Նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցության օրակարգի հարցերի շուրջ 07/18/2017   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների օրակարգի, հեռանկարային ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման և խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ այսօր զեկուցել է Հնդկաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահի մոտ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տնտեսական բաղադրիչին նվիրված հերթական այս հանդիպմանը մասնակցել են Հնդկաստանի հետ համագործակցության ներուժ ունեցող և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները համակարգող շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարները:
Ընդգծելով, որ Հայաստանը և Հնդկաստանը այս տարի նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, Հանրապետության Նախագահը այդ հոբելյանը լավ առիթ է համարել ի մի բերելու ձեռքբերումները և նախանշելու հայ-հնդկական հարաբերությունների` հատկապես դրանց տնտեսական բաղադրիչի ընդլայնման հնարավորությունները:
Նախագահի համոզմամբ, դրա համար առկա են բոլոր նախադրյալները, քանի որ անցած տարիների ընթացքում երկու երկրներին հաջողվել է պատմական խոր արմատներ ունեցող բարեկամական հարաբերությունները վերածել միջպետական ջերմ և գործընկերային հարաբերությունների:
«Չնայած հաստատված հայ-հնդկական բարձր մակարդակի հարաբերություններին, իսկ այդ հարաբերությունները հիմնված են ամուր պատմական կապերի և ավանդույթների վրա, այնուհանդերձ, կարծում եմ, որ մենք այդ հարաբերությունների ներուժը դեռ չենք կարողացել լավագույնս իրացնել:
Հնդկաստանը աշխարհի ամենաարագ զարգացող տնտեսություններից մեկն է, և ուղղակի անհրաժեշտություն է այդ երկրի հետ մեր հարաբերությունների, առաջին հերթին՝ տնտեսական հարաբերությունների խորացումը: Իհարկե, այդ գործում շատ մեծ կարևորություն ունի Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որի օրակարգը, անշուշտ, պետք է թարմացնել նոր և թիրախային հարցերով, որոնք պետք է լինեն բազմազան՝ համագործակցություն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտից մինչև գյուղատնտեսության ոլորտ, ադամանդագործություն, զբոսաշրջություն:
Ունենք լավ օրինակներ, և այստեղ հատկապես ուզում եմ նշել Երևանի պետական համալսարանում գործող հայ-հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնը, որը շատ մեծ աշխատանք է կատարում:
Կարևորում ենք նաև Հայաստանի մարզերում դպրոցների միջև համակարգչային ցանցի ստեղծման հարցում Հնդկաստանի աջակցությամբ և ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ՝ համատեղ կրթական ծրագրերի ներդրումը: Տավուշում և Վայոց ձորում կատարված աշխատանքը և այնտեղ եղած սարքավորումների միացումը այս կենտրոնին, իհարկե, այդ երկու մարզերի համար կունենան շատ էական նշանակություն:
Ընդհանրապես, այս ոլորտում Հնդկաստանում հսկայական աշխատանք է կատարվել, նրանք շատ մեծ փորձ ունեն և զգալի կարողություններ, ուստի հաշվի առնելով այս ոլորտում մեր երկրում առկա ներուժը, այստեղ համագործակցությունը, անշուշտ, պետք է շատ ավելի ինտենսիվ լինի:
Ուզում եմ նաև օրինակ բերել մեր համագործակցությունը կրթության, գիտության ոլորտում: Շատերին է հայտնի, որ այսօր Հայաստանում ուսանում են հազարից ավելի հնդիկ ուսանողներ, որոնք մասնագիտություն են ձեռք բերում և, բնականաբար, զուգահեռ ծանոթանում են մեր մշակույթին, պատմությանը, այնուհետև վերադառնալով իրենց հայրենիք՝ համալրում են մեր բարեկամների շարքը:
Սա շատ կարևոր հանգամանք է, և այս ուղղությամբ ևս մենք հսկայական հնարավորություններ ունենք զարգացնելու համագործակցությունը: Ես վերջերս եղել եմ Երևանի պետական բժշկական համալսարանում, ծանոթացել եմ նրանց ծրագրերին՝ նրանք ևս պատրաստ են իրենց կողմից ջանք ներդնելու, որպեսզի այստեղ ուսանողների թիվն ավելանա, ընդհանրապես համագործակցությունը և՛ առողջապահության, և՛ կրթության ոլորտներում ընդլայնվի:
Կարծում եմ, որ մենք ունենք շատ մեծ հնարավորություններ համագործակցելու ադամանդագործության, ոսկերչության ոլորտներում, և պետք է շարունակենք մեր աշխատանքն այս ուղղությամբ:
Շատ մեծ հնարավորություն կա համագործակցելու դեղագործության ոլորտում, որտեղ Հնդկաստանը մեծ հաջողություններ ունի՝ նրանք խոշոր մատակարար են, և այստեղ մեր հնարավորությունները պետք է ի ցույց դնենք, որպեսզի կարողանանք նրանց ներգրավել հայաստանյան շուկա:
Անշուշտ, մենք շատ մեծ ներուժ ունենք գյուղատնտեսության ոլորտում: Որքան տեղյակ եմ մենք ունենք աշխատանքային խումբ, և անցած տարիներին եղել են փոխայցելություններ: Այստեղ ևս համագործակցությունը, ընդ որում` նաև գյուղատնտեսական տեխնիկայի հետ կապված, կարող է մեզ համար արդյունավետ լինել:
Անպայման պետք է զգալի աշխատանք տանենք զբոսաշրջության զարգացման գործում: Հսկայական բնակչություն ունեցող այդ երկիրը զբոսաշրջության ոլորտում ևս մեծ ներուժ ունի:
Պարո՛ն Մարտիրոսյան, Ձեր զեկույցում ավելի հանգամանալից անդրադարձեք այս հարցերին: Մենք որոշակիություն պետք է ունենանք՝ կոնկրետ որ ոլորտում ինչ պետք է անենք, որպեսզի այսօրվա մեր հարաբերություններին ոչ հարիր թվերն ու ցուցանիշները հաջորդ անգամ չհնչեցնենք, նկատի ունեմ՝ առևտրաշրջանառության ոլորտում, որտեղ ներուժը շատ մեծ է»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Դեսպան Մարտիրոսյանի զեկույցի քննարկման արդյունքում Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են մի շարք հանձնարարականներ, որոնք կներառվեն նաև Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի օրակարգում:

