2017թ. 1-ին կիսամյակում հրադադարի ռեժիմը ադրբեջանական կողմը խախտել է 9.000 անգամ 07/22/2017   12:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի՝ 2017թ. 1-ին կիսամյակում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 121.000 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև SPIKE հակատանկային կառավարվող հրթիռ (3 արկ), TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ (5 արկ), Դ-30 և Դ-44 տիպի հրանոթներ (244 արկ), 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետեր (1373 արկ), տարբեր տիպի նռնականետեր (250 արկ):
2017թ. 1-ին կիսամյակում ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինները մի քանի անգամ դիմել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի, որոնք ՊԲ մարտական հերթապահություն իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից ժամանակին հավաստանշվել են և հակառակորդը, կորուստներ կրելով հետ է շպրտվել:
Այստեղ հատուկ հիշատակման է արժանի փետրվարի 25-ին ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների արևելյան ուղղությամբ ձեռնարկված դիվերսիոն-ներթափանցման փորձը, երբ կրելով կատարյալ անհաջողություն, հակառակորդը հայկական առաջնագծին մոտակա տարածքում թողնելով 5 դիակ, ստիպված նահանջեց ելման դիրքեր:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը 2017թ. առաջին վեց ամիսներին շարունակել են առաջնագծում լինել թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Минобороны Арцаха представило оперативную обстановку на передовой за первое полугодие 2017 года 07/22/2017   12:57  |  Карабахский конфликт
ВС Азербайджана в первой половине 2017 года на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск нарушили режим прекращения огня около 9  тыс. раз. За указанный период противник произвел  по армянским позициям более 121.000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР) со ссылкой на сводку оперативных данных АО.
Помимо стрелкового оружия, азербайджанские ВС на различных участках передовой применили также управляемый противотанковый ракетный комплекс SPIKE (3 ракеты), РСЗО TR-107(5 снарядов),  пушки Д-30 и Д-44(244 снаряда), 60 мм., 82 мм. и 120-миллиметровые минометы(1373 снаряда) и гранатометы различного типа(250 снарядов).
В первом полугодии 2017 года азербайджанские спецотряды несколько раз прибегали к попыткам диверсионных вылазок, которые вовремя были замечены подразделениями Армии обороны Арцаха, несущими боевое дежурство; противник, неся потери, был отброшен назад.
“Особо следует упомянуть о предпринятой 25-го февраля азербайджанскими спецназовцами попытке диверсионно-разведывательного проникновения на восточном направлении. Противник, потерпев полное фиаско, вынужденно отступил на исходные позиции, оставив на прилегающей к армянским рубежам территории 5 трупов”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что передовые воинские части Армии обороны Арцаха в первом полугодии 2017 года продолжали выступать на передовой в роли диктующей стороны,  уверенно выполняя поставленную перед ними боевую задачу.