ կստեղծվեն դեպի Իրան և Իրանից դեպի եվրոպական ու ԵԱՏՄ երկրներ, ինչպես նաև Վրաստան տարանցիկ փոխադրումների համար, կմեծանա Վրաստանից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ զբոսաշրջային հոսքը, կընդլայնվի միջպետական առևտուրը:
Պետական սահմանի անցման կետերի արդիականացումը կնպաստի նաև տեղի բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանը՝ նկատի առնելով, որ շինարարության ընթացքում ստեղծվել են ժամանակավոր, իսկ անցակետերը շահագործման անցնելուց հետո նաև մշտական աշխատատեղեր, որոնց միջոցով կապահովվի սահմանային անցակետերի առօրյա տնտեսական գործունեությունը: Հանրապետության Նախագահին զեկուցվել է, որ բնակչության համար բարելավվում են կապի և հաղորդակցության հետ կապված խնդիրները ևս: Ծրագրի շրջանակում նոր կառուցված անցակետի գազաֆիկացմանը զուգընթաց գազաֆիկացվել է Շիրակի մարզի վեց համայնք:
Բավրայի նորակառույց սահմանային անցման կետի պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ սահմանի կառավարման ոլորտի պետական մարմինների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Անտոնի Սվիտալսկին, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն, Հարավային Կովկասում Եվրոպական ներդրումային բանկի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Սեբաստիեն Հուսոն դե Սամպինին: Հյուրերի շարքում ներկա է եղել նաև Վրաստանի առաջին փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Դիմիտրի Կումսիշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը:
20:25 29/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է Եգիպտոսի ներդրումների և միջազգային համագործակցության նախարարին
20:03 29/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է ԵԱՀԿ ԽՎ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինին
20:27 27/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել շախմատիստ Լևոն Արոնյանին
20:01 27/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է ՄԹ արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարության Եվրոպայի և Ամերիկաների հարցերով պետնախարար Ալեն Դանքնին

Президент Армении принял участие в открытии КПП “Бавра” 10/02/2017   00:23  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в воскресенье с рабочим визитом отправился в Ширакскую область для участия в церемонии официального открытия нового пограничного контрольно-пропускного пункта Бавра. Подробности визита передает пресс-служба главы армянского государства.
Сдачей в эксплуатацию контрольно-пропускного пункта Бавра завершается программа таможенной модернизации северных ворот Армении. Этот КПП является третьим современным строением, сданным в эксплуатацию за последний период, после модернизированных КПП Баграташен и Гогаван.
Пограничный пропускной пункт Бавра построен при финансовом содействии Европейского союза и Европейского инвестиционного банка, проект реализован Программой развития ООН (UNDP) Общий бюджет проекта модернизации пропускных пунктов Баграташен, Бавра и Гогаван составляет 54.43 млн евро.
Процесс модернизации пропускных пунктов на государственной границе РА стартовал ещё в 2010 году по распоряжению Президента Республики "Об утверждении стратегии пограничной безопасности и комплексного управления государственной границей РА", за которым последовало утверждение плана мероприятий.
Строительные работы на только что отрытом пропускном пункте стартовали ещё в 2013 году. Построенный на территории площадью одиннадцать гектаров пропускной пункт, который имеет также вертолётную площадку, оснащён всеми современными техническими средствами.
Президент Армении совершил экскурсию по территории пограничного пропускного пункта, ознакомился с созданными условиями и оказываемыми услугами. Президенту Саргсяну доложили, что действующая на пропускном пункте, соответствующая современным критериям "1 остановка, 1 окно", электронная система позволяет в одном месте сконцентрировать деятельность всех оказывающих пограничные услуги структур и обеспечить беспрепятственный обмен информацией между всеми службами.
По заверению ответственных должностных лиц, внедрение современных инфраструктур позитивно отразится на объёмах товарооборота и пассажирооборота Армении с Грузией, а также с третьими странами, создаст новые возможности для транзитных перевозок в направлении Ирана и из Ирана в направлении европейских стран и стран ЕАЭС, а также Грузии, увеличится поток туризма из Грузии в Армению и в противоположном направлении, расширится межгосударственная торговля.
Модернизация пропускного пункта на государственной границе будет способствовать также улучшению уровня жизни местного населения с учетом того, что в ходе строительства были созданы временные, а после ввода КПП в эксплуатацию - постоянные рабочие места, посредством которых будет обеспечена ежедневная хозяйственная деятельность пограничного пропускного пункта.
Президенту РА доложили о том, что для населения улучшится система связи и коммуникации. В рамках проекта параллельно с газификацией нового построенного пункта газифицировано шесть общин Ширакской области.
В церемонии официального открытия нового построенного пограничного контрольно-пропускного пункта Бавра приняли участия представители государственных органов сферы управления границей РА, а также международных организаций, дипломатического корпуса, в том числе руководитель делегации Европейского союза в Армении, посол Пётр Анатольевич Свитальский, постоянный координатор ООН в Армении, постоянный представитель UNDP Бредли Бузетто, руководитель регионального представительства Европейского инвестиционного банка на Южном Кавказе Себастиен Хусон де Сампини. Среди гостей присутствовала также делегация, возглавляемая первым вице-премьером Грузии, министром финансов Димитрием Кумсишвили.