Կրթության տեսչավորման բաժնի պետը կալանավորվեց 08/01/2017   16:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ ԿԳՆ կրթության պետական տեսչության մասնագիտական կրթության տեսչավորման բաժնի պետ Սամսոն Սահակյան հայտնաբերվել է։
«Փաստինֆո»-ն Քննչական կոմիտեից տեղեկացավ, որ Սամսոն Սահակյանը ներկայացել է վարույթն ներկայացնող մարմին և նրա կատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ նախնական տվյալներով՝ քաղաքացին ԱՄՆ ներգաղթային արտոնագիր ստանալու նպատակով ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանություն ներկայացրած փաստաթղթերի հետ մեկտեղ 2017թ. ապրիլի 11-ին ներկայացրել է պաշտոնեական փաստաթուղթ՝ ատեստատ միջնակարգ դպրոցն ավարտելու վերաբերյալ:
Ատեստատի իրական լինելու հանգամանքը ստուգելու նպատակով դեսպանության կողմից հարցում է ուղարկվել ՀՀ իրավասու մարմիններին, որի արդյունքում պարզվել է, որ նշված դպրոցի շրջանավարտների ատեստատների բաշխման մատյանում նման անուն-ազգանունով շրջանավարտ գրանցված չէ, այսինքն՝ ատեստատը կեղծ է։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում: Ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է կեղծ ատեստատի ձեռք բերման աղբյուրը, եղանակը. ըստ քաղաքացիների ցուցմունքների՝ կեղծ ատեստատը ձեռք են բերել Ս.Սահակյանից՝ վճարելով 1500 ԱՄՆ դոլար։

Глава одного из отделов Госинспекции образования Минобрнауки Армении взят под стражу 08/01/2017 17:22 | Криминальная хроника
Находившийся в розыске начальник отдела инспектирования в области специального образования государственной инспекции образования Министерства образования и науки РА Самсон Саакян арестован.
Как сообщили “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении, Самсон Саакян явился к органу, осуществляющему производство. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее СК сообщил, по предварительным данным, гражданин с целью получения въездной визы в США вместе с представленными в американское посольство документами 11 апреля 2017 года представил и аттестат об окончании средней школы. Для проверки аттестата на подлинность посольство направило компетентным органам РА запрос, согласно результатам которого, выяснилось, что в журнале учета выдачи аттестатов выпускника с таким именем и такой фамилией не зарегистрировано, то есть, аттестат поддельный.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 325(Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств) Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственный отдел по административному району Шенгавит следственного управления СК РА по Еревану.
В результате предпринятых необходимых следственных действий установлены источник и способ приобретения фальшивого аттестата. Согласно показаниям граждан, поддельный аттестат был приобретен у С. Саакяна за 1500 долларов США.