Президент Армении провел совещание по вопросам углубления сотрудничества с Индией 07/18/2017   17:27  |  Лента новостей
Посол Армении в Индии Армен Мартиросян сегодня доложил президенту РА Сержу Саргсяну о повестке двусторонних экономических отношений и проводимой посольством работе  по развитию и углублению взаимодействия в перспективных сферах. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В очередной встрече у президента, посвящённой экономической составляющей внешней политики Армении, приняли участие главы заинтересованных министерств и ведомств.
Напомнив о том, что в этом году Армения и Индия отмечают 25-летие установления дипломатических отношений, президент назвал этот юбилей хорошим поводом для того, чтобы подвести итоги достижений и наметить возможности расширения армяно-индийских отношений, особенно их экономической составляющей.
По убеждению президента Армении, для этого имеются все предпосылки, поскольку за минувшие годы двум странам удалось превратить имеющие глубокие исторические корни дружественные связи в теплые межгосударственные и партнерские отношения.
"Тем не менее, считаю, что нам еще не удалось наилучшим образом реализовать потенциал этих отношений", – отметил глава государства.
По словам президента Армении, Индия – одна из самых быстро развивающихся экономик мира, и углубление отношений с этой страной, в первую очередь, экономических – просто необходимость.
"Конечно, в этом деле очень важна работа Армяно-индийской межправительственной комиссии по сотрудничеству, повестка которой, безусловно, должна быть обновлена новыми и целевыми вопросами, охватывающими различные сферы –  от IT-сферы до сельского хозяйства, туризма", – заявил Серж Саргсян.
Президент придал также важность оказываемому Индией содействию в вопросе создания компьютерной сети между школами в областях Армении и внедрению совместных образовательных программ.
Глава государства привел также в пример сотрудничество в сферах образования и науки.
"Многим известно, что сегодня в Армении обучаются более тысячи индийских студентов, которые получают профессию и, естественно, параллельно с этим знакомятся с нашей культурой, историей. При возвращении же на родину они пополняют ряды наших друзей. Это очень важное обстоятельство", - отметил президент, указав на наличие огромных возможностей для развития сотрудничества и в этом направлении.
Серж Саргсян напомнил, что недавно был в Ереванском государственном медицинском университете, ознакомился с программами вуза. Они, по словам президента, также готовы приложить все усилия для увеличения здесь числа студентов, в целом расширения сотрудничества и в сфере здравоохранения, и в сфере образования.
Президент Армении считает, что есть огромные возможности для сотрудничества в сфере обработки алмазов, в ювелирной отрасли.
"Необходимо продолжить работу в данном направлении. Большие возможности имеются и в фармацевтической отрасли, в которой Индии достигла больших успехов: они являются крупными поставщиками, и мы должны продемонстрировать наши возможности, чтобы суметь привлечь их на армянский рынок", - сказал Серж Саргсян.
Он также констатировал наличие огромного потенциала в сельскохозяйственной сфере.
"Насколько я осведомлен, действует рабочая группа, и на протяжении минувших лет были совершены взаимные визиты. В данной сфере сотрудничество, связанное в том числе и с сельскохозяйственной техникой, может стать для нас плодотворным", - отметил глава государства.
Он также указал на необходимость проведения существенной работы в деле развития туризма. По его словам, Индия как страна с многомиллионным населением обладает огромным потенциалом и в сфере туризма.
"Нам нужно определиться с тем, что и в каких сферах необходимо сделать, дабы в следующий раз не озвучивать не подобающие нынешним отношениям между Арменией и Индией показатели и цифры. Имею в виду – сферу торгового оборота, где есть очень большой потенциал", – заявил президент.
По итогам обсуждения доклада посла Мартиросяна глава государства дал ряд поручений, которые будут включены в повестку Армяно-индийской межправительственной комиссии.
15:07 17/06/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении и посол Индии считают перспективным углубление двустороннего сотрудничества в ряде сфер
17:43 16/06/2016  |  Лента новостейИндия заинтересована в дальнейшем укреплении отношений и развитии сотрудничества с Арменией - посол