ՀՀ քաղաքացին աշխատանքային շահագործման է ենթարկվել Վրաստանի ադրբեջանաբնակ գյուղում  08/11/2017   17:42  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղում աշխատանքային շահագործման ենթարկելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ քննչական կոմիտեում իրականացված մամուլի մշտադիտարկման շրջանակներում մի քանի ինտերնետային տեղեկատվական հարթակներում արձանագրվել են հրապարակումներ՝  ՀՀ քաղաքացուն Վրաստանի ադրբեջանաբնակ գյուղում շահագործման ենթարկելու վերաբերյալ։
Ըստ հրապարակումների՝ 2017թ. հուլիսի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ հայ տղամարդը Վրաստանի ադրբեջանական գյուղում տարիներ շարունակ պահվել է ստրկության նմանվող վիճակի մեջ և ենթարկվել աշխատանքային շահագործման, ում հաջողվել է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն:
Մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Վահագն Հարությունյանի հանձնարարությամբ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում նախապատրաստվել են նյութեր:
Արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացին աշխատանք գտնելու ակնկալիքով 2003թ. մեկնել է Վրաստանի Հանրապետություն, որտեղ պատահական ավտոմեքենայի վարորդի խնդրել է աջակցել՝ աշխատանք գտնելու հարցում:
Հիշյալ անձը նրան տեղափոխել է Վրաստանի Հանրապետության ադրբեջանաբնակ Սողանլուղ գյուղ, որտեղ բնակվող ազգությամբ ադրբեջանցի ընտանիքի անդամները, ՀՀ քաղաքացուն շահագործելու նպատակով, օգտագործելով վերջինիս կողմից տեղանքին անծանոթ լինելու հանգամանքով պայմանավորված նրա վիճակի խոցելիությունը, մինչև 2017թ. մայիսի 7-ը նրան պահել են ստրկությանը նմանվող վիճակում, այն է՝ առանց վարձատրության աշխատեցրել են ինչպես իրենց, այնպես էլ՝ հարևան բնակիչների հողատարածքներում, իսկ բնակության համար հատկացրել տան տանիքը, որտեղ շահագործման զոհը գիշերել է ստվարաթղթե արկղերի վրա:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում օգոստոսի 10-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն:
12:41 04/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխատանքային թրաֆիքինգ՝ ՌԴ-ում աշխատելու նպատակով ՀՀ մարզերից հավաքագրվածներին զրկել են ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից
13:10 17/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱնօրինական միգրացիայի կազմակերպում՝ անգամ մոսկվաբնակ անձի ներգրավմամբ
17:12 24/02/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՏղամարդը Արաբական Միացյալ Էմիրություններում աշխատանքային շահագործման է ենթարկվել
15:36 27/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿթվորուհին աշխատանքային շահագործման է ենթարկվե՞լ
12:08 30/08/2016  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելում ձերբակալվել են մարդկանց առքուվաճառքով զբաղվող խմբի անդամներ, ովքեր շահագործել են խուլ ու համրերի
15:15 05/05/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ 11 քաղաքացիներ աշխատանքային շահագործման են ենթարկվել Ռուսաստանում
18:10 28/11/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր մանրամասներ՝ անասնաֆերմայում աշխատանքային թրաֆիքինգի դեպքով
10:02 27/11/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՄի ամբողջ ընտանիքի նկատմամբ բռնություն է գործադրել ու ստիպել է 3 տարի աշխատել անասնաֆերմայում՝ առանց վարձատրության
14:48 20/12/2014  |  Քրեական խրոնիկոն20.000 ՌԴ ռուբլի վարձատրությամբ աշխատանքով շահագրգռել են և ամուսիններին աշխատանքային թրաֆիքինգի ենթարկել

Возбуждено уголовное дело по факту трудовой эксплуатации гражданина Армении в населенном азербайджанцами селе в Грузии 08/11/2017 20:46 | Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту трудовой эксплуатации гражданина Армении в населенном азербайджанцами селе Соганлуг в Грузии, сообщает пресс-служба СК РА.
В рамках проведенного в Следственном комитете РА мониторинга прессы на нескольких интернет-площадках были замечены публикации об эксплуатации гражданина Армении в населенном азербайджанцами селе в Грузии. Согласно публикациям, в ходе состоявшейся 28-го июля 2017 года пресс-конференции представитель МИД Армении сообщил, что армянин долгие годы содержался в азербайджанском селе в Грузии в условиях, схожих с рабскими, подвергался трудовой эксплуатации. Мужчину удалось вернуть в Республику Армения.
Для проверки указанных обстоятельств по поручению заместителя председателя Следственного комитета РА, начальника Главного управления по расследованию особо важных дел Ваагна Арутюняна были подготовлены материалы.
"В результате выяснилось, что гражданин РА в поисках работы в 2003 году отправился в Грузию, где попросил случайного водителя посодействовать ему в этом вопросе. Этот человек отвез его в азербайджанское село Соганлуг в Грузии, где члены проживающей там семьи, азербайджанцы по национальности, воспользовавшись его уязвимостью из-за незнания местности, с целью его эксплуатации вплоть до 7-го мая 2017 года держали его в условиях, схожих с рабскими, а именно: без оплаты заставляли работать на земельных участках как этой семьи, так и соседней, а для проживания выделили крышу, где жертва эксплуатации ночевала на картонных ящиках. По данному факту Следственным комитетом РА 10-го августа было возбуждено уголовное дело по признакам 132 статьи Уголовного кодекса РА (Торговля людьми). Ведется предварительное следствие", - отмечается в сообщении